Menu rozwijane

21 września 2021

Prezydent Andrzej Duda relacjonował dziennikarzom swoje rozmowy w Nowym Jorku.– Cieszę się, że tych spotkań bilateralnych można odbyć wiele, bo to jest zawsze taki akcelerator, takie przyspieszenie w relacjach międzynarodowych, a ono po długiej przerwie spowodowanej Covidem na pewno jest potrzebne – mówił Andrzej Duda. 

CAŁA WYPOWIEDŹ >>

Dwa najważniejsze punkty mojego programu wizyty w Nowym Jorku to wystąpienie na forum sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ oraz drugi, który już miał miejsce, spotkanie organizowane przez Atlantic Council w związku z Trójmorzem – podkreślał.

♦ Relacjonując spotkanie z Prezydentem Brazylii Jairem Bolsanaro wyraził nadzieję, że w marcu lub na początku kwietnia Prezydent Brazylii przyjedzie do Polski. – Cieszę się z tego, bo Brazylia to partner gospodarczy Polski, ale przede wszystkim największy kraj Ameryki Południowej o wielkim potencjale – mówił, dodając, że byłoby dobrze, gdybyśmy rozwijali nasze stosunki, przede wszystkim gospodarcze.

♦ Andrzej Duda poinformował też o spotkaniu z Prezydentem Mongolii Uchnaagijnem Chürelsüchem. – Otrzymałem zaproszenie od Pana Prezydenta do Mongolii – przekazał. – Mamy nadzieję na zwiększenie wymiany młodzieży, że będzie jeszcze więcej studentów z Mongolii. Mamy nadzieję też na rozwój relacji gospodarczych, bo Mongolia to też kraj z wielkim potencjałem i mam nadzieję, że będzie jeszcze bardziej otwarty dla naszych przedsiębiorców – wspomniał.

♦ Wśród spotkań Prezydent wspomniał również o rozmowie z Zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. Operacji Pokojowych  Jean–Pierre’em Lacroix. – Rozmawialiśmy o naszej misji w Libanie. Pan podsekretarz chwalił to, w jaki sposób nasi żołnierze tę misję wykonują. Rozmawialiśmy o potencjalnych możliwościach wsparcia dla różnych misji Organizacji Narodów Zjednoczonych, misji pokojowych – przekazał Andrzej Duda.

♦ – Jeszcze dzisiaj, dosłownie za chwilę będę miał spotkanie z Prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem. Będziemy dyskutowali na temat rozwijającej się współpracy, która w ogromnym stopniu nabrała tempa po moim spotkaniu z nim kilka miesięcy temu, po wizycie oficjalnej w Turcji – mówił.

Ponadto, Prezydent będzie uczestniczył także w organizowanym przez Prezydenta USA Joe Bidena szczycie poświęconym walce z pandemią Covid–19, w szczycie dotyczącym rolnictwa i gospodarowania żywnością oraz w szczycie energetycznym.

♦ Andrzej Duda pytany o współpracę z administracją Prezydenta Joe Bidena wymieniał wzajemne zaproszenia na szczyty międzynarodowe, w tym szczyt klimatyczny i szczyt Trójmorza, w których obaj brali udział. – Więc te spotkania są regularne, współpracujemy – zaznaczył. W jego opinii także, w tej chwili administracja Prezydenta Joe Bidena ma bardzo wiele problemów, chociażby takich jak problem Afganistanu, którymi musi się zająć. – I zapewne są to znacznie bardziej pilne potrzeby niż współpraca w relacjach z Polską, w których nic złego się nie dzieje – podkreślił.

Może Cię zainteresować Rozmowa z Zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. Operacji Pokojowych

Pytany o sprawę Nord Stream 2 Prezydent przyznał, że liczy na refleksję USA w tej sprawie. – Jeśli, gdzieś mówimy o jakiejś refleksji, która jest potrzebna w relacjach pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, uważam, że Nord Stream 2 powinien być powodem do takiej refleksji – mówił Andrzej Duda. – Dokładnie chodzi o zgodę amerykańską na to, żeby ta inwestycja została dokończona – dodał.

CZYTAJ WIĘCEJ: 

 

17__andrzej_duda_wypowiedz_media_210921_js__5833.jpg [484.29 KB]