Menu rozwijane

24 maja 2021

Ekscelencjo, Szanowny Panie Prezydencie,

Wielce Szanowni Państwo!

Przede wszystkim chcę bardzo podziękować Panu Prezydentowi za zaproszenie do Turcji, do odbycia tej wizyty; jeszcze raz [chcę] bardzo podziękować za wizytę Pana Prezydenta w Warszawie w 2017 roku; i bardzo mocno podkreślić, że ta wizyta tutaj u Państwa, w Turcji, jest dla mnie wizytą, która stanowi początek jakby nowego sezonu polityki międzynarodowej w związku – mam nadzieję – z kończącą się pandemią koronawirusa.

Wierzę w to głęboko, że wracamy, Panie Prezydencie, do normalnego życia, także do normalnej polityki międzynarodowej, która jest realizowana twarzą w twarz, która pozwala na spokojną dwustronną rozmowę, w cztery oczy, a nie jest tylko spotkaniem za pośrednictwem internetu, które jednak ma ograniczone możliwości, jeżeli chodzi o omawianie ważnych dla nas spraw.

Bardzo Panu Prezydentowi dziękuję za możliwość odwiedzin w Turcji i za dzisiejsze spotkania – zarówno w formule dwustronnej w cztery oczy, jak i w formule dwustronnej spotkania delegacji naszych państw. Cieszę się ogromnie, że omówiliśmy wszystkie najważniejsze sprawy i zostały one niejako przypieczętowane zawarciem międzynarodowych porozumień dwustronnych, których formalne podpisanie oglądaliśmy przed chwilą razem ze wszystkimi tutaj obecnymi Państwem Ministrami, Panią Marszałek i gośćmi.

Może Cię zainteresować Ankara. Spotkanie Prezydentów Polski i Turcji [PL/EN]

Są to bardzo ważne umowy: umowa o współpracy w dziedzinie informacji niejawnych dotyczących przemysłu obronnego, ale przede wszystkim umowa o współpracy w dziedzinie zakupów uzbrojenia dla polskiej armii od firm tureckich, od przemysłu zbrojeniowego tureckiego. A także umowa o współpracy w dziedzinie sportu, umowa o współpracy w dziedzinie rolnictwa, ale przede wszystkim – co, sądzę, najważniejsze dla moich rodaków, dla naszych współobywateli – umowa o współpracy w dziedzinie turystyki.

Zbliża się sezon turystyczny, wakacyjny. Pewnie wiele osób w Polsce marzy o tym, by pojechać na wakacje zagraniczne, w 2020 roku bardzo często odkładane właśnie przez to, że była pandemia koronawirusa. Mam nadzieję, że w tym roku będzie to możliwe, że zawarte porozumienie także się do tego przyczyni.

Rozmawialiśmy dzisiaj z Panem Prezydentem również na temat wypracowania jakiegoś rozwiązania ułatwiającego turystom przemieszczanie się wobec kończącej się pandemii koronawirusa, tak aby łatwiejsze było testowanie czy też możliwość zwolnienia z testów związanych z koronawirusem. Jest to kwestia do uzgodnienia między ministerstwami zdrowia, także między resortami zajmującymi się turystyką – sądzę, że dojdziemy tu do porozumienia. Tę kwestię wstępnie z Panem Prezydentem omówiliśmy.

Ale przede wszystkim bardzo ważne jest to, że spotkaliśmy się przed szczytem NATO w Brukseli, że omawiamy kwestie bezpieczeństwa. Mówiliśmy o bezpieczeństwie w naszej części Europy, mówiliśmy o bezpieczeństwie w związku z tym w rejonie Morza Czarnego; to także kwestia suwerenności, niepodległości i granic Ukrainy, tych uznanych międzynarodowo, ich przywrócenia – a więc o okupacji Krymu i regionów ługańskiego, donieckiego. Mówiliśmy o tym z Panem Prezydentem.

Mówiliśmy także o sytuacji w Syrii, o sytuacji w Libii, o całym spektrum problemów międzynarodowych związanych z kwestią zaprowadzania pokoju na świecie, naszej wspólnej odpowiedzialności także jako członków Sojuszu Północnoatlantyckiego, a więc sojuszu, który ma charakter obronny.

Jutro odwiedzę polskich żołnierzy w bazie Incirlik, którzy pełnią tu swoją misję właśnie w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Dziękowałem Panu Prezydentowi za to, że od lat w Polsce są tureccy żołnierze. Dziękowałem, że Turcja podjęła działania w ramach misji Air Policing i tureccy lotnicy będą strzegli nieba w ramach tej misji.

