Menu rozwijane

25 listopada 2021

Oświadczenie Prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii dotyczące Międzynarodowego Stowarzyszenia Historyczno–Oświatowego, Dobroczynnego i Obrony Praw Człowieka „Memoriał” oraz rewizjonizmu historycznego

My, Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii wyrażamy zaniepokojenie dokonującym się w Rosji rewizjonizmem historycznym, a w szczególności możliwością zamknięcia Stowarzyszenia „Memoriał”.  

„Memoriał” to jedna z najstarszych niezależnych organizacji zajmujących się obroną praw człowieka w Rosji i dokumentujących zbrodnie stalinowskie na całym obszarze byłego Związku Radzieckiego. Niezwykle doceniamy poświęcenie oraz determinację pracowników „Memoriału” w upamiętnieniu ofiar sowieckich zbrodni dokonanych na narodzie polskim, litewskim, łotewskim i estońskim, a także na milionach Rosjan, Ukraińców oraz przedstawicieli innych narodowości. Jesteśmy pełni uznania dla pracy obywateli Rosji, gotowych mówić całą prawdę o niewygodnej historii oraz łamaniu praw człowieka przez totalitarne reżimy. Praca ta w znaczący sposób przyczynia się do budowania europejskiej pamięci zbiorowej.

My, Prezydenci Estonii, Łotwy, Litwy i Polski, uzgodniliśmy wzmocnienie współpracy w walce z fałszowaniem historii, dezinformacją i rewizjonizmem historycznym. Będziemy wspólnie dbać o historyczną pamięć o zbrodniach popełnionych przez reżimy totalitarne.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

Prezydent Republiki Litewskiej
Gitanas Nausėda

Prezydent Republiki Łotewskiej
Egils Levits

Prezydent Republiki Estońskiej
Alar Karis

ENGLISH VERSION >>