Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 26 lutego 2020

Prezydent: Chciałbym, by każdy obywatel wiedział, jakie działania ma podjąć, gdyby koronawirus dotarł do Polski

Prezydent wygłasza oświadczenie po spotkaniu z premierem, ministrem zdrowia i szefem GIS

Szanowni Państwo,
 
Właśnie zakończyło się moje spotkanie z Panem Premierem, Ministrem Zdrowia, Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz ich współpracownikami. Omawialiśmy sytuację związaną z rozszerzającymi się, niestety, już w tej chwili w Europie zachorowaniami na koronawirusa. W związku z powyższym odebrałem od Pana Premiera i Ministra Zdrowia, a także Głównego Inspektora Sanitarnego informacje na temat tego, jaki jest w tej chwili w Polsce stan przygotowań, i jaka jest ich wiedza na temat sytuacji europejskiej.
 
Zobacz także: Wniosek o specjalne posiedzenie Sejmu ws. koronawirusa Tak, jak Panowie do tej pory zapewniali, tak i tym razem chcę poinformować, że nie ma, jak do tej pory, w naszym kraju żadnego wykrytego przypadku zachorowania na skutek koronawirusa. Żaden taki przypadek w Polsce do tej pory nie został stwierdzony.
 
Jest natomiast faktem, że te zachorowania są w tej chwili w Europie. Ich pierwszym dużym ogniskiem okazały się Włochy. Te zachorowania faktycznie się rozszerzają, w związku z czym – tak jak powiedział kilka dni temu Pan Minister Zdrowia – należy się spodziewać tego, że również i do Polski w taki czy inny sposób wirus prędzej czy później przywędruje. Są w związku z tym konieczne oczywiście działania zabezpieczające, które są podejmowane – w Polsce są one podejmowane już od kilku tygodni. Są realizowane działania przygotowawcze, a także kontrolne, jeżeli chodzi o stan zasobów infrastrukturalnych, które pozwalają się zabezpieczyć na wypadek epidemii: stroje ochronne, wszystko to, co jest potrzebne służbie zdrowia i innym służbom, które w tym przypadku działają. Wdrożone zostały odpowiednie procedury na lotniskach i w innych środkach komunikacji, w szczególności komunikacji z zagranicy do Polski. Podróżni są badani. Podróżnym na lotniskach i w samolotach LOT-u jest mierzona temperatura – jeżeli ktoś przylatuje z tych kierunków, w których już stwierdzono występowanie koronawirusa.
 
Także te działania są podejmowane. Są w tej chwili zabezpieczone również odpowiednie oddziały szpitalne i przygotowane już do ewentualnego przyjęcia chorych. Będą w najbliższym czasie wdrażane stosowne procedury, także informacyjne, dla obywateli, aby wiedzieli, w jaki sposób zachowywać się w przypadku, gdyby poczuli się [źle]. Bo jest to normalne poczucie, tak jak przy zachorowaniu na grypę. Można byłoby więc powiedzieć tak: w zwyczajnych okolicznościach nic nadzwyczajnego, ale będzie dodatkowa informacja na temat tych pierwszych objawów i co w takiej sytuacji robić w tym szczególnym przypadku. Jak mnie zapewnił dzisiaj Pan Minister Zdrowia Profesor Łukasz Szumowski, rozróżnienie zwyczajnej grypy od zachorowania na grypę wywołaną koronawirusem jest stosunkowo proste. Stosunkowo łatwo można więc zdiagnozować pacjenta, czy jest to normalna grypa. Jeżeli jest to normalna grypa, to zostanie wykryte. Jeżeli jest to koronawirus – wymaga to bardziej skomplikowanych badań, ale stosunkowo łatwo jest wykryć normalną grypę. Taką informację otrzymałem przed chwilą od Ministra Zdrowia.
 