Dziękuję za te wszystkie działania. Cieszę się, że ta współpraca sięga przemysłów obronnych i mam nadzieję, że będzie się ona między naszymi krajami rozwijała. Cieszę się, że wspólnie działamy dzisiaj w NATO, mając wspólne cele. Głównym jest to, by nasze państwa były bezpieczne i by ograniczyć jakiekolwiek niebezpieczeństwo militarne, zbrojne w przestrzeni wokół naszych państw i wokół państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Panie Prezydencie, wspomniał Pan o naszej rozmowie 2017 roku, o woli Pana Prezydenta – i mojej oczywiście też – by wymiana gospodarcza między naszymi krajami sięgnęła kwoty 10 mld dolarów. Do tej pory jeszcze się to nie udało. Ale chcę podkreślić – nawiązując do tego, co mówił Pan Prezydent – że choć tych 10 mld jeszcze nie ma, to nawet mimo pandemii koronawirusa wymiana gospodarcza między naszymi krajami jednak rosła. Daje to bardzo dobrą prognozę na przyszłość i wierzę, że na przestrzeni najbliższych lat nasze wspólne działania biznesowe polsko–tureckie rzeczywiście wygenerują te 10 mld dolarów wymiany handlowej, że będzie się ona nadal rozwijała.

Tureckie firmy z powodzeniem działają na rynku polskim, i to już od wielu lat. Dzisiaj w Polsce jest realizowanych bardzo wiele różnego rodzaju projektów inwestycyjnych, choćby związanych także z naszą współpracą w ramach Trójmorza, takich jak wielkie inwestycje drogowe Via Carpatia, Via Baltica, jak wielkie inwestycje kolejowe, jak planowana budowa centralnego portu komunikacyjnego, lotniczego i związana z tym rozbudowa także sieci drogowej i kolejowej. To wszystko są wielkie zamierzenia – rozbudowa portów morskich w naszym kraju. Więc tych inwestycji najbliższych latach jest i będzie realizowanych bardzo wiele.

Jest to duże pole do popisu dla firm tureckich – udział w przetargach, które będą prowadziły do realizacji tych inwestycji. Wierzę, że tak jak do tej pory na polskim rynku firmy tureckie działają z powodzeniem, realizowane przez nich roboty sprawdzają się dobrze i firmy te cieszą się szacunkiem, tak samo będzie w przyszłości, a tych działań będzie coraz więcej.

Chciałbym także, by i polskie firmy mogły zająć poważne miejsce na rynku tureckim. Mam nadzieję, że także nasze firmy będą realizowały inwestycje na terenie Turcji i że tych kontaktów gospodarczych będzie coraz więcej. Z całą pewnością będziemy z Panem Prezydentem czynili wszystko, aby jak najbardziej się rozwijały.

Panie Prezydencie, dziękuję także za wspieranie różnego rodzaju polskich inicjatyw – kulturalnych, historycznych – które realizowane są na terenie Turcji. Jest tu wspólnota o polskich korzeniach, która rozwija się i żyje w Polonezköy. To nasza wielka wspólna tradycja lat, gdy Polski nie było na mapie, była wymazana z mapy Europy i świata, a jednak mimo wszystko polska społeczność mogła się tu rozwijać i znalazła w Turcji swoją drugą ojczyznę. Od tego czasu rodziny o polskich korzeniach i ludzie o polskim pochodzeniu żyją na terenie Turcji, mieszkają tu. Dziękuję, że cieszą się szacunkiem i wsparciem władz tureckich. Nie wątpię, że są lojalnymi obywatelami Turcji i proszę Pana Prezydenta o dalszą opiekę nad nimi. Będę miał jutro możliwość spotkania się ze społecznością w Polonezköy i bardzo się na to spotkanie cieszę. Jest dla mnie dużą radością, że będę mógł zobaczyć na własne oczy to ważne miejsce także dla naszej polskiej historii i tradycji.

Panie Prezydencie, jeszcze raz dziękuję za zaproszenie, jeszcze raz dziękuję za bardzo owocną wizytę. Mam nadzieję, że w niedługim czasie w Łazienkach Królewskich w Warszawie zostanie odtworzony po prawie 200 latach Pawilon Turecki. I stanie się takim miejscem, które będą mogli odwiedzać turyści, a przede wszystkim, które będą mogli odwiedzać warszawiacy; że będzie to możliwość zetknięcia się z turecką kulturą, z turecką tradycją, a przede wszystkim możliwość miłego spędzenia czas. Będzie to takie miejsce, które będzie budowało – w najlepszym tego słowa znaczeniu – polsko–tureckie relacje.

Jeszcze raz bardzo dziękuję Panu Prezydentowi za możliwość tej wizyty. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zawarcia dzisiaj umów dwustronnych, bo – oczywiście – jest to efekt dłuższej pracy realizowanej w poszczególnych resortach na poziomie dyplomatycznym. Dziękuję za te wszystkie starania i głęboko wierzę, że te porozumienia przyczynią się do budowania jeszcze silniejszych więzi polsko–tureckich i wzajemnego rozwoju naszych krajów.

Dziękuję bardzo.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda