Menu rozwijane

07 września 2019

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda:

Szanowni Państwo!

Nowelą Brunona Schulza „Mój ojciec wstępuje do strażaków” zakończyliśmy Narodowe Czytanie Anno Domini 2019. Muszę podzielić się z Państwem osobistą refleksją: dzięki wspaniałej interpretacji tej noweli odkryłam ją na nowo, tak że bardzo serdecznie za to dziękuję. Dziękujemy wszystkim Państwu za czytanie podczas całego dzisiejszego dnia. Bardzo serdecznie dziękujemy utalentowanej młodzieży – myślę, że jeszcze raz należą się szczególne brawa dla Was. Serdecznie dziękujemy muzykom i autorom komiksu.

Ale trzeba sobie szczerze powiedzieć, że żadne wspólne czytanie nie mogłoby się odbyć, gdyby nie znaleźli się czytelnicy. I w tym roku – zresztą już tradycyjnie – czytelników znalazło się naprawdę bardzo wielu. Z informacji, które uzyskaliśmy, w Polsce czytano w ponad 3 tys. miejsc. Natomiast padł w tym roku rekord, ponieważ na świecie czytano prawie w 200 miejscach w 31 krajach. I tutaj proponuję oklaski dla naszych rodaków na całym świecie.

Najczęściej czytano na Ukrainie i w Wielkiej Brytanii, ale zwiększyła się też liczba miejsc w Stanach Zjednoczonych, w których odbywało się w tym roku Narodowe Czytanie. Natomiast już tradycyjnie najbardziej oddalonym miejscem od Polski, w którym odbywało się Narodowe Czytanie, jest Nowa Zelandia.

I tu taka ciekawostka: ósma edycja Narodowego Czytania zbiegła się akurat z 75. rocznicą przybycia z Syberii do Nowej Zelandii polskich dzieci z Pahiatua. Podczas Narodowego Czytania właśnie w Nowej Zelandii oprócz ośmiu nowel były czytane również wspomnienia wydane z tej okazji. Serdecznie pozdrawiamy dzieci z Pahiatua, z którymi mieliśmy okazję spotkać się podczas naszej wizyty w Nowej Zelandii.

Natomiast najdalej wysuniętym miejscem na zachód na świecie, gdzie czytano polskie nowele, było Rio de Janeiro. Ale czytano także w Japonii i Chinach. Co ciekawe, nowele polskie zostały przetłumaczone na różne języki – czytano więc po ukraińsku, rosyjsku, niderlandzku, angielsku, niemiecku, ale także w esperanto.

Natomiast na nas chyba największe wrażenie zrobiła pomysłowość w organizacji Narodowego Czytania. Jak wiemy, każda z osób, która bierze udział w Narodowym Czytaniu – czy jest organizatorem Narodowego Czytania – może to zrobić na swój własny oryginalny sposób. I tak działo się również w tym roku. Wybierali Państwo nie zawsze wszystkie osiem lektur Narodowego Czytania – często była tylko jedna, dwie bądź trzy. Najczęściej wybieraną nowelą w tym roku była „Katarynka”. Towarzyszyli jej również kataryniarze – w 40 miejscach w Polsce wyszli kataryniarze i można było usłyszeć piękne dźwięki katarynki.

Ale również inne nowele cieszyły się dużą popularnością. Jeśli chodzi o „Dobrą panią”, ona była czytana w specjalnie zaaranżowanych buduarach, natomiast noweli „Sachem” towarzyszyły inscenizacje, ale także specjalnie na tę okazję zbudowane indiańskie wioski. Czytano w bardzo różnych miejscach – tradycyjnie w szkołach. Również w przedszkolach – w tym roku aż 120 przedszkoli z całej Polski zgłosiło swój udział w Narodowym Czytaniu. Czytano oczywiście w bibliotekach, muzeach i teatrach.

Ale w tym roku mieliśmy także bardzo dużo zgłoszeń właśnie od strażaków, którym bardzo serdecznie dziękujemy za udział w Narodowym Czytaniu. Jak już tutaj zostało powiedziane, z mężem uczestniczyliśmy dzisiaj w czytaniu noweli „Sachem” Henryka Sienkiewicza w Szkole Głównej Służby Pożarniczej – bardzo serdecznie za to wspólne czytanie dziękujemy.

Ale muszę dodać, że również inne służby mundurowe włączyły się w Narodowe Czytanie, m.in. czytano na statkach. Co ciekawe, czytano również podczas rajdów rowerowych, a także rajdu motorowego w Kleczewie. Czytano na plażach i np. w Muzeum Kolejnictwa. Tak że rzeczywiście były to bardzo różne miejsca i bardzo różne sposoby czytania polskich nowel.

