Menu rozwijane

30 lipca 2019

Czcigodni Kombatanci, nasi Najdrożsi, Bezcenni Powstańcy Warszawscy,
Wielce Szanowny Panie Prezydencie miasta stołecznego Warszawy,
Wielce Szanowni Państwo Prezesi,
Wielce Szanowny Panie Prezesie Najwyższej Izby Kontroli,
Wielce Szanowni Czcigodni Księża Kapelani na czele z Księdzem Biskupem,
Wielce Szanowni Panowie Generałowie
Szanowne Panie i Panowie Oficerowie, Podoficerowie, Żołnierze, Komendanci,
Wszyscy Dostojni Przybyli Goście

Siedemdziesiąt pięć lat – aż się wierzyć nie chce, że tak wiele czasu minęło od tamtych sierpniowych dni 1944 roku, kiedy młodzi ludzie w Warszawie, wreszcie, po latach tęsknoty mogli dzięki własnemu uporowi, bohaterstwu i odwadze wyrwać się na wolność.

Może Cię zainteresować Ordery i odznaczenia z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [PL/ENG] Mogę sobie tylko wyobrazić, jako przedstawiciel pokolenia długo potem urodzonego, jak bardzo ważny musiał być moment, kiedy ta ulica, ten kwartał, ta dzielnica stały się wolne; że można było wyjść na ulicę, nie bojąc się łapanki, nie bojąc się aresztowania, nie bojąc się prześladowania; że można było śpiewać Mazurka Dąbrowskiego bez strachu, śpiewać „Warszawiankę”, że wróciła wolna Polska. To musiało być niesamowite.

Witaliśmy dzisiaj harcerzy w większości urodzonych nie tylko długo później, ale wielu z nich urodzonych po roku 2000, takich harcerzy, którzy nie pamiętają Warszawy bez Muzeum Powstania Warszawskiego. Są tutaj dzisiaj z nami. To właśnie dzięki Wam nasi drodzy, kochani powstańcy są dzisiaj z nami.

Jesteście tak wielkim autorytetem, jesteście tak bezcennym skarbem historii, ale przede wszystkim niepodległości, że młodzi ludzie są gotowi przyjeżdżać z całej Polski żeby móc pobyć chociaż przez chwilę w Waszym otoczeniu. Żeby móc doświadczyć Waszej obecności, żeby móc posłuchać Waszych słów, żeby móc Wam służyć, tak jak Wy przez dziesięciolecia służyliście Rzeczypospolitej, na początku swojego życia jako bardzo młodzi ludzie narażając dla Niej życie. Tam, gdzie tak wiele sióstr, braci i przyjaciół zginęło.

Powstanie Warszawskie było wielkim aktem heroizmu, ale kiedy dzisiaj wręczałem Medale, Stulecia Odzyskanej Niepodległości, mogłem tylko dziękować za niepodległość, tę, którą dzisiaj mamy, tę, w której dzisiaj żyjemy także dzięki Powstaniu Warszawskiemu i jego bohaterom.

To powstanie to był jeden z wielkich kamieni rzuconych na szaniec budowania wolnej, niepodległej Rzeczypospolitej. Zawsze było wielkie marzenie o wolności. Po II wojnie światowej, kiedy Polska nie była w pełni suwerenna, nie była w pełni niepodległa, nie była w pełni wolna, mit Powstania Warszawskiego cały czas trwał. W dużym stopniu jako zakazany. Przecież tego doświadczyliście.

Dzisiaj właśnie dzięki tamtej walce mamy wolną Polskę, w pełni suwerenną, w pełni niepodległą. Od 15 lat możemy się cieszyć tym wspaniałym pomnikiem, jaki został w Warszawie zbudowany dzięki determinacji prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego, prezydenta Warszawy, później prezydenta Rzeczypospolitej.

Dzisiaj jest to miejsce, o którym pan dyrektor Ołdakowski mówił, że jest domem powstańców i wszystkich tych, którzy czują się z powstaniem emocjonalnie związani. Jest domem wszystkich tych, którzy chcą oddać hołd tamtemu niezwykłemu czynowi zbrojnemu. Czynowi zbrojnemu warszawskich dzieci, jak śpiewamy w jednej z najwspanialszych pieśni z tamtego czasu.

Dziękuję za to, że jesteście Państwo dzisiaj z nami, iż mimo że nie jesteście już najmłodszymi uczestnikami tej uroczystości, to jednak przyszliście i poświęcacie swój czas po to, żeby samym sobą dawać świadectwo.

Co to znaczy dążyć do wolnej Polski? Co to znaczy chcieć wolnej ojczyzny? Co to znaczy chcieć niepodległości? Dzisiaj nam, młodszym pokoleniom, a zwłaszcza tym najmłodszym, urodzonym po 1989 roku, pewnie dosyć trudno to zrozumieć. Jak Polska może nie być wolna, jak może nie być niepodległa? Przecież to, że jest taka, jest oczywiste.

Tak, jest oczywiste i wierzę w to głęboko, że będzie, ale właśnie dzięki Wam, że ją dla nas wywalczyliście w czasie wojny i później, po wojnie, swoją pracą, swoim trudem, a także, a może przede wszystkim swoim świadectwem. Tym, że się nigdy nie baliście mówić, co to znaczy stanąć do walki o wolną, niepodległą i suwerenną Polskę. Cały czas realizujecie to dzieło, choćby poprzez Waszą obecność tutaj dziś wśród nas.

W imieniu Rzeczypospolitej z całego serca za nią dziękuję. I mam nadzieję, że będziemy się tutaj spotykali jeszcze wiele razy, na kolejnych rocznicach wybuchu Powstania Warszawskiego. Spotykali się tutaj po to, żeby uczcić pamięć poległych i tych, którzy zmarli, po to by cieszyć się nawzajem swoją obecnością, ale przede wszystkim po to, żeby wychowywać młodych. To Państwo ich wychowujecie w najlepszy możliwy sposób, w najlepszym możliwym przykładzie i w najlepszym możliwym etosie.

Cześć i chwała Bohaterom, wieczna pamięć Poległym.  

Spotkanie z bohaterami Powstania Warszawskiego – uroczystość wręczenia orderów i odznaczeń państwowych (1)
o627686462.jpg