Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 3 listopada 2016

Wystąpienie Prezydenta podczas sesji naukowej „Sto lat awangardy w Polsce”

Inauguracja obchodów 100-lecia awangardy w Polsce w Pałacu Prezydenckim (Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP)

Dostojni Goście!
 

Bardzo się cieszę i bardzo dziękuję za dwa elementy. Po pierwsze za to, że ten Rok Awangardy mogłem objąć prezydenckim honorowym patronatem, a po drugie bardzo serdecznie dziękuję za tę wystawę. W szczególności Muzeum Narodowemu w Krakowie, Muzeum Narodowemu w Warszawie i Muzeum Sztuki w Łodzi za udostępnienie tych dzieł, które przed momentem podziwialiśmy i które ‒ tak jak powiedziałem Państwu tam na dole, na wystawie ‒ nie są tutaj, w Pałacu Prezydenckim, schowane.

 

Dlatego że do Pałacu Prezydenckiego codziennie przychodzą wycieczki, przede wszystkim młodzież w bardzo różnym wieku – od dzieci poczynając, bo odwiedzają Pałac Prezydencki także grupy przedszkolne, po młodzież ze szkół podstawowych, z gimnazjów, z liceów. To również goście z zagranicy, którzy przyjeżdżają i oglądają cały Pałac Prezydencki, a więc oglądają także i tę wystawę. Powtarzam jeszcze raz: nie jest ona tutaj schowana, jest podziwiana, i to w Roku Awangardy.

 

Ta wystawa dzieł polskich formistów jest dla mnie istotnym elementem. Czemu? Dlatego że za dwa lata będziemy obchodzili stulecie niepodległości. Chciałbym, bardzo mi na tym zależy – i dlatego też dziękuję za tę możliwość objęcia prezydenckim honorowym patronatem – żeby wszyscy, głównie młodzi, którzy fascynują się dzisiaj niepodległością, którzy w dużej części są dzisiaj niesieni takim porywem patriotycznym, zwracali uwagę również na to, że ta polska niepodległość odzyskana w 1918 roku to nie tylko kule, to nie tylko bagnety, to nie tylko bohaterstwo tych, którzy walczyli na frontach I wojny światowej, a wcześniej walczyli w kolejnych polskich powstaniach – w listopadowym, styczniowym czy jeszcze wcześniej kościuszkowskim – ale to także sztuka. To, że polska kultura, niezależnie od tego, że Polska nie miała przez ponad 120 lat swojej państwowości, cały czas była tworzona.

 

To jest właśnie niezwykle specyficzny przełom, także i awangardy. Czemu? Bo oczywiście artyści awangardy chcieli stworzyć coś nowego, chcieli nadać sztuce nowy kształt, chcieli dokonać radykalnej zmiany, ale nie chcieli się oderwać – i to w ich dziełach jest bardzo widoczne. Nie chcieli się oderwać od tradycji i dlatego są w tej sztuce tak wyraźne elementy zaczerpnięte z polskiej sztuki ludowej. Nie odrywali się od romantyzmu, nie odrywali się od Młodej Polski, cały czas czerpali wzorce z tych elementów, budując jak gdyby tę nową sztukę polską, wprowadzając ją z XIX wieku w XX wiek, a w efekcie – jak się okazało – wprowadzając ją także i do wolnej Polski. A więc ten element ich dorobku dla nowej polskiej państwowości, dla niepodległości jest absolutnie niezaprzeczalny i Państwo, jako eksperci, specjaliści w dziedzinie sztuki, doskonale to wiedzą.

 

Ale nie jestem pewien, czy wiedza młodzieży na ten temat jest powszechna, a na tym właśnie bardzo mi zależy – byśmy zbliżając się do roku 2018, gdy będziemy obchodzili stulecie niepodległości państwa polskiego, mówili także, że właśnie sztuka stanowiła wtedy niezwykle ważny, jeden z podstawowych elementów odbudowy ojczyzny i budowania nowoczesnego polskiego państwa po 1918 roku.

 

Dlatego tak bardzo cieszę się z tego, że mogę objąć ten honorowy patronat, że jest ta wystawa w Pałacu Prezydenckim. Bardzo serdecznie Państwu dziękuję za zaangażowanie się w Rok Awangardy w Polsce 2017, który w zasadzie tymi kolejnymi wydarzeniami po wrześniowej konferencji prasowej, naszym dzisiejszym spotkaniem – otwarciem tej wystawy – w pewien sposób inaugurujemy.

 

Dziękuję za wszystkie inicjatywy, które Państwo podjęli w swoich placówkach na terenie całego kraju – w muzeach, teatrach, instytutach – właśnie promocji tej awangardy i pokazania szerokiej opinii publicznej, bo mam nadzieję, że tak właśnie się stanie, tego ogromnego wpływu, jaki w budowie nowoczesnej Polski odegrała sztuka, prąd awangardy i formiści, którzy byli pierwszą grupą artystyczną w tym nowym kierunku – tak jak powiedziałem – wprowadzającym Polskę w niepodległość.

Poleć znajomemu