Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 27 lutego 2020

Prezydent na uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej śp. Marię Kaczyńską

Andrzej Duda w Rabce-Zdroju: Pani Prezydentowa Maria Kaczyńska służyła człowiekowi, służyła dzieciom, służyła potrzebującym

Szanowni Państwo Posłowie, na czele z Panią Poseł Anną Paluch,

Wielce Szanowny Panie Marszałku,

Wielce Szanowny Panie Wojewodo,

Szanowny Panie Starosto,

Szanowni Państwo Radni,

Wszyscy dostojni przybyli goście,

Księże Proboszczu, Czcigodni Księża,

Wielce Szanowni Państwo,

Mieszkańcy Rabki i okolic,

 

Bardzo serdecznie dziękuję. Dziękuję też młodzieży, harcerzom, rekonstruktorom za obecność dzisiaj, tutaj z nami. Ale przede wszystkim dziękuję za ten pomnik z tablicą upamiętniającą Panią Prezydentową Marię Kaczyńską, na której jest też wspomnienie o Panu Prezydencie Lechu Kaczyńskim, jej mężu i tych, którzy wraz z nimi zginęli – prawie 10 lat temu – w podróży, w pielgrzymce na groby polskich oficerów w Katyniu.

 

Zobacz także: Prezydent: Śp. Maria Kaczyńska była wspaniałą, szlachetną osobą Bardzo dziękuję, że Rabka pamięta o swojej wspaniałej mieszkance, o dziewczynie, o kobiecie, która tutaj spędziła ważną część swojego życia, swój czas dorastania, swój czas szkoły podstawowej i liceum. Tutaj zdawała maturę, potem pojechała na studia na Wybrzeże, ale ten bardzo ważny czas życia, młodego życia, kiedy człowiek dorasta, kiedy człowiek dojrzewa, kiedy kształtuje się charakter spędziła właśnie tutaj, w Rabce-Zdroju, wśród rabczańskich górali, wśród gości, którzy tutaj przyjeżdżali – podreperować zdrowie w sanatoriach, czy po prostu wypocząć. Z koleżankami chodziła na nartach po tutejszych górach. Upamiętnione to jest na zdjęciach.

 

Dziękuję także ogromnie za organizację Memoriału Pani Prezydentowej Marii Kaczyńskiej, gdzie przede wszystkim młodzi narciarze mają szansę szlachetnie się zmierzyć, konkurować ze sobą na stokach narciarskich. Gratuluję wszystkim zwycięzcom i uczestnikom tegorocznych zawodów. Dziękuję za to upamiętnienie poprzez ten pomnik, ale także w każdy inny sposób, bo była to wspaniała osoba, o niezwykłym charakterze, o wielkim harcie ducha, dużej sile osobowości, przede wszystkim dobra żona, wspaniała mama i wspaniała Pierwsza Dama. Miałem ten wielki zaszczyt i przyjemność, że jako minister w Kancelarii Pana prof. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego byłem czasem proszony to, aby jej pomóc w różnego rodzaju wydarzeniach, towarzyszyć jej na różnego rodzaju uroczystościach.

 

Zawsze zachowywała się z wielką klasą, ale zarazem takim szlachetnym dystansem do rzeczywistości. A przede wszystkim, co najważniejsze, szanowała każdego człowieka – to było w niej wielkie.

 

Nawet wtedy, kiedy Pan Prezydent prof. Lech Kaczyński był atakowany, ona patrzyła na to z niesmakiem, ale nigdy nie atakowała tych, którzy zachowywali się ten niestosowny sposób. Zawsze podchodziła spokojnie i mówiła, że tego nie rozumie, ale jest przekonana, że jeszcze przyjdzie czas, że ci ludzie docenią jej męża.

 

Docenili w wielu przypadkach, w bardzo trudnym dla nas czasie, kiedy Pani Prezydentowej jej Małżonka już z nami nie było. Kiedy patrzyli już na nas z góry, Ale zostało po nich to wspomnienie, po ludziach wielkiej szlachetności, po ludziach na wskroś mających Polskę w sercu, na wskroś przerośniętych polskością i wolą naprawiania państwa polskiego i służenia drugiemu człowiekowi. To przede wszystkim Pani Prezydentowa swoją służbą Pierwszej Damy służyła człowiekowi, służyła dzieciom, służyła potrzebującym.

 

Wielokrotnie, jako prawnik prezydencki, otrzymywałem od Pani Prezydentowej różnego rodzaju prośby, pisma, żeby pomóc, żeby wesprzeć, nigdy nie zostawiała człowieka w potrzebie. Była wspaniałą, bardzo, bardzo szlachetną osobą.

 

Jeszcze raz chcę całego serca podziękować za to, że Rabka pamięta, pamięta o swojej Marii, pamięta o tym, że spędziła tutaj – tak jak powiedziałem – ten ważny czas swojego życia, że zdawała tutaj maturę, chodziła do liceum im. Eugeniusza Romera, że jest coraz więcej miejsc w Rabce, w których pamięta się o niej i wspomina się ją z dumą. Ją i jej prezydencką służbę przy boku Małżonka prof. Lecha Kaczyńskiego dla Rzeczypospolitej, dla Polaków.

 

Dziękuję.

 

Poleć znajomemu