Menu rozwijane

22 marca 2021

Wielce Szanowny Panie Robercie, Nasz Bohaterze, nie tylko dzisiejszego dnia i tej ceremonii, ale – śmiało można powiedzieć – nasz Bohaterze Narodowy, w sportowym tego słowa znaczeniu, ale w jakimś sensie nie tylko i zaraz będę o tym mówił.

Wielce Szanowny Panie Prezesie,

Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,

Szanowni Państwo,

To bardzo ważna dla mnie chwila, że mogę dzisiaj tu, w Pałacu Prezydenckim wręczyć Panu – wspaniałemu piłkarzowi, nie tylko polskiemu, ale także w przestrzeni europejskiej i światowej, z całą pewnością jednemu z absolutnie najlepszych – to wysokie państwowe odznaczenie.

Może Cię zainteresować Prezydent odznaczył Roberta Lewandowskiego Wysokie, bo czytałem dużo o Panu w ostatnim czasie, także Pańskich wypowiedzi i powiedział Pan bardzo ładne zdanie, że nie liczy Pan trofeów, które Pan zdobywa, bo w momencie, kiedy one już są, myśli Pan już o następnych. Są jeszcze trzy odznaczenia w naszym kraju – z tych najwyższych odznaczeń – wyższe niż to, które Pan otrzymał dzisiaj i które są do zdobycia. Jestem przekonany, że zdobędzie Pan kolejne, dlatego, że jest Pan jeszcze cały czas młodym człowiekiem, cały czas jest Pan wspaniałym sportowcem, jest Pan na fali wznoszącej. Kolejne trofea i tytuły, które Pan zdobywa robią oszałamiające wrażenie. Wspaniałe dwa tytuły: Piłkarza Roku FIFA i UEFA 2020 plasują Pana na absolutnym parnasie tej dyscypliny sportu, którą w swoim życiu Pan wybrał.

Te cechy osobowości, które – z całą pewnością, nie mam żadnych wątpliwości – predestynują Pana do tych zwycięstw, to jest także efekt wychowania, które – jak każdy z nas – zawdzięcza Pan swoim rodzicom. To, że jest Pan człowiekiem tak niezwykle systematycznym, tak niezwykle poukładanym w swojej działalności, to, w jaki sposób Pan postępuje – to robi, jak obserwuje się Pańską karierę, rzeczywiście oszałamiające wrażenie.

Jednym elementem, niezbędnym do tego, aby osiągnąć wielki sportowy sukces, taki jak Pan osiąga, to jest talent. Talent, który otrzymuje się jako coś przyrodzonego. Natomiast drugą kwestią jest to, w jaki sposób ten talent jest rozwijany i kim jest człowiek, który ten talent posiada, w jaki sposób żyje, postępuje i realizuje swój talent. Śmiało można powiedzieć, że pod tym względem jest Pan w jakim sensie jest Pan kwintesencją doskonałości. Pański talent jest systematycznie przez Pana rozwijany. To nie była kariera jednego błysku. To nie była kariera, która nagle się urodziła i w dzieciństwie powstała gwiazda, która od razu błyszczała na firmamencie. Nie, Pan jest człowiekiem bardzo systematycznej, wytrwałej, niezwykle ciężkiej pracy, która dodana do wielkiego talentu owocuje tym wspaniałym sukcesem. Bo przecież wiemy doskonale, że utalentowanych ludzi na świecie jest bardzo wielu. Młodych chłopców z talentem do piłki nożnej jest bardzo wielu, ale niewielu gra tak, jak Robert Lewandowski, jak Cristiano Ronaldo, jak najlepsi zawodnicy na świecie. A Pan jest tym najlepszym zawodnikiem na świecie.

To jest rzeczywiście wspaniałe i to jest niezwykłe. Ale dlaczego to odznaczenie? Dlatego, że w tym wszystkim po pierwsze – jest Pan cały czas sobą, a po drugie – w niezwykły sposób reprezentuje Pan Polskę i zawsze Pan to podkreśla, za co jestem jako Prezydent Rzeczypospolitej ogromnie Panu wdzięczny. Zawsze podkreśla Pan swoją polskość, zawsze mówi Pan, że jest z Polski, zawsze tam, gdzie Pan gra w piłkę, w Bundeslidze, w której osiąga Pan tak wielkie sukcesy – pięć razy król strzelców, ponad 250 bramek – absolutne rekordy w historii Bundesligi. Pan zawsze podkreśla, że jest Pan Polakiem i Pan zawsze – w związku z tym – reprezentuje nas, za co ogromnie dziękujemy. Buduje Pan dobre imię Rzeczypospolitej, wszędzie tam, gdzie gra Pan w piłkę.

Jest Pan kapitanem polskiej reprezentacji, jest Pan człowiekiem, który ma patriotyczne poglądy, który te poglądy demonstruje – choćby występując z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w akcji promującej poprawne śpiewanie polskiego hymnu: „kiedy my żyjemy”.

Bardzo, bardzo serdecznie za to wszystko dziękuję. Dziękuję Panu, proszę też, żeby przekazał Pan moje podziękowania małżonce za to, że dostrzegacie także innych ludzi, rozwijacie pięknie swoją rodzinę, opiekujecie się dziećmi, ale oprócz tego pamiętacie także o innych dzieciach, uczestniczycie w akcjach charytatywnych, działacie obydwoje na bardzo wielu polach, pomagając drugiemu człowiekowi. To niezwykle ważne i to budzi z całą pewnością najwyższy szacunek.

Jeszcze raz chcę podkreślić – ogromnie się cieszę, że mogłem Panu wręczyć to odznaczenie. Jest Pan już dzisiaj wśród najlepszych reprezentantów swojego kraju w historii świata – 63 gole strzelone to jest coś niebywałego. W sumie, jak podają, kroniki ponad 500 bramek w poważnych seniorskich rozgrywkach piłkarskich i w reprezentacji. To rzeczywiście są liczby niewyobrażalne.

Ale – jak powiedziałem – jest Pan nie tylko wielkim piłkarzem, ale także wielką postacią. I proszę, żeby Pan tak trzymał. Nie mam żadnych wątpliwości, że dalsze sukcesy nadal przed Panem i tego z całego serca wszyscy Panu życzymy. Gratulacje!

Pałac Prezydencki | Uroczystość wręczenia Robertowi Lewandowskiemu Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski

o409862880.jpg