Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 10 lutego 2020

Wystąpienie Andrzeja Dudy w Wejherowie

 

Szanowna Pani Starosto,

Szanowny Panie Prezydencie,

Wielce Szanowni Panowie Radni na czele z przewodniczącym Rady Miasta, Powiatu,

Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,

Mieszkańcy Wejherowa, Mieszkańcy Miasta, Powiatu,

Drodzy, Szanowni Kaszubi, Mieszkańcy Pomorza, Przybyli Goście,

Wszyscy Wielce Szanowni Państwo,

Drodzy Mieszkańcy Kaszub i Pomorza 

 

Bardzo się cieszę, że w tym tak ważnym dla tej ziemi dniu, w 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem, w 100. rocznicę tego symbolicznego powrotu Pomorza do macierzy, do Rzeczypospolitej Polskiej. Jesteśmy razem, świętujemy, ale przede wszystkim oddajemy hołd. Oddajemy hołd pokoleniom mieszkańców tej ziemi, Kaszubów, Państwa prapradziadków, pradziadków, dziadków, czasem rodziców, którzy tutaj trwali przy polskości w czasach zaborów, kiedy Polski nie było na mapie, kiedy ona zniknęła, trwali w swojej tradycji, trwali w kulturze, trwali w mowie kaszubskiej, która jest także i mową polską. Trwali w tym wszystkim, co dla naszej tradycji ważne, co wiązało nas i pozwalało zawsze mówić, że jesteśmy razem narodem, choć przecież w tym naszym narodzie można by wskazać różne grupy etniczne. Ale że jesteśmy wielką wspólnotą, która chciała mieć swoją ojczyznę, która chciała ojczyznę odzyskać, dla której ludzie krwawili się w powstaniach kościuszkowskim, listopadowym, styczniowym. Ginęli, byli zsyłani na Sybir, germanizowani, prześladowani, czasem mordowani, po to by mogła być Polska, po to by móc w niej żyć w wolności, jak przed chwilą usłyszeliśmy.

 

Zobacz także: 100. rocznica zaślubin Polski z morzem [PL/ENG] Szanowni Państwo, to było nie tylko wielkie dzieło wszystkich tych, którzy walczyli o polskie Pomorze i tych, którzy wtedy jeździli do Paryża i tam negocjowali i dawali świadectwo polskości tej ziemi, ale to także głęboki hołd oddawany tym wszystkim, którzy za polskość tych ziem, tym Kaszubom, którzy zginęli tutaj w czasie II wojny światowej, zamordowani w Piaśnicy, zamordowani w Stutthofie, zamordowani w innych miejscach, którzy oddali życie, by Polska znów wróciła na mapę, zamordowana przez hitlerowskich Niemców. Nie chcieli być na powrót niewolnikami, nie chcieli być na powrót ludźmi drugiej kategorii, których zmuszano do tego, by żyli inaczej, niż sobie życzyli, inaczej niż ich wychowano.

 

A jak ich wychowano, to niech świadczy historia Państwa miasta, Wejherowa. Miasta, które Jakub Wejher założył jako wotum dziękczynne za swoje przetrwanie, za to, że przeżył wojnę, za to, że wrócił. A myślał pewnie, że to była jego ostatnia chwila. A jednak wrócił i wtedy solennie sobie poprzysiągł, że wybuduje kościół i wybuduje klasztor. I wybudował. A wokół kościoła powstało miasto.
 

Miasto powstało wokół miejsca, w którym ludzie modlili się do Boga. Ludzie wierzący, ludzie stąd, ludzie twardzi, którzy na co dzień zmagali się z morzem, którzy na co dzień zmagali się z tak wieloma trudami, którzy na co dzień wiedzieli, co to znaczy ciężka praca. To jest właśnie Państwa tradycja. To jest tradycja tej ziemi, na której po 1920 roku rozkwitła Polska. Rozkwitła, bo zaraz powstała Gdynia, która stała się naszym polskim, wielkim, wspaniałym, nowym miastem, wielkim portem. Która stała się dla Polski oknem na świat. Która wyznaczyła w ogromnym stopniu rozwój przemysłowy II Rzeczypospolitej i która później także, po II wojnie światowej była istotnym czynnikiem rozwoju.
 

