Menu rozwijane

04 maja 2020

Dzień dobry,

Może Cię zainteresować Prezydent: Rozpoczyna się budowa Baltic Pipe Pora jest dosyć wczesna, ale nie ma żadnej złej pory po to, żeby ogłosić dobrą wiadomość. W trudnych czasach, kiedy zmagamy się z epidemią koronawirusa, kiedy patrzymy trochę z niepokojem w przyszłość, dlatego że nie wiemy jak bardzo głęboki może okazać się kryzys gospodarczy, który ta epidemia przyniosła. Jest rzeczywiście bardzo dobra wiadomość dla Polski i to nie tylko na najbliższy czas, ale wierzę głęboko w to, że na dziesięciolecia. Otóż, faktycznie rozpoczyna się – patrzę z uśmiechem na Pana Ministra i na Pana Prezesa – budowa Baltic Pipe, czyli tego słynnego gazociągu, który biegnie najpierw z szelfu norweskiego do Danii, a następnie właśnie poprzez Danię i z Danii do Polski, na nasze wybrzeże, do Trzęsacza. Gdzie będzie z Morza Bałtyckiego ten gazociąg na polskie wybrzeże wychodził.

Ta inwestycja zaczyna się dosłownie w najbliższych dniach, już faktycznie poprzez konkretne prace budowlane. Z tego względu, że dokładnie 30 kwietnia spółka Gaz-System podpisała kontrakt wykonawczy na realizację tej inwestycji z firmą Saipem  Limited i rzeczywiście inwestycja rusza.

Ona ma już wcześniej uzyskane pozwolenia na jej realizację, zarówno duńskie, jak i polskie. Saipem będzie się zajmował układaniem tego gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego, na przestrzeni pomiędzy Danią i Polską. Inwestycja rozpocznie się na wybrzeżach – zarówno duńskim, jak i polskim.

Jeżeli mówimy o pełnej dywersyfikacji dostaw gazu do Polski, jeżeli mówimy o pełnym uniezależnieniu Polski jako odbiorcy od Rosji, to właśnie to jest ten milowy krok na drodze do tego nieuzależnienia. Spółka Gaz-System operuje tutaj na dwóch podstawowych narzędziach, jakie dzisiaj posiadamy, jeżeli chodzi o to uniezależnienie.

Z jednej strony jest to terminal gazowy w Świnoujściu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w tej chwili jest rozbudowywany, tak aby jego pojemność mogła wynosić 17,5 mld metrów sześciennych rocznie, ten efekt osiągniemy już niedługo, bo inwestycja jest w tej chwili w toku.

Natomiast drugim elementem tej wielkiej dywersyfikacji dostaw gazu – czy możliwości dywersyfikacji dostaw gazu, który nazywamy bramą północną – jest właśnie Baltic Pipe. I ten drugi element w tym momencie rusza i to jest rzeczywiście bardzo radosna wiadomość.

Uśmiecham się tutaj do Pana Ministra Piotra Naimskiego, Pan Minister od samego początku, kiedy rozpoczął pracę w rządzie, bardzo dużo czasu i energii poświęcił właśnie temu – to było i jest jego najważniejsze zadanie, żeby ten właśnie gazociąg został zbudowany, żeby ta dywersyfikacja została zapewniona. Pracowaliśmy nad tym przez cały czas mojej kadencji. Temu m.in. czy może przede wszystkim służyły moje wizyty, które miały miejsce w Norwegii i później druga wizyta w Danii. Tam był ze mną Pan Minister i towarzyszył mi podczas rozmów z najważniejszymi przedstawicielami, premierami. I dokładnie ten problem omawialiśmy, po to, żeby były wszystkie pozwolenia i po to, żeby ten gazociąg mógł być realizowany.

Dzisiaj, przed momentem na giełdzie w Mediolanie zostało ogłoszone to, że spółka Saipem będzie realizowała tę wielką inwestycję. Tamto ogłoszenie pozwala nam także dzisiaj o tym powiedzieć bez konieczności zachowywania tajemnicy handlowej, gospodarczej.

To jest bardzo radosna dla nas wiadomość. Bardzo się cieszymy i z całego serca chcę pogratulować zarówno Panu Ministrowi Piotrowi Naimskiemu, jak i Panu Prezesowi spółki Gaz-System.

1 października 2022 roku, to jest termin, w którym planowane jest uruchomienie gazociągu Baltic Pipe. I mam nadzieję, że ten termin zostanie dotrzymany. W każdym razie, mogę z wielką satysfakcją powiedzieć, że jak do tej pory dotrzymywane są wszystkie terminy. I ta inwestycja – i w sensie planistycznym, i administracyjnym, czyli uzyskiwania rządowych i wszystkich potrzebnych administracyjnych zezwoleń, jak i w elemencie realizacyjnym zostaje i zostanie przeprowadzona w terminie.

