Menu rozwijane

02 września 2017
  • Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda

Szanowni Państwo,

Zakończyliśmy tegoroczne Narodowe Czytanie i właściwie można powiedzieć, że dzisiaj w całej Polsce i w wielu miastach na świecie odbyło się wyjątkowe wesele. Jedyne w swoim rodzaju, podobne chyba nigdy nie miało miejsca, ponieważ aż taka ilość uczestników wystąpiła w tym dzisiejszym weselu ‒ czytano w ponad 2 tys. miejsc w 26 krajach. Brawo! Od Nowej Zelandii przez Japonię aż do Meksyku, od Juraty do Szczawnicy. Czytano także w polskich ambasadach, m.in. w Ambasadzie Polskiej w Paryżu fragmenty „Wesela” czytał pan Marszałek Senatu Stanisław Karczewski wraz z francuską Polonią.

Czytano, proszę Państwa, również w zakładach karnych, zakładach szkolno-wychowawczych, w szpitalach, domach opieki społecznej, w pociągach i komunikacji miejskiej. Jednym słowem – można powiedzieć, że była to wielka, bardzo różnorodna akcja promująca klasykę polskiej literatury i popularyzująca czytelnictwo w ogóle, co nas ogromnie cieszy. Była to piękna akcja czytelnicza, która połączyła Polaków na całym świecie.

Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować przede wszystkim wspaniałym aktorom, którzy dzisiaj tak dzielnie przy tej niesprzyjającej aurze czytali. Dziękujemy również za wspaniałą oprawę muzyczną. Chciałabym się podzielić taką osobistą refleksją: mianowicie mnie tak bardzo podobała się Państwa interpretacja, że na nowo odkryłam „Wesele”. Naprawdę serdeczne gratulacje!

Wystąpienie Pary Prezydenckiej podczas zakończenia akcji Narodowe Czytanie - zdjęcie w treści artykułu

Dziękujemy wszystkim organizatorom i uczestnikom tegorocznego Narodowego Czytania. Serdeczne słowa podziękowania kieruję do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury za współorganizację Narodowego Czytania. Chciałabym także osobiście przekazać podziękowania na ręce pana ministra Wojciecha Kolarskiego za zaangażowanie i organizację Narodowego Czytania. Oczywiście podziękowania kieruję również do współpracowników i pracowników naszej Kancelarii. Bardzo, bardzo serdecznie dziękuję!

Bardzo gorąco dziękujemy również partnerom akcji – Polskie Radio i Telewizja Polska najpierw informowały o akcji, a następnie na bieżąco ją transmitowały. Poczta Polska wyemitowała okolicznościowe kartki specjalnie na Narodowe Czytanie. Facebook zorganizował akcję promocyjną w internecie, a także konkurs o „Weselu”. Bardzo serdecznie dziękuję również Instytutowi Książki za popularyzację akcji. Dziękuję też najmłodszym miłośnikom literatury, bo mamy informacje, że dzisiaj fragmenty „Wesela” były także czytane w przedszkolach. Organizowano również pokazy tańców i warsztaty dla dzieci. Do Narodowego Czytania przyłączyły się szkoły, a uczniowie będą czytać „Wesele” jeszcze przez najbliższe dni.

I taka ciekawostka: w tym roku do akcji zgłosili się również uczestnicy zabaw weselnych, które mają dzisiaj miejsce. Nowożeńcy i ich goście będą podczas wesela również czytać fragmenty dramatu Wyspiańskiego. Bardzo dziękujemy, że są Państwo z nami, a w tym szczególnym dla Państwa dniu składamy serdeczne życzenia.

Chciałam jeszcze podziękować bardzo serdecznie tłumaczom z języka migowego ‒ zarówno tym w Instytucie Głuchoniemych, jak i tym tutaj, w ogrodzie Saskim.

Wystąpienie Pary Prezydenckiej podczas zakończenia akcji Narodowe Czytanie - zdjęcie w treści artykułu nr 1

  • Prezydent Andrzej Duda

Szanowni Państwo,

Dziękujemy z całego serca wszystkim, którzy włączyli się do tej wielkiej akcji Narodowego Czytania. Wszystkim, którzy ją organizowali – tak jak przed momentem Agatka powiedziała – nie tylko w Polsce, nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie. Dziękujemy wszystkim, którym droga jest polska literatura. Dziękujemy miłośnikom „Wesela” Wyspiańskiego. Dziękujemy wszystkim tym, którzy w akcji wzięli udział – a byli to np. i harcerze, i żołnierze. Proszę Państwa, czytano dzisiaj na ORP „Błyskawica”, czytali żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, siedząc w czołgach i na czołgach! Czytali żołnierze z 6 Brygady Powietrznodesantowej, lecąc na spadochronach, tak! Czytali marynarze z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Czytano w bardzo, bardzo wielu miejscach.

Ogromnie cieszy nas to, że akcja Narodowego Czytania zatacza coraz większe kręgi, że czytanie zaczyna przeżywać swoisty renesans. I mam nadzieję, że tak będzie ‒ że coraz więcej będziemy czytali, coraz więcej rodziców będzie też czytało dzieciom.

Szanowni Państwo, jesteśmy ogromnie wdzięczni – tak jak powiedziałem – wszystkim tym, którzy w to Narodowe Czytanie się zaangażowali. Dziękuję bardzo lajkonikowi – nie wiem, czy z Krakowa przyjechał konno, czy też Intercity, ale dziękujemy, lajkoniku, za wsparcie ‒ my, jako krakusy.

