Menu rozwijane

11 października 2021

Szanowny Panie Premierze,

Szanowni Panowie Ministrowie,
Panie Prezesie – gospodarzu naszego dzisiejszego spotkania,
Szanowny Panie Ambasadorze,
Szanowne Panie i Szanowni Panowie Prezesi na czele ze sponsorami polskiego ruchu olimpijskiego, polskiej reprezentacji olimpijskiej,
ale przede wszystkim Wielce Szanowni Państwo – nasi wspaniali reprezentanci, nasi wspaniali olimpijczycy,
Droga Rodzino Olimpijska,
Wielce Szanowni Państwo!

Po raz kolejny ze wzruszeniem obejrzałem te momenty, w których nasi zawodnicy zdobywali te 14 medali na igrzyskach olimpijskich w Tokio. 14 medali – wspaniały wynik, najlepszy w XXI wieku, Polska znalazła się wysoko w klasyfikacji medalowej. Ogromnie Państwu za to dziękujemy.

210 naszych reprezentantów startowało na igrzyskach – 110 mężczyzn, 100 kobiet. Zdobyli 14 medali w 133 konkurencjach. Ktoś powie: „10 proc.”. Trzeba wziąć pod uwagę, że w rzucie młotem zdobyliśmy dwa razy po dwa medale, więc może to nie będzie 10 proc., ale na pewno w liczbie medali w stosunku do liczby konkurencji można to tak porównywać. To dużo! Bardzo za to dziękujemy.

Ale chcę podziękować wszystkim. Mogłem w sposób specjalny – za co ogromnie też dziękuję – pogratulować i podziękować zdobywcom medali, ich opiekunom sportowym, Panu Prezesowi i innym członkom Polskiego Komitetu Olimpijskiego, wręczając im niedługo po igrzyskach odznaczenia państwowe. Ale to jest dla mnie znakomita okazja, by podziękować całej Olimpijskiej Rodzinie, wszystkim naszym reprezentantom i wszystkim, którzy z nimi pracowali, oraz sponsorom.

Bardzo wielu ludzi uprawia sport, ale bardzo niewielu może pojechać na igrzyska olimpijskie i stanąć na olimpijskiej arenie. Można być z boku na stadionie, popatrzeć. Miałem tę wielką przyjemność, że mogłem – choć obostrzenia covidowe były bardzo ostre – zobaczyć kilka konkurencji. Miałem też wielką przyjemność uściśnięcia dłoni naszym zawodnikom. Gorąco za to dziękuję. I mogłem sobie tylko wyobrazić, co to znaczy być tam i móc stanąć do rywalizacji.

Z całego serca wszystkim Wam tego gratuluję i z całego serca dziękuję wszystkim naszym zawodniczkom, zawodnikom, szanownym państwu trenerom, fizjoterapeutom, lekarzom, wszystkim członkom naszej ekipy olimpijskiej, wszystkim, którzy pracowali na to, by nasi zawodnicy mogli osiągnąć sukces.

Oczywiście jeszcze raz z całego serca gratuluję wszystkim, którzy zdobyli medale. Trudno sobie wyobrazić, co to znaczy zdobyć medal olimpijski, a już w ogóle jest to niewyobrażalne, by stanąć na najwyższym stopniu podium i wysłuchać „Mazurka Dąbrowskiego”, wiedząc, że miliony ludzi w Polsce płacze w domach ze wzruszenia. Bardzo Wam za te wszystkie momenty dziękuję.

Pokazaliście się wspaniale na tym bardzo trudnym wydarzeniu sportowym. Mówiliśmy przed igrzyskami olimpijskimi – trochę się zastrzegając, bo przecież ten wynik mógł być różny – że są to szczególne igrzyska, że był zaburzony okres przygotowań, że nie można było od razu, wtedy gdy był normalny termin, pojechać do Tokio i wystartować na sportowej arenie, do czego człowiek przygotowywał się przecież przez cztery lata.

Daliście radę! Z całego serca wszystkim za to dziękuję: zawodnikom, którzy ćwiczą niewyobrażalnie, przygotowując się do tych wielkich sportowych wydarzeń – w szczególności do igrzysk olimpijskich – jak już kiedyś mówiłem, na krawędzi kontuzji. Bo nie ma inaczej na tym poziomie sportowym. Tak dziś wygląda ta uczciwa sportowa rywalizacja: że w zasadzie jest to już rywalizacja ponad siły i ponad wytrzymałość ludzkiego organizmu.

Wiem, że są to ból i cierpienie, bardzo często operacje, kontuzje. Dziękuję, że przetrwaliście to wszystko i osiągnęliście sukces swoim niebywałym samozaparciem, swoim niebywałym hartem ducha, także niebywałym hartem fizycznym organizmu.

Dziękuję wszystkim trenerom, strategom za to, że umieli przygotować zawodników mimo wszystkich wspomnianych przeze mnie trudności. Dziękuję zawodnikom, że umieli występować, mimo że stadion był pusty. Dziękuję wszystkim, którzy startowali, walczyli, mimo że nieraz potem płakali, bo nie udało się osiągnąć tego, co sobie wymarzyli. Zapewniam Was, że myśmy też płakali. Ale też i z wdzięczności za to, że jesteście.

Ogromnie wszystkim dziękuję. Dziękuję sponsorom – dziękuję Orlenowi, sponsorowi strategicznemu; dziękuję LOT–owi za to, że woził nas i zawodników; serdecznie dziękuję Luxmedowi za to, że pilnował.

Serdecznie dziękuję 4F, które zapewniło, że nasi zawodnicy wyglądali tak pięknie, tak wspaniale – panie w tych sukienkach 4F prezentowały się olśniewająco. Bardzo serdecznie za to dziękuję. To stroje na naprawdę najwyższym światowym poziomie, ze wspaniałych materiałów, pięknie wykonane, a przede wszystkim pięknie zaprojektowane. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że Polska była tak wspaniale, tak godnie reprezentowana.

Życzę Państwu spokojnych przygotowań do kolejnych igrzysk olimpijskich – krótszych przygotowań, bo mam nadzieję, że igrzyska odbędą się normalnie, w 2024 roku, więc jeden rok został w jakimś sensie zabrany z tego normalnego czteroletniego cyklu przygotowawczego. Ale wierzę, że podołacie temu wielkiemu zadaniu, że nasza wspaniała reprezentacja stanie do kolejnych igrzysk i osiągnie sukces. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Będziemy za Was trzymać kciuki i będziemy się starali wspierać.

Dziękuję Panu Premierowi za mądre i dobre podejście do wspierania polskiego sportu. To ogromnie ważne, by nadal było ono realizowane.

Nasi sportowcy niedługo zmierzą się w konkurencjach zimowych na igrzyskach zimowych w Pekinie. Życzę, by osiągnęli wspaniałe sukcesy; życzę, by sprawili nam wszystkim radość, by nawiązali do tej wspaniałej, pięknej konkurencji, jaką wyznaczyli przedstawiciele dyscyplin letnich na igrzyskach w Tokio 2020.

Dziękuję bardzo.

Może Cię zainteresować Para Prezydencka na Gali Olimpijskiej