Menu rozwijane

25 września 2020

Dzień dobry!

Bardzo mi jest miło spotkać się z Państwem tutaj, na placu św. Piotra u stóp Wzgórza Watykańskiego, w miejscu, gdzie znajduje się grób naszego Ojca Świętego św. Jana Pawła II, którego w tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin. Jest dla mnie wielką radością, że mimo pandemii koronawirusa, mimo tego wszystkiego, co się stało, mimo tego, że nie mogliśmy przybyć z narodową pielgrzymką 18 maja po to, żeby oddać mu hołd – to dzisiaj w imieniu całego narodu polskiego mogłem tutaj uczestniczyć we mszy świętej, mogliśmy razem z moją żoną i polską delegacją złożyć wieniec na grobie Ojca Świętego Jana Pawła II i modlić się za jego pośrednictwem o powodzenie dla naszej Ojczyzny i dla całego naszego narodu.

Może Cię zainteresować Para Prezydencka w Watykanie. Audiencja u Papieża Franciszka Spotkania Prezydenta z politykami w Rzymie [PL/EN] Rzym. Prezydent o wspólnej walce z pandemią [PL/EN] Wcześniej miałem niezwykle miłe i wzruszające spotkanie z Ojcem Świętym. Rozmawialiśmy o sytuacji w Polsce, rozmawialiśmy o pandemii koronawirusa. Ojciec Święty podziękował mi za to, że pamiętaliśmy w tych trudnych czasach także i o innych społeczeństwach, o innych narodach, za pomoc, którą udzieliliśmy Włochom, za pomoc, która przyszła tu, do Watykanu, ale także za pomoc, która poszła z Polski do państw Partnerstwa Wschodniego, do państw Bałkanów Zachodnich. Powiedziałem, że w trudnych czasach powinniśmy być razem, powinniśmy pokazywać solidarność i jest dla mnie wielką satysfakcją, że nasze państwo, że my, Polacy tę solidarność w tych trudnych czasach, związanych z pandemią, pokazaliśmy.

Rozmawiałem z Ojcem Świętym także o przyszłych wydarzeniach, o tym czego się spodziewamy. Rozmawiałem z Ojcem Świętym o sytuacji na świecie. Mamy nadzieję, że pandemia koronawirusa jak najszybciej minie. O tym też rozmawiałem z kard. Pietro Parolinem kilka chwil po rozmowie z Ojcem Świętym. Ale tu także mówiliśmy szerzej o polityce międzynarodowej, o sytuacji na Białorusi. Kardynał pytał, jak ją postrzegamy, ja również pytałem, jakie jest stanowisko Stolicy Apostolskiej. Tu w zasadzie mieliśmy wspólne zdanie, że należy wspierać wszystkich tych, którzy chcą prawdziwej demokracji, którzy chcą wolności, którzy chcą żyć w uczciwym państwie – ci ludzie powinni mieć nasze wsparcie. Ale oczywiście Białoruś sama powinna decydować o sobie w wolnych, uczciwych wyborach. Tutaj mieliśmy stanowisko jednoznaczne, że wspólnota międzynarodowa powinna tego od władz Białorusi wymagać, aby w taki właśnie sposób polityka na Białorusi była realizowana, aby w taki właśnie, uczciwy sposób realizowane były wybory. I trzeba w tym naród białoruski wspierać. Społeczność międzynarodowa powinna naród białoruski wspierać.

Rozmawialiśmy także o innych kwestiach, o sytuacji na Bliskim Wschodzie, rozmawialiśmy o sytuacji ludzi wierzących w różnych krajach, chrześcijan. Odebrałem podziękowania za to, że stanowisko Polski w tych sprawach jest tak bardzo pryncypialnie, że zawsze stajemy w obronie tych, którzy są uciskani. Rozmawialiśmy również o kwestiach związanych z przyszłością UE, z tymi wszystkimi procesami, które się toczą. Wszyscy wyrażamy nadzieję, że pandemia koronawirusa jak najszybciej się skończy, że zostanie wynalezione lekarstwo czy szczepionka – prace nad tym trwają w wielu krajach. Także, jak Państwo wiecie, tutaj we Włoszech. I to były te ważne kwestie, które omawialiśmy.

Jeszcze dzisiaj wybieram się do kościoła św. Bartłomieja, żeby spotkać się ze wspólnotą Sant’Egidio, która opiekuje się ubogimi, biednymi i cierpiącymi na całym świecie. Będziemy rozmawiali też o tych wszystkich działaniach wspierających właśnie ludzi ubogich, które są realizowane przez Polskę. Na pewno będziemy też rozmawiali o tym, jakie programy społeczne zostały w Polsce wdrożone w ostatnich latach po to, żeby jak najmniej ludzi było w trudnej sytuacji materialnej, żeby jak najmniej ludzi żyło w ubóstwie. Zresztą Ojciec Święty Franciszek zwrócił uwagę na to, że prowadziliśmy w ostatnich latach bardzo skuteczną politykę dla rodziny. Ogromnie mi za to dziękował. Ze wzruszeniem przyjąłem te podziękowania. Wspominał o wszystkich programach, które uruchomiliśmy, o tym, że dbamy o rodziny wychowujące dzieci. Cieszę się, że Ojciec Święty o tym wie, że wie o tym Stolica Apostolska.

Bo właśnie tak się staramy działać: żeby polskie społeczeństwo żyło na jak najwyższym poziomie. A przede wszystkim, żeby na jak najwyższym poziomie w naszym kraju mogły żyć rodziny wychowujące dzieci, żeby nie musiały się martwić o to, jak dotrwają do końca miesiąca. Mam nadzieję, że uda nam się przełamać wszystkie kryzysy, przede wszystkim ten gospodarczy, wywołany koronawirusem i będziemy mogli wrócić na drogę dynamicznego rozwoju gospodarczego. Wszyscy się bardzo o to staramy, o tym także mówiłem Ojcu Świętemu.

Dziękuję.

Watykan. Wypowiedź Prezydenta dla mediów
o38223597.jpg