Ale to była także robotnicza Gdynia. Ta robotnicza Gdynia 1970 roku. Ta robotnicza Gdynia i robotniczy Gdańsk 1980 roku, kiedy o swoje prawa walczyli ludzie pracy, kiedy powstawała Solidarność, kiedy ludzie bez broni w ręku walczyli o godność i o wolność. I wywalczyli ją. I to także jest wielka zasługa ludzi tej ziemi. Kaszubów i wszystkich tych, którzy zdecydowali się wtedy na tej ziemi pracować.

 

Oddaję dzisiaj hołd, już po raz trzeci, bo zacząłem rano od Pucka, potem było Władysławowo, teraz jestem tutaj z Państwem w Wejherowie. Oddaję hołd wszystkim mieszkańcom tej ziemi, wszystkim ludziom, którzy walczyli, starali się o to, by była tutaj Polska i była tutaj polskość.
 

Oddaję hołd i dziękuję za to, że dzisiaj mamy naszą wolną, w pełni suwerenną, w pełni niepodległą Rzeczpospolitą, którą możemy budować, którą możemy rozwijać.
 

Chciałbym, żeby się rozwijała nadal, żeby wszystkie programy, które w ostatnich latach zostały uruchomione, wielkie plany rozbudowy chociażby naszych portów, portu zewnętrznego w Gdyni, portu centralnego w Gdańsku, ale także portów na naszym zachodzie – w Szczecinie i w Świnoujściu, by one zostały w pełni zrealizowane, by do tego rozwinęły się sieci kolejowe, by do tego rozwinęła się komunikacja, która jest potrzebna, byśmy także w przestrzeni międzynarodowej, choćby przestrzeni Trójmorza, pomiędzy Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem stanowili państwo o wielkim potencjale gospodarczym, transportowym, abyśmy byli hubem handlowym – miejscem, gdzie przypływają statki z całego świata, miejscem, gdzie budowane jest bezpieczeństwo handlowe i energetyczne, miejscem, które rozkwita. Ogromnie mi na tym zależy.

 

Wierzę w to, że ta ziemia jest w stanie po raz kolejny dać pęd rozwojowy Rzeczypospolitej, że Państwo jako potomkowie tamtych ludzi, którzy o Polskę walczyli, z tym wielkim etosem pracowitości jesteście w stanie tym wielkim zadaniom podołać. Nie można pozwolić na to, by te zadania zostały przerwane. Czyńmy wszystko, aby mogły być one kontynuowane. Aby mogła być kontynuowana taka dobra polityka.

 

Słyszę, że próbowano teraz w Senacie zniweczyć projekt wypłaty 13. emerytury, żeby wypłacenie 13. emerytury było niemożliwe. Zapewniam Państwa, że będę czynił wszystko, żeby 13. emerytura była, bo ona jest bardzo ważna. Bo ona także stanowi element planu modernizacyjnego Polski. To jest właśnie plan modernizacyjny, plan budowania lepszego państwa. Plan budowania państwa nowoczesnego, plan budowania państwa, w którym jest praca, w którym są godne warunki życia dla wszystkich, także dla tych, którzy przez całe życie pracowali i którzy dzisiaj chcą i mają prawo odpocząć. Im także należy się zabezpieczenie ich godności i godnych warunków życia. To jest właśnie budowanie takiej Polski, o jakiej marzymy. Chcę, żeby było to kontynuowane i proszę Państwa o wsparcie w tym zakresie. Wierzę w to, że właśnie tutaj, na Kaszubach, to wsparcie dostanę, bo Kaszubi chcą, żeby Polska była silna, żeby była dobrze rządzona, żeby była uczciwa, żeby była sprawiedliwa. Ludzie tutaj oczekują sprawiedliwego państwa, dlatego chcieli, by tu była Polska.

 

Bardzo Państwu dziękuję i życzę, by te nasze wszystkie marzenia, dobre polskie marzenia tutaj się zrealizowały.
 

Niech żyje Polska, niech żyją Kaszuby, niech żyją Kaszubi i niech żyją Kaszuby w Rzeczypospolitej!
 

Dziękuję.

Poleć znajomemu