Trzeba również powiedzieć, że Narodowe Czytanie w niektórych miejscach zaczęło się wcześniej, a w niektórych – dopiero się odbędzie. Tak będzie się działo w wielu szkołach, które organizują Narodowe Czytanie w najbliższy poniedziałek. Ale lektury Narodowego Czytania będą również czytane przez cały rok szkolny – aż do czerwca – i będą temu towarzyszyć specjalnie przygotowane lekcje tematyczne.

Bardzo serdecznie chcielibyśmy podziękować współorganizatorom Narodowego Czytania: Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Narodowemu Centrum Kultury. A ja chciałabym skierować szczególne podziękowania do pana ministra Wojciecha Kolarskiego oraz naszych współpracowników z Kancelarii Prezydenta, którzy naprawdę poświęcili wiele czasu i pracy, by wszystko zostało zapięte na ostatni guzik.

Prezydent RP Andrzej Duda:

Nie wiem, jak Państwo, ale ja miałem taki moment w końcowych chwilach noweli, że – gdy cała rodzina przyklasnęła zachwycona tym skokiem ojca – pomyślałem sobie: ciekawe, co by było, gdyby klasnęli ci strażacy na dole, którzy trzymali tę płachtę, gdyby również byli tacy zachwyceni…?

Ale przede wszystkim muszę Państwu powiedzieć na zakończenie – gdy już to nasze dzisiejsze, nazwijmy to, centralne Narodowe Czytanie dobiega końca – że trochę się obawiałem tych nowel. Tak sobie myślałem: kurczę, jak to wyjdzie? Zawsze jednak czytaliśmy jeden utwór. Dramat – „Wesele” Wyspiańskiego – wypadł przecież wspaniale, nasi wspaniali aktorzy jak zawsze stanęli na wysokości zadania, piękna była ta inscenizacja. Myślałem sobie: jak to będzie z tymi nowelkami? I muszę powiedzieć, że jestem zbudowany.

Jestem ogromnie wdzięczny aktorom, naszej młodzieży, paniom, które z uwagi na swój talent zostały wyłonione do czytania, bo rzeczywiście to wszystko odbyło się pięknie. Bardzo dziękujemy także naszym niezawodnym współorganizatorom – panu premierowi Piotrowi Glińskiemu oraz wszystkim jego współpracownikom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bardzo dziękujemy Narodowemu Centrum Kultury. Bardzo serdecznie dziękujemy Instytutowi Książki. Bardzo dziękujemy Polskiemu Radiu i Telewizji Polskiej za transmisje. Dziękujemy naszym muzykom za upiększenie, uświetnienie tego Narodowego Czytania. Jest to zawsze wysiłek bardzo wielu osób, aby takie zdarzenie mogło wypaść ładnie, aby miało odpowiednią oprawę.

Ale chcę powiedzieć jedno: warto. Dlatego że – jak powiedział Pan Premier – spadek czytelnictwa w Polsce został zatrzymany, ludzie czytają książki. I bardzo dobrze! Zawsze do tego zachęcam. My z żoną – zwłaszcza Agata czyta bardzo dużo książek, ja trochę mniej, przyznaję się. W ogóle wolniej czytam, nie wiem, z czego to wynika – cóż, nie każdemu Bozia dała…

Ale jest mnóstwo ciekawych pozycji literatury. Oczywiście można czytać literaturę bardzo ambitną, jak dzisiaj na Narodowym Czytaniu – bo jest to przecież klasyka, ambitna literatura. Ale przecież można też czytać zwykłe książki sensacyjne, różnego rodzaju powieści. Chodzi po prostu o to, by rozwijać swoją wyobraźnię. Przede wszystkim, żeby czytały dzieci, bo żyjemy w takim świecie, gdzie w kółko tylko ekranik – czy to smartfona, czy iPada, telewizora, czy jakiegoś monitora. A tymczasem dobrze byłoby zamknąć oczy i wyobrazić sobie coś, o czym przed chwilą przeczytaliśmy, a czego nie mogliśmy zobaczyć.

Jeszcze raz dziękuję, zachęcam do czytania przez cały rok. Zachęcam do czytania dzieciom. Zachęcam do zachęcania dzieci do czytania. Mam nadzieję, że spotkamy się w przyszłym roku. A w przyszłym roku – zdradzę od razu – spotkamy się znowu przy klasyce polskiej literatury: przy „Balladynie”. Mam nadzieję, że będzie ciekawie!

Dziękuję bardzo!