Menu rozwijane

18 sierpnia 2018

Szanowni Panowie Ambasadorowie,

Szanowni Panowie Ministrowie,

Przedstawiciele władz stanu i miasta Melbourne,

Wszyscy dostojni przybyli Goście,
ale przede wszystkim moi kochani wspaniali Rodacy!

Jestem szalenie wzruszony, że w tak ważnym dla nas roku, dla nas nie tylko w Polsce, ale dla nas wszystkich Polaków, roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, mogę stać przed państwem tutaj, w Australii, w Melbourne, po drugiej stronie świata, patrząc na moich rodaków, którzy tutaj żyją. I że mogę tutaj w Melbourne, w Australii, w stanie Wiktoria, z ust gubernatora usłyszeć tyle dobrych słów o naszym kraju i o Polakach. O Polakach, których życie na przestrzeni ostatnich dwustu lat było niezwykle trudne. Nawet więcej niż dwustu lat, jeżeli policzymy cały okres, kiedy Polska była pod zaborami. To właśnie dlatego przyjechali tutaj pierwsi emigranci z Polski, Polski, która wtedy zniknęła z mapy Europy. Nie szukali bezpieczeństwa ekonomicznego, szukali bezpieczeństwa fizycznego zagrożeni życiem, które mogli stracić w Polsce, mogli być wywiezieni na Sybir, mogli być katowani przez zaborców, zwłaszcza w okresie powstań narodowych i po powstaniach. I stąd między innymi znalazł się tutaj Paweł Edmund Strzelecki, nasz wspaniały uczony, geograf, który przyczynił się swoją pracą i pasją do rozwoju Australii, do poznania tego wspaniałego kontynentu i rozwoju później państwa.

Potem przyjeżdżaliście Państwo i przyjeżdżali Państwa ojcowie, dziadkowie, tutaj, do Australii, po II wojnie światowej, kiedy żołnierze armii Andersa, żołnierze, którzy walczyli na Zachodzie, nie chcieli wracać do komunistycznego kraju, uważali to nie jest ta Polska, o którą walczyli. I potem kiedy ludzie tutaj znajdowali przystań, uciekając przed komunizmem, także przed prześladowaniami przez dziesięciolecia, kiedy Polska nie była prawdziwie suwerennym, niepodległym i wolnym państwem.

Dziś z uśmiechem i dumą mogę powiedzieć, że ruch odbywa się w obydwie strony. I jest to całkowicie swobodny wybór. Czy chcesz żyć i pracować w Australii, czy chcesz żyć i pracować w Polsce. Polska rzeczywiście rozwija się dynamicznie, goni Europę Zachodnią i świat zachodni, coraz bardziej się do niego zbliża z roku na rok. Jest krajem wolnym, niepodległym, suwerennym, w którym mieszkają dumni ludzie, dumni ze swojej historii, dumni ze swojego pochodzenia, dumni z tego wszystkiego, co udaje im się osiągnąć i jak rozwija się ich kraj. I rzeczywiście Polska rozwija się niezwykle dynamicznie, nasza gospodarka rośnie z roku na rok i mam nadzieję, że nadal będzie się tak dobrze rozwijała także w przyszłych latach.

Są dwa powody mojej wizyty w Australii w tym roku. Po pierwsze, tak jak powiedziałem na wstępie, moim wielkim marzeniem było w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości spotkać się z moimi rodakami tam, gdzie są ich większe skupiska, we wszystkich zakątkach świata. Stąd nasza majowa wizyta w Chicago, gdzie jak Państwo wiecie, mieszka blisko milion Polaków, i nasza wizyta teraz tutaj, w Australii, w Melbourne, w Canberze i w Sydney.

