Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 13 lutego 2020

Wystąpienie Prezydenta podczas spotkania podsumowującego zbiórkę na rzecz odbudowy Parku Narodowego Kościuszki w Australii

 

Ekscelencjo, Szanowny Panie Ambasadorze,

Szanowny Panie Komendancie,

Szanowny Panie Dyrektorze,

Wielce Szanowny Panie Prezesie

Wielce Szanowni, Drodzy Strażacy

Druhny i druhowie,

Drodze kadeci, harcerze,

Wszyscy Wielce Szanowni Państwo, także Wolontariusze!

 

Zobacz także: Spotkanie „Polska pomoc dla Australii” Powiedziałbym, że bardzo radosna uroczystość. Bardzo się cieszę, że zechcieli Państwo przyjąć zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego po to, żeby to symboliczne przekazanie daru serca przez naszych strażaków ochotników na rzecz Australii poprzez ręce Ambasadora Związku Australijskiego w Polsce odbyło się właśnie tutaj, w Pałacu Prezydenckim. Można powiedzieć w sercu Rzeczypospolitej.

 

Ten dar serca – to coś, co możemy utożsamiać z tą zasadą: „myśl globalnie, działaj lokalnie”. Obserwując to, co działo się na przestrzeni ostatnich tygodni, miesięcy w Australii –straszliwą klęskę żywiołową pożarów, która dotykała australijskie lasy i miasta – strażacy, tknięci wolą niesienia pomocy, ale także i współczuciem, zorganizowali zbiórkę. Zbiórkę, która na początku miała wymiar lokalny, ale potem nabrała swojego ogólnopolskiego wymiaru. Tknięci współczuciem i wolą niesienia wsparcia, bo doskonale wiedzą, co to znaczy ogień i wiedzą co to znaczy utrata majątku. Wiedzą, co to znaczy zniszczenie przyrody, zwierząt.

 

Jedenaście tysięcy ludzi złożyło się po to, żeby pomóc ratować i odnowić przyrodę: faunę i florę Parku Narodowego Kościuszki w Australii, w Nowej Południowej Walii. Parku, który jest drogi także nam wszystkim Polakom, albowiem Kościuszko to nasz bohater narodowy. A odkrywca tamtych terenów – Edmund Strzelecki to Polak, wielki badacz przyrody, geograf, który w tamtych terenach, w Australii, realizował swoją zawodową i życiową pasją, ale zarazem wielce przyczynił się do rozwoju Australii.

 

To właśnie to miejsce wydaje się z naszego punktu widzenia, jako Polaków, tym, które jest właściwe, by tam skierować tą Polską – bo nie państwową, tylko właśnie społeczną, obywatelską, ludzką pomoc dla Australii. Pomoc dla tej jej części, która została tak straszliwie dotknięta tą klęską żywiołową pożarów. Stan wyjątkowy związany z zagrożeniem pożarami w Nowej Południowej Walii trwa cały czas. Władze Nowej Południowej Walii ogłosiły go w styczniu i on obowiązuje, a w sąsiednich stanach jest w tej chwili nawet stan klęski żywiołowej, w związku z czym ta pomoc jest cały czas potrzebna.

Panie Ambasadorze, bardzo się cieszę że zgodził się Pan przyjąć tą pomoc – to symboliczne wsparcie ze strony Polaków, chcę to bardzo mocno podkreślić. Polaków, bo to zwykli obywatele tą pomoc niosą i dziękuję, że zechciał Pan to zrobić właśnie tutaj, w Pałacu Prezydenckim.

 

Proszę ten nasz polski symboliczny dar przekazać jako wkład w odbudowę australijskiej przyrody tej jednej z najpiękniejszych na świecie wobec tego straszliwego zagrożenia i straszliwej tragedii jaka Australię dotknęła.Nawet dzisiaj widziałem w jednej z telewizji światowych informację, że liczy się, że nawet być może bilion zwierząt zostało poszkodowanych w wyniku tych pożarów. Więc straty są rzeczywiście dramatyczne, a zdjęcia poparzonych i umierających misiów koala obiegły cały świat, wzruszając wszystkich i dając także świadectwo tego, jaki jest ogrom tragedii.

 

Bardzo serdecznie chcę jeszcze raz podziękować Panu Ambasadorowi, ale przede wszystkim chcę podziękować Panu prezesowi, Panu komendantowi, druhnom, druhom, strażakom ze Straży Pożarnej w Porębie Spytkowskiej za to że wyszliście Państwo z tą inicjatywą. Za to, że właśnie wychodząc z tej swojej niewielkiej przecież miejscowości tak pięknie dokonaliście dzieła, które otwarło się na całą Polskę.

 

Dziękuję, że oprócz tego że sami uczestniczycie w różnego rodzaju akcjach ratunkowych – i tych pożarniczych i w niesieniu pomocy właśnie w przypadku klęsk żywiołowych – to myślicie nie tylko o sobie, nie tylko o tych, którymi się na co dzień opiekujecie, i o których mienie dbacie, ale że myślicie także o innych. Choćby byli po drugiej stronie globu. Też jesteście gotowi nieść im pomoc w taki sposób, jaki w danym momencie jest możliwy.

Polscy strażacy zresztą pokazywali już niejednokrotnie swoją gotowość do niesienia pomocy choćby fizycznie, udając się do Szwecji po to, żeby pomóc w gaszeniu pożarów lasów, a tym razem ta pomoc finansowa ta inicjatywa.

 

Bardzo jestem za to wdzięczny. Daliście Państwo piękny przykład wszystkim, że tą pomoc można nieść na różne sposoby. Ogromnie za to dziękuję.

Pałac Prezydencki | Spotkanie ,,Polska pomoc dla Australii”

Poleć znajomemu