Menu rozwijane

12 grudnia 2018

Prezydent Andrzej Duda wręczył pierwsze Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości

o1051460430.jpg

Szanowny Panie Marszałku,

Szanowni Państwo Ministrowie,

Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,

ale przede wszystkim Czcigodni Drodzy Odznaczeni!

Ogromnie się cieszę, że zbliżając się ku końcowi roku stulecia odzyskania niepodległości – 2018 – możemy cały ten cykl długich, kilkuletnich obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości, w tym formowania się granic II Rzeczypospolitej, uczcić także tą właśnie uroczystością, w czasie której miałem zaszczyt i przyjemność wręczyć medale ustanowione przez Sejm i Senat z mojej inicjatywy – Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości nawiązujące do odznaczenia ustanowionego w II Rzeczypospolitej, wręczanego wtedy, w 1928 roku, Medalu Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości.

Może Cię zainteresować Prezydent nadał Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości Prezydencki projekt ustawy o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości Były to medale dla ludzi zasłużonych dla tamtych lat, dla odbudowy niepodległego, suwerennego polskiego państwa, dla walki o to państwo, ale też dla jego tworzenia. W polskich domach bardzo często te medale są do dziś obok Krzyży i Medali Niepodległości, obok wojennego Orderu Virtuti Militari i innych odznaczeń, które II Rzeczpospolita przyznawała – są powodem do rodzinnej dumy. A przede wszystkim są dowodem pamięci o tamtych czasach i tamtym wielkim okresie, gdy po 123 latach zaborów kolejnemu pokoleniu naszych mężnych dziadków i pradziadków, czasem prapradziadków, udało się Polskę odzyskać. Coś, w co wielu ludzi już przecież nie wierzyło.

Wystąpienie podczas uroczystości wręczenia Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości - zdjęcie w treści artykułu

Cieszę się ogromnie, że dzisiaj mogę te nowo ustanowione – ale można powiedzieć, że w jakimś sensie odnowione – Medale Odzyskanej Niepodległości Państwu wręczyć. Przedstawicielom bardzo różnych środowisk, różnych dziedzin życia: twórczości, kultury, nauki, sportu, ale także walki o wolną, suwerenną i niepodległą Polskę. Że mogę Państwu te medale wręczyć, dziękując za wspaniały dorobek Państwa życia, za wszystko, co Państwo czynią dla Polski, bliźnich, dla rozsławiania Polski na świecie, tworzenia polskiej kultury, dla rozbudowywania polskiej nauki czy też po prostu za działalność dla zwykłych ludzi, bardzo często biednych, będących w trudnej sytuacji. Bardzo serdecznie za to dziękuję.

Wystąpienie podczas uroczystości wręczenia Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Medale nie stanowią żadnego podsumowania, to tylko wskazanie, że są Państwo tymi, o których śmiało można powiedzieć, iż tę niepodległą, suwerenną i wolną Polskę swoją działalnością budowali i budują. Ogromnie jestem Państwu za to wdzięczny. Cieszę się, że na tyle różnych sposobów możemy czcić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ogromnie się z tego cieszę.

Powiem tak na marginesie: byłem wczoraj w Kościanie, spotkałem się z mieszkańcami i lokalnymi władzami. Proszę sobie wyobrazić, że w tym niewielkim, średniej wielkości wielkopolskim mieście zostały w tym roku zorganizowane cztery duże wydarzenia właśnie po to, by uczcić stulecie odzyskania niepodległości. Bardzo różne: był rajd rowerowy i odsłaniano tablicę, była wystawa i specjalne spotkanie, w tym – wczoraj ze mną, także nawiązujące do bliskiego już stulecia powstania wielkopolskiego.

Wystąpienie podczas uroczystości wręczenia Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości - zdjęcie w treści artykułu nr 2

Ale przede wszystkim jedno wydarzenie było dla mnie szczególnie istotne: wystawa, którą odsłonięto na 11 listopada, pokazująca dokonania dla odzyskania przez Polskę niepodległości osób ze środowiska lokalnego, czyli właśnie dziadków i pradziadków dzisiejszych mieszkańców Kościana – ze zdjęciami i dokumentami lokalnych bohaterów odzyskania przez Polskę niepodległości. Bo tak właśnie chciałbym, żebyśmy to stulecie odzyskania niepodległości czcili.

Wiem, że przynajmniej niektórzy z Państwa także przyczyniają się do tego, że obchody rocznicowe tak wyglądają – że ludzie dowiadują się o swoich sąsiadach, o dziadkach swoich znajomych, że oni także brali udział w bojach o odzyskanie niepodległości, w budowaniu II Rzeczypospolitej, w tworzeniu struktur odradzającego się państwa. Bardzo się z tego cieszę i ogromnie Państwu za to dziękuję, bo wnieśli i wnoszą Państwo nieoceniony wkład w budowanie wolnej, niepodległej Polski – jestem za to ogromnie wdzięczny. Cieszę się, że poprzez te medale mogłem Państwu w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej za to podziękować.

Dziękuję.