Ale jest także drugi powód związany z dynamicznym rozwojem Polski. Mamy wielkie ambicje, żeby rozwijać naszą współpracę międzynarodową przede wszystkim gospodarczą. Chcemy namawiać polskich przedsiębiorców do inwestowania poza granicami, zapraszać aktywnie inwestorów spoza granic. To dlatego właśnie wizyta prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbywa się pierwszy raz w Australii, ponieważ uważam i uważamy my, mówię tu o moich koleżankach i kolegach, członkach polskiego rządu, że jest czas już na to, żebyśmy realizowali ekspansję gospodarczą i polityczną na cały świat. Nie musimy się ograniczać tylko do Europy. I nie ukrywam, że jesteśmy bardzo ambitni, dlatego właśnie jestem pierwszym prezydentem kraju Unii Europejskiej, który przyjeżdża do Australii tuż po rozpoczęciu negocjacji umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Australią.

Dlatego właśnie spotkam się z przedsiębiorcami australijskimi, którzy inwestują w Polsce i chcą inwestować w Polsce. Dlatego wezmę udział w polsko-australijskim forum energetycznym i dlatego będę uczestniczył w otwarciu przedstawicielstwa biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Sydney.

Chcemy być obecni tu nie tylko przez Państwa obecność, lecz także przez aktywną obecność polskiego państwa tutaj. To dlatego właśnie jest tutaj młody polski ambasador.

Szanowni Państwo, chcę też bardzo, bardzo serdecznie podziękować Ekscelencji Pani Gubernator za przyjęcie tutaj, w Melbourne. Bo muszę Państwu powiedzieć, że nie tylko Pani Gubernator zaprosiła nas tutaj, żebyśmy mogli odbyć to spotkanie, w Goverment House, w jednym z na pewno najważniejszych, najpiękniejszych i najstarszych budynków w Melbourne, ale zaprosiła także moją małżonkę i mnie do tego, żeby to była nasza siedziba przez czas pobytu w Melbourne.

A przede wszystkim Jej Ekscelencja Pani Gubernator wraz z małżonkiem przyjmują nas tutaj niezwykle życzliwie i atmosfera podczas naszego pobytu tutaj jest wspaniała, za co ogromnie jesteśmy z żoną wdzięczni. Ale nie mówię tego tylko po to, żeby powiedzieć tutaj prawdę, tak rzeczywiście jest, to nie jest żaden komplement dla Pani Gubernator, ale mówię to także po to, żeby Państwu podziękować, bo gdybyście Państwo nie byli uczciwymi, rzetelnymi i lojalnymi obywatelami Australii, to władze australijskie nie przyjmowałyby w ten sposób polskiego prezydenta.

I dlatego na zakończenie chcę Państwu, moim rodakom, podziękować za to, że tutaj, w Australii, tyle tysięcy kilometrów od Polski, realizując się, budując swoje życie, realizując swoje ambicje, wystawiacie Państwo Polsce tak doskonałą opinię. Jestem za to ogromnie wdzięczny.

Szanowni Państwo, z polskiego punktu widzenia mogę powiedzieć, że Melbourne to nie jest stare miasto, bo jeżeli jest założone w 1835 roku, to nie jest bardzo starym miastem.
Ale jest niezwykle pięknym miastem, które od kilku lat wygrywa światowy plebiscyt na najsympatyczniejsze, najprzyjemniejsze miejsce do życia. Jeżeli tak jest, to jest to zasługa mądrej polityki i ciężkiej pracy, jaką wykonują obywatele Australii. Także Państwo. I tego Państwu gratuluję.

I w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości życzę Pani Gubernator, życzę Australii, życzę wszystkim moim rodakom tutaj mieszkającym i wszystkim Australijczykom wszelkiego powodzenia i tak doskonałego rozwoju jak do tej pory. A sobie i Polsce życzę, abyście Państwo wrócili.

Niech Pan Bóg błogosławi Australię i niech Pan Bóg błogosławi Polsce.

Wystąpienie Andrzeja Dudy podczas uroczystej recepcji wydanej przez Gubernator stanu Wiktoria z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską

Wystąpienie Andrzeja Dudy podczas uroczystej recepcji wydanej przez Gubernator stanu Wiktoria z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską

Wystąpienie Andrzeja Dudy podczas uroczystej recepcji wydanej przez Gubernator stanu Wiktoria z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską

o1392151717.jpg
o615995963.jpg
o1786912459.jpg