Wysłuchawszy tych informacji, proszę Państwa, podjąłem jednak decyzję o tym, że jeszcze dzisiaj zwracam się do Pani Marszałek Sejmu o zwołanie w trybie możliwie najpilniejszym specjalnego posiedzenia Sejmu, po to, aby na normalnym, otwartym posiedzeniu Sejmu rząd udzielił informacji całemu społeczeństwu, nie tylko Sejmowi, jaka jest dzisiaj sytuacja w związku z szerzącą się w Europie – powtarzam: nie w Polsce – ale szerzącą się już w Europie epidemią zachorowań, wywołaną koronawirusem.
 
[Chcę także], aby rząd poinformował, jakie działania zostały podjęte i w jaki sposób zabezpieczamy Polaków przed tym, by w jak najmniejszym stopniu – gdyby taka sytuacja się zdarzyła – ten wirus dotknął nasz kraj, a przede wszystkim nas. Poprosiłem, żeby te działania zostały już podjęte, aby już zaczęto się przygotowywać do tego, żeby takie posiedzenie mogło nastąpić. O jego zwołanie, tak jak powiedziałem, zwracam się do Pani Marszałek Sejmu.
 
Chciałbym także, aby zostały podjęte odpowiednie, dodatkowe działania legislacyjne, ponieważ jest, proszę Państwa, konieczność dokonania zmian w przepisach, które ułatwią i przygotowanie, i ewentualną walkę z koronawirusem – choćby wprowadzenie braku jakiegokolwiek limitowania świadczeń związanych z działaniami przygotowawczymi i także oczywiście i walką z samym koronawirusem, gdyby takie przypadki wystąpiły.
 
Mam nadzieję, że w szybkim tempie Pani Marszałek takie posiedzenie zwoła. Będzie wtedy możliwość także dla wszystkich posłów zadawania pytań, więc będzie to debata otwarta dla polskiego społeczeństwa. Uważam, że społeczeństwo należy się rzetelna informacja. Będzie to także debata otwarta dla przedstawicieli opozycji, dla parlamentarzystów ugrupowań opozycyjnych, by mogli zadawać pytania, aby wyrażać swoje zdanie. Sądzę, że to będzie najbardziej odpowiednia forma otwartego udzielenia informacji. Uważam, że właśnie dzisiaj jest to potrzebne, aby uspokoić społeczeństwo, po to, aby też nie było nadmiernego niepokoju.
 
Tu nie ma, proszę Państwa, żadnej tajemnicy. Tutaj spokojnie można na ten temat otwarcie dyskutować. W moim przekonaniu trzeba o tym dyskutować, żeby sytuacja była dla wszystkich jasna. Gdyby koronawirus niestety przywędrował do Polski, to chciałbym, aby każdy obywatel, każda rodzina wiedziała, jakie działania – jeżeli chodzi o działania medyczne – ma w związku z tym podjąć i jakich działań może się spodziewać wobec siebie, wobec swoich najbliższych.
 
Tyle, proszę Państwa, mogę w tym momencie powiedzieć. Powtarzam jeszcze raz: żadnego przypadku zachorowania wywołanego koronawirusem do tej pory w naszym kraju u żadnego z pacjentów nie stwierdzono. Ale wszyscy wiemy, że cały czas przyjeżdżają do Polski ludzie z różnych kierunków. Nasi rodacy wracają z wyjazdów i służbowych, i wypoczynkowych, feryjnych, na narty do Włoch. Jak wiadomo, we Włoszech przypadki koronawirusa zostały stwierdzony i tam jest cały szereg zachorowań. Wymaga to podejmowania szczególnych środków i te środki są podejmowane. Ale w moim przekonaniu wymaga to też otwartej informacji dla społeczeństwa, bo to jest bardzo ważne przy zapobieganiu potencjalnej sytuacji epidemiczne i chciałbym żeby takie działania zostały w najbliższych dniach wdrożone.
 
Dziękuję bardzo.

 

Poleć znajomemu