Menu rozwijane

16 kwietnia 2019

Szanowny Panie Ministrze,
Szanowna Pani Minister,
Ekscelencjo,
Szanowni Państwo Ministrowie,
Przede wszystkim Drodzy Czcigodni Odznaczeni i Najbliżsi i Przyjaciele Państwa,

Bardzo dziękuję. Tak jak powiedziałem każdemu z Państwa, kiedy wręczałem te odznaczenia, z całego serca dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej za tę służbę dla bliźnich, dla pacjentów i dla Rzeczypospolitej. Bo to jest także służba dla Rzeczypospolitej.

Może Cię zainteresować Odznaczenia za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy Ja wiem, bo to jest oczywiste, że ten człowiek, któremu się pomaga, jest najważniejszy, ale kiedy świadczycie Państwo tę pomoc poza granicami Polski, to również reprezentujecie Państwo naszą ojczyznę. I za to jestem ogromnie wdzięczny. Za tę niezwykle piękną, pełną dobra, wspaniałą i niezwykle godną reprezentację, jaką Państwo swoją służbą wobec bliźnich, wobec pacjentów realizujecie.

Bardzo, bardzo za to dziękuję, bo to służba, która jest nie tylko z ludzkiego punktu widzenia bardzo ważna, ale także z państwowego punktu widzenia jest ogromnie istotna. W trakcie dyskusji o kryzysach humanitarnych, w trakcie dyskusji na temat uchodźców przybywających do Europy bardzo często używaliśmy tego – jestem przekonany – absolutnie prawdziwego i trafnego argumentu, że należy czynić wszystko, aby ci ludzie pozostali jak najbliżej swoich domów, że należy czynić wszystko, aby nie opuszczali swoich siedzib z tej ziemi, z której wyrośli, która stanowi – jakbyśmy to w Polsce powiedzieli – ich ojcowiznę, w którą są wrośnięci swoją tradycją, na której są częścią kultury lokalnej. To ważne, żeby tam pozostali.

Ten argument słyszałem również od duchownych, którzy przybywali choćby z terenu Syrii, którzy mówili do mnie, my nie chcemy, żeby chrześcijanie wyjeżdżali, chcemy, żeby zostali. Jednak żeby mogli zostać, niezbędny im jest ratunek i niezbędna jest im pomoc. Państwo właśnie tę pomoc niesiecie.

Jestem za to ogromnie, ogromnie wdzięczny. To niezwykle ważne, aby Polska również w tej pomocy uczestniczyła, chociażby dlatego, że sami byliśmy kiedyś takim krajem, gdzie ludzie potrzebowali pomocy i ta pomoc przychodziła. Przychodziła z bogatych państw Europy Zachodniej w czasie stanu wojennego i później, przychodziła ze Stanów Zjednoczonych, ludzie udzielali nam jej bezinteresownie.

Dziękuję, że dzisiaj Państwo bezinteresownie pomoc niesiecie osobiście, ale też z kraju, który jest dziś w nieporównywalnie lepszej sytuacji, niż był wtedy. Gdzie w porównaniu z tym, co było wówczas, dziś można powiedzieć, że Polacy są społeczeństwem prawie zamożnym i może pomagać innym, którzy są w potrzebie.

Dziękuję za to, że Państwo to czynicie. Nie będę wspominał o tej zasłudze, jaką macie Państwo w niebie, bo tego jestem pewny, ale to nie ja jestem za to odpowiedzialny.

Ogromnie się cieszę i jest to dla mnie wielki zaszczyt, że mogłem wręczyć Państwu te odznaczenia państwowe jako symbol. Symbol, bo przecież to wyłącznie symbol podziękowania polskiego państwa za to, co Państwo dla Rzeczypospolitej czynicie.

Dziękuję za tak wspaniałą reprezentację Polski, dziękuję za to, że przez Państwa ręce, przez to, co Państwo realizujecie, ludzie patrzą i mówią: Polska przyszła nam z pomocą.

Dziękuję.

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy
Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy
o1570869644.jpg
o377115808.jpg