Wystąpienie Pary Prezydenckiej podczas zakończenia akcji Narodowe Czytanie - zdjęcie w treści artykułu nr 2

I – tak jak powiedziałem, gdy przed południem otwieraliśmy tę naszą dzisiejszą edycję Narodowego Czytania – jest to ostatnie czytanie przed rokiem odzyskania niepodległości. W przyszłym roku będziemy obchodzili 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą ‒ a więc rok zupełnie wyjątkowy. I chciałbym, żeby akcja Narodowego Czytania w tym wyjątkowym roku 100-lecia odzyskania niepodległości również miała wyjątkowy charakter. Chciałbym, żeby zaczęła się razem z tym rokiem, chciałbym, żeby zaczęła się w styczniu i żeby trwała przez cały rok.

Chciałbym, żebyśmy czytali fragmenty wielkiej polskiej literatury związane z ideą niepodległości. Nie tylko te, które mówiły o odzyskaniu niepodległości, ale i te, które z ideą niepodległości, budowania polskiego państwa w ogóle są związane. Chciałbym zaprosić literaturoznawców, ekspertów do tego, żebyśmy razem zdołali takie właśnie fragmenty z polskiej literatury wybrać. I żebyśmy mogli je czytać przez cały rok. A kulminacją będzie jak zwykle wrzesień i ten moment, gdy corocznie prowadzimy Narodowe Czytanie. Mam nadzieję, że dzięki temu powstanie swoista antologia niepodległości z tych fragmentów naszej literatury, które właśnie z punktu widzenia tej idei są najciekawsze, najcenniejsze i niosą najmocniejsze przesłanie.

Szanowni Państwo, jeszcze raz z całego serca dziękuję za tegoroczne Narodowe Czytanie, dziękuję za tę niesamowitą interpretację – rzeczywiście piękną, ujmującą za serce. Dziękuję naszym aktorom, że mimo chłodu, mimo przemarznięcia wytrwali do końca i w tak wspaniały sposób tę wielką polską literaturę nam zaprezentowali.

Bardzo dziękuję!

"Szanowni Państwo, jeszcze raz z całego serca dziękuję za tegoroczne Narodowe Czytanie, dziękuję za tę niesamowitą interpretację – rzeczywiście piękną, ujmującą za serce" - mówił Andrzej Duda.
"Zakończyliśmy tegoroczne Narodowe Czytanie i właściwie można powiedzieć, że dzisiaj w całej Polsce i w wielu miastach na świecie odbyło się wyjątkowe wesele" - powiedziała Agata Kornhauser-Duda
"Jedyne w swoim rodzaju, podobne chyba nigdy nie miało miejsca, ponieważ aż taka ilość uczestników wystąpiła w tym dzisiejszym weselu ‒ czytano w ponad 2 tys. miejsc w 26 krajach" - dodała.
Pierwsza Dama podziękowała tłumaczom z języka migowego ‒ "Zarówno tym w Instytucie Głuchoniemych, jak i tym tutaj, w ogrodzie Saskim"
Zwracając się do aktorów, przyznała: Tak bardzo podobała mi się Państwa interpretacja, że na nowo odkryłam „Wesele”. Naprawdę serdeczne gratulacje!
"Chciałbym, żeby akcja Narodowego Czytania w roku 100-lecia odzyskania niepodległości miała wyjątkowy charakter - żeby zaczęła się w styczniu i żeby trwała przez cały rok" - powiedział Prezydent
Andrzej Duda chciałby, aby w 2018 roku odbyło się Narodowe Czytanie fragmentów wielkiej polskiej literatury związanych z ideą niepodległości
"Dziękuję bardzo lajkonikowi – nie wiem, czy z Krakowa przyjechał konno, czy też Intercity, ale dziękujemy, lajkoniku, za wsparcie ‒ my, jako krakusy" - powiedział Prezydent
Prezydent podziękował również aktorom, "że mimo chłodu, mimo przemarznięcia wytrwali do końca i w tak wspaniały sposób tę wielką polską literaturę nam zaprezentowali"
Finał Narodowego Czytania odbył się w Ogrodzie Saskim, z udziałem Pary Prezydenckiej, wielu wybitnych aktorów i szerokiej publiczności
Finał Narodowego Czytania odbył się w Ogrodzie Saskim, z udziałem Pary Prezydenckiej, wielu wybitnych aktorów i szerokiej publiczności
Finał Narodowego Czytania odbył się w Ogrodzie Saskim, z udziałem Pary Prezydenckiej, wielu wybitnych aktorów i szerokiej publiczności
Finał Narodowego Czytania odbył się w Ogrodzie Saskim, z udziałem Pary Prezydenckiej, wielu wybitnych aktorów i szerokiej publiczności
Finał Narodowego Czytania odbył się w Ogrodzie Saskim, z udziałem Pary Prezydenckiej, wielu wybitnych aktorów i szerokiej publiczności
Finał Narodowego Czytania odbył się w Ogrodzie Saskim, z udziałem Pary Prezydenckiej, wielu wybitnych aktorów i szerokiej publiczności
o459106343.jpg
o97921870.jpg
o1602988767.jpg
o2056493853.jpg
o384079059.jpg
o1698193543.jpg
o1707040893.jpg
o2043303870.jpg
o2139616356.jpg
o1929147957.jpg
o782031205.jpg
o490846408.jpg
o649194602.jpg
o430466134.jpg
o357628382.jpg
Może Cię zainteresować W Polsce i 26 krajach na całym świecie odbyło się Narodowe Czytanie