Menu rozwijane

23 czerwca 2020

Dzień dobry,

Szanowni Państwo, bardzo serdecznie witam na lotnisku w Balicach w Krakowie, skąd za chwilę odlecimy do Stanów Zjednoczonych na zaproszenie Pana Prezydenta Donalda Trumpa. Ale zanim to nastąpi, chcę przekazać dwa komunikaty. Pierwszy jest taki, że zapowiadana od jakiegoś czasu i także dosyć szeroko już dyskutowana w mediach ustawa o Funduszu Medycznym została dzisiaj przeze mnie złożona w Sejmie, a więc jak to się mówi, do laski marszałkowskiej, wpłynęła do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Może Cię zainteresować Prezydencki projekt ustawy o Funduszu Medycznym Szanowni Państwo, projekt ustawy przewiduje utworzenie tego funduszu, który będzie się znajdował w gestii Ministra Zdrowia. Fundusz będzie opiewał na kwotę 4 miliardów złotych rocznie, przy czym w tym roku, ponieważ mamy już pół roku za nami, fundusz będzie miał 2 miliardy, z uwagi na to, że zostało tylko pół roku, natomiast co roku będzie to 4 miliardy. Fundusz będzie miał ciało, które będzie służyło Ministrowi Zdrowia opinią, jeżeli chodzi o wydatkowanie środków, tzw. Radę Funduszu.

Fundusz będzie podzielony na trzy segmenty. Pierwszy segment, najważniejszy, to będą świadczenia medyczne dla osób dotkniętych chorobami rzadkimi, przede wszystkim dla dzieci, jak również osób z chorobami onkologicznymi na specjalistyczne leczenie, w tym także leczenie zagraniczne, w przypadku jeżeli leczenie w Polsce nie jest realizowane; także na operacje różnego rodzaju, jeżeli takie operacje w Polsce nie są realizowane; również na terapie, a więc na środki farmaceutyczne, na leki, także z zagranicy. To będzie służyło ochronie dzieci, szczególnie tych, które do tej pory bardzo często, jak mówili rodzice, były pozostawione poza ramami funkcjonowania Narodowego Funduszu Zdrowia właśnie ze względu na choroby rzadkie lub rzadkie choroby onkologiczne. Nie mogły być leczone, a terapie bardzo drogie nie pozwalały rodzicom na to, aby we własnym zakresie móc to finansować. Teraz ten Fundusz Medyczny będzie mógł finansować z tych wyjątkowych środków tego typu terapie.

Druga część tego funduszu to będą środki na profilaktykę, na działania profilaktyczne w zakresie onkologii. One będą do dyspozycji np. samorządów, po to żeby można było te działania profilaktyczne prowadzić, po to, by można było realizować badania przesiewowe, po to by wzrastała wykrywalność chorób onkologicznych.

Trzeci segment to będą wydatki infrastrukturalne – na wyposażenie szpitali oraz na budowę szpitali, oddziałów, wszystkiego tego, co będzie potrzebne do skutecznego leczenia przede wszystkim chorób onkologicznych.

A więc fundusz będzie miał trzy segmenty, będzie w dyspozycji Ministra Zdrowia, będzie miał Radę Funduszu, a przede wszystkim będzie miał 4 miliardy złotych rocznie. W tym roku, z uwagi na to, że pół roku już za nami, 2 miliardy i będzie służył leczeniu dzieci chorych na choroby onkologiczne i choroby rzadkie, z których leczeniem w Polsce jest problem. Będzie można na ten cel z tego funduszu te środki pozyskiwać.

To jest, proszę Państwa, pierwsza sprawa. Tak jak powiedziałem, ustawa jest złożona w Sejmie. Mam nadzieję, że parlament szybko się nią zajmie i że ta ustawa będzie mogła jak najszybciej wejść w życie.

Może Cię zainteresować Prezydent Andrzej Duda udał się do Waszyngtonu [PL/ENG] Natomiast druga kwestia to jest oczywiście mój wylot do Stanów Zjednoczonych na zaproszenie Pana Prezydenta Donalda Trumpa. Bardzo ważne rozmowy, które będziemy prowadzili. Cieszę się bardzo z tego zaproszenia, tak jak już Państwu wcześniej mówiłem, ponieważ to jest zaproszenie, które otrzymaliśmy jako pierwsi wśród prezydentów na całym świecie do odwiedzenia Stanów Zjednoczonych po długiej przerwie w relacjach międzynarodowych, która była spowodowana koronawirusem. Nie mam żadnych wątpliwości, że wobec pandemii koronawirusa i tego wszystkiego, co obserwujemy dzisiaj na świecie silne sojusze i wartość współpracy międzynarodowej są wręcz nieocenione. Dlatego to bardzo ważne, abyśmy umacniali nasze relacje transatlantyckie, abyśmy umacniali nasze relacje ze Stanami Zjednoczonymi.

Sojusz ze Stanami Zjednoczonymi jak do tej pory zawsze nie tylko był dla nas ważny, lecz przede wszystkim przynosił nam dobre efekty. To m.in. dzięki dobrym relacjom ze Stanami Zjednoczonymi jesteśmy dzisiaj członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Te relacje, które mamy dziś, są z całą pewnością najlepsze na przestrzeni długiego okresu ostatnich lat. Cieszę się z tego bardzo.

To będzie moje piąte oficjalne spotkanie z Panem Prezydentem Donaldem Trumpem. Będziemy na pewno rozmawiali o kwestiach najistotniejszych. Będziemy rozmawiali o bezpieczeństwie militarnym. Będziemy rozmawiali o wzmocnieniu tego bezpieczeństwa w Polsce. Będziemy rozmawiali również o bezpieczeństwie energetycznym, bo to są zagadnienia dla nas dzisiaj najważniejsze.

Ale będziemy także rozmawiali o współpracy gospodarczej. Wiemy już, że wielka amerykańska firma Microsoft zapowiedziała ogromną inwestycję w Polsce, wartą miliard dolarów, na najnowocześniejsze w Europie centrum przetwarzania danych. Mamy już sygnały, że być może można się spodziewać kolejnych inwestycji w zakresie tych najnowocześniejszych technologii w Polsce. Będę chciał z Panem Prezydentem Trumpem także i na ten temat rozmawiać. Będziemy również rozmawiali o współpracy w ramach Trójmorza. Będziemy rozmawiali również o bezpieczeństwie telekomunikacyjnym i cyberbezpieczeństwie.

Szanowni Państwo, tych tematów jest bardzo wiele, ale powtarzam jeszcze raz, ta wizyta pokazuje bardzo dobry poziom relacji między Polską a Stanami Zjednoczonymi, bardzo silne więzi sojusznicze. Cieszę się ogromnie z tego i apeluję także do całej polskiej sceny politycznej: relacje strategiczne ze Stanami Zjednoczonymi zawsze były elementem absolutnego ogólnopolitycznego kompromisu, że trzeba te relacje umacniać i że ważne, aby były jak najlepsze.

Proszę także i teraz o to, aby w taki kompromisowy sposób do tego podchodzić. Bo to, żebyśmy osiągnęli w tych relacjach jak najwięcej dla bezpieczeństwa Polski i dla wzmacniania naszej gospodarki, dla inwestycji w Polsce, dla tworzenia w Polsce nowych miejsc pracy, ale przede wszystkim dla naszego bezpieczeństwa i budowania naszej pozycji międzynarodowej ma w moim przekonaniu znaczenie fundamentalne.

Dziękuję bardzo.

Port Lotniczy Kraków-Balice | Wypowiedź Prezydenta

o2131246186.jpg