Proszę Państwa,

Dodam, że przepustowość roczna tego gazociągu to będzie ok. 10 mld metrów sześciennych, a więc to jest ogromna część polskiego zapotrzebowania na gaz. Ale my będziemy mieli znacznie większe możliwości przyjmowania gazu w Polsce niż nasze potrzeby. Czynimy to także po to, aby stać się w jakimś sensie hubem gazowym dla naszej części Europy. To jest nasz wielki plan, abyśmy byli nie tylko tym państwem, które gaz przyjmuje i wykorzystuje na własne potrzeby, ale także takim państwem, które dzięki sieci gazociągów w Polsce, dzięki zewnętrznym możliwościom odbierania dostaw, będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwo energetyczne także innym krajom.

To jest również element tego wielkiego projektu współpracy w ramach Trójmorza. Bo budujemy interkonektory gazowe, które będą umożliwiały zasilenie w gaz także państw sąsiednich, tych które dzisiaj z nami współtworzą, realizują projekt Trójmorza, także Ukrainy. To jest bardzo ważne, że Polska będzie stanowiła jeden z tych gwarantów bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy, która – jak wiemy – podlegała przez lata gazowemu, energetycznemu szantażowi ze strony Rosji.

W związku z tym dla suwerenności i pełnej niepodległości Ukrainy ten element jest niezwykle istotny.

Proszę Państwa,

Trzeba dodać podziękowania. Pan Minister już wspomniał o podziękowaniach dla współpracowników, Pan Prezes też już wspomniał, że były różne przygody po drodze. Ale trzeba powiedzieć tak: wielkie zasługi w realizacji tego projektu ma też nasza misja dyplomatyczna w Kopenhadze, z Panią ambasador na czele, która wykazała się ogromnym zaangażowaniem za co bardzo serdecznie jej dziękuję.

Na zakończenie chcę podkreślić rzecz, która w tym kontekście jest najważniejsza. To, że ten projekt jest, że może być realizowany, to jest efekt bardzo dobrej współpracy pomiędzy rządem, w osobie Pana Ministra Piotra Naimskiego, wcześniej Panią Premier Beatą Szydło, przez ostatnie lata Panem Premierem Mateuszem Morawieckim, a mną, czyli Prezydentem Rzeczypospolitej. To dobre współdziałanie – w najlepszym tego słowa rozumieniu – dało efekt synergii, dzięki któremu udało nam się wszystkie najważniejsze czynniki we władzach zarówno Norwegii, jak i Danii przekonać do tego w toku trwającego kilka lat procesu negocjacyjnego, że warto realizować z Polską tę inwestycję. I że to jest coś ważnego także dla przyszłości Europy.

Bo nie mamy żadnych wątpliwości, że to nie jest tylko i wyłącznie projekt polsko-norwesko-duński, to projekt, który ma znaczenie także dla europejskiej gospodarki energetycznej, dla suwerenności energetycznej Unii Europejskiej, dla wielu aspektów, które są związane także z przyszłością energetyczną naszej części Europy i naszej części świata. W związku z tym mam głębokie poczucie, że dzięki tej dobrej współpracy pokazujemy dzisiaj modelowy przykład tego, jak można skutecznie realizować polskie interesy, jak można budować potencjał naszego kraju w naszej części Europy, w Unii Europejskiej jako całości, a także w przestrzeni światowej.

Może Cię zainteresować Prezydent w USA o współpracy energetycznej [PL/EN] Pamiętajmy, że jeżeli mówimy o terminalu LNG w Świnoujściu, to mówimy o możliwościach odbioru gazu z całego świata. To jest gaz, który płynie do nas z Kataru, gazowcami ze Stanów Zjednoczonych. Sam byłem w terminalach gazowych, z których wypływają gazowce w świat – Sabine Pass. I miałem tam możliwość zobaczyć jak gazowce są tankowane i jak ze Stanów Zjednoczonych ten gaz płynie, m.in. do nas i zasila naszą część Europy. W związku z czym jeszcze raz serdecznie dziękuję Panu Ministrowi, Panu Prezesowi, dziękuję Państwu Ambasadorom, wszystkim tym, kótrzy przyczynili się do realizacji tego projektu.

On pokazuje co to znaczy dobra współpraca i co to znaczy skuteczne realizowanie polskich interesów w przestrzeni międzynarodowej.

Dziękuję bardzo. Dobra wiadomość.

Oświadczenie Prezydenta RP (1)
o2146776717.jpg