Menu rozwijane

06 stycznia 2019

Szanowni Państwo zebrani na tegorocznym przemarszu Orszaku Trzech Króli i tutaj na spotkaniu na wadowickim rynku,

na czele z Panią Premier Beatą Szydło,

Panem Wojewodą,

Ekscelencją księdzem biskupem,

Szanownym Panem Burmistrzem

i wszystkimi dostojnymi przybyłymi gośćmi.

Przede wszystkim, drodzy mieszkańcy Wadowic.

Może Cię zainteresować Orszak Trzech Króli w Wadowicach To my bardzo dziękujemy za zaproszenie na ten tradycyjny – można śmiało powiedzieć – Orszak Trzech Króli. Tradycyjny, bo Orszaki Trzech Króli w naszym kraju, w coraz większej liczbie miast i miasteczek, idą już od 10 lat. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to już tradycja. Także tu, w Wadowicach, Orszak Trzech Króli idzie już od kilku lat. Rzeczywiście jest to wspaniała inicjatywa. W zeszłym roku 644 polskie miasta i miasteczka szły w Orszakach Trzech Króli i 14 miejsc poza granicami naszego kraