Menu rozwijane

22 stycznia 2019

Dzień dobry!

Witam Państwa bardzo serdecznie na pierwszym spotkaniu z mediami w Davos, w czasie dorocznej Światowej Konferencji Gospodarczej. I przede wszystkim chcę powiedzieć, że ogromnie się cieszę z miejsca, w którym jesteśmy. Znajdujemy się w Domu Polskim, czyli Polish House, który tutaj, w Davos, w czasie konferencji powstał po raz pierwszy. Mamy miejsce, w którym Polska jest reprezentowana – tutaj, w Davos, w czasie tej konferencji jest polskie miejsce. Ogromnie się z tego cieszę.

Chciałem bardzo podziękować za realizację tej idei, o której rozmawialiśmy dokładnie rok temu w czasie konferencji w Davos z panem prezesem Michałem Krupińskim i panią prezes Roksaną Ciurysek-Gedir. Właśnie wtedy mówiliśmy, że jeżeli mamy być obecni w Davos, jeżeli chcemy pokazywać, że jesteśmy państwem, które ma ambicje, pokazywać, że rozwijamy się i otwieramy na inwestorów, na współpracę gospodarczą – to [konieczna jest] obecność Polski również w tej formule zinstytucjonalizowanej poprzez polskie miejsce, gdzie można się spotkać, zaprosić polityków, zagranicznych inwestorów, gdzie w związku z tym można prowadzić rozmowy biznesowe. Takie miejsce jest niezbędne.

Ogromnie się cieszę, że tę zeszłoroczną ideę przedyskutowano, właśnie w tym roku bank Pekao SA wspólnie z PZU ją zrealizowały i stoimy dzisiaj w Polish House w Davos, gdzie przez najbliższe dni w czasie konferencji będzie mnóstwo spotkań, wydarzeń. Jutro będziemy mieli Polish Nigth, czyli de facto otwarcie tego pawilonu wraz z zaproszeniem gości, którzy tutaj, w Davos, przebywają. A są to ludzie z całego świata, największy biznes, który funkcjonuje na naszej planecie, i przedstawiciele bardzo wielu krajów, a więc również i środowisko polityczne, wraz z przywódcami, premierami.

Tak więc bardzo duże wydarzenie i ogromnie się cieszę, że w czasie tego wydarzenia także i Polska [jest obecna] na wiele rodzajów – poczynając od komponentu biznesowego, obecności Panów Prezesów, choćby właśnie Pekao SA i PZU, ale także poprzez obecność polityczną; moją czy również Pana Premiera jutro. Jesteśmy tutaj aktywni i staramy się odbyć jak najwięcej spotkań i rozmów, zachęcać do inwestowania w Polsce, a jednocześnie prezentować Polskę jako kraj, który jest otwarty, świetnie się rozwija, ma doskonałe wyniki gospodarcze.

Nie tylko śmiało można mówić, że w przestrzeni europejskiej. Bo jeżeli roczny wzrost PKB jest na poziomie 5 proc., to – jak na warunki europejskie – jest doskonały, a jak na warunki Unii Europejskiej – jesteśmy w absolutnej czołówce. Ale to także świetny wynik w perspektywie ogólnoświatowej. Więc możemy stać tutaj śmiało z podniesioną głową i mówić o świetnie rozwijającym się kraju, o bardzo dobrych warunkach, o doskonale wykształconych ludziach.

Mówiąc o świetnej perspektywie inwestycyjnej, jaką daje Polska, mówić o planach, które mamy, o otwarciu się – jak przed chwilą dyskutowaliśmy na debacie zorganizowanej właśnie przez Pekao SA o gospodarce, o przemyśle 4.0, o tych wyzwaniach na najbliższe dziesięciolecia, o tym, jak powinniśmy się rozwijać jako gospodarka i w jakim kierunku będzie się rozwijał świat.

To właśnie takie dyskusje toczą się tutaj, w Davos – wybiegające w przyszłość. Wielu naukowców, ekspertów, którzy w przestrzeni światowej, w środowiskach naukowych czy biznesowych uważani są za wizjonerów, także przedstawia tutaj swoje poglądy – i jest to niezwykle ciekawe.

Przed momentem miałem spotkanie z przedstawicielami inwestującej w Polsce od prawie 30 lat firmy znanej na całym świecie – Procter & Gamble. Dzisiaj będę się widział z przedstawicielami wielkiej chińskiej firmy zajmującej się produkcją i rozwojem elektromobilności. Również dzisiaj będę się widział z guru izraelskich start-upów, twórcą izraelskiego systemu start-upowego – przecież jednego z najdoskonalszych na świecie – z Yossim Vardim. Będę także rozmawiał z przywódcami państw i rządów, przede wszystkim z nowo wybranym prezydentem Brazylii, panem Bolsonaro.

To są te najważniejsze wydarzenia, które z mojego punktu widzenia będą miały tutaj miejsce. Oczywiście poza panelami dyskusyjnymi dotyczącymi wszystkich najważniejszych problemów polityki międzynarodowej, z jakimi mamy w tej chwili do czynienia – poczynając od naszych spraw europejskich, a więc kwestia Europy, problem brexitu, problem tego, jak powinno teraz, właśnie w dobie brexitu, wyglądać także przywództwo europejskie. Będziemy o tym dyskutowali z udziałem pani kanclerz Angeli Merkel.

Będziemy dyskutowali o partnerstwie w przestrzeni euroatlantyckiej – jak powinno się ono rozwijać. Będziemy także rozmawiali o sprawach naszej części Europy, a więc Środkowej i Wschodniej. W tym panelu weźmie również udział pan prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko.

Tematów, które będą tutaj poruszane, [będzie wiele], włącznie z Bliskim Wschodem – niezwykle dla nas interesującym przede wszystkim jako gospodarza zbliżającego się lutowego spotkania dotyczącego sytuacji w Iranie i Iraku i w ogóle sytuacji na Bliskim Wschodzie. Będziemy gościć świetne postaci świata polityki, które właśnie będą dyskutowały, jak rozwiązać problemy bliskowschodnie, jak im zaradzić. Jakie są perspektywy przede wszystkim także i zaprowadzenia pokoju na Bliskim Wschodzie, co nas niezwykle interesuje jako państwo, które w tej sprawie jest neutralne – co bardzo mocno chcę podkreślić.

Jako państwo, które dzisiaj jest członkiem Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przez cały rok 2019. I jako państwo, które chce być aktywne w przestrzeni międzynarodowej – nie tylko dyskutować, ale przede wszystkim uczestniczyć w rozwiązywaniu najważniejszych światowych problemów. Mam nadzieję, że zamknięta debata, która będzie się na temat Bliskiego Wschodu toczyła tutaj, w Davos, będzie interesująca i także mi przyniesie nowe spojrzenie na sprawy, które tam się dzieją.

To taka bardzo krótka zapowiedź tego, z czym będę miał do czynienia w ciągu następnych dni. Oczywiście tutaj, w Davos, niewielkim szwajcarskim mieście, bardzo wiele się dzieje i prawda jest taka, że czołowi światowi politycy mijają się tu na ulicach i w różnych miejscach. W związku z tym rozmów kuluarowych – niezaplanowanych wcale, a zdarzających się – jest bardzo dużo. To także niezwykle ważny i ciekawy element tego dorocznego spotkania.

Tak więc cieszę się, że tutaj jesteśmy. I jeszcze raz chcę bardzo mocno podkreślić: polska gospodarka, ale przede wszystkim Polska jako państwo, jako miejsce otwarte dla inwestycji, jako świetnie rozwijająca się gospodarka, jest tutaj obecna poprzez Polish House, w którym jesteśmy, za co i Pekao SA, i PZU – naszym wspaniałym firmom – jeszcze raz z całego serca dziękuję. Zapraszam Państwa do odwiedzania Polish House, do bywania tutaj.

Mam nadzieję, że wydarzenia, które będą tu miały miejsce, okażą się ciekawe, inspirujące, a przede wszystkim – że będą też stwarzały okazję do nowych kontaktów biznesowych, politycznych, wszystkiego, co jest esencją dorocznej Światowej Konferencji Gospodarczej w Davos.

Dziękuję bardzo.

Wypowiedź Prezydenta RP podczas spotkania z mediami w Polish House w Davos
o26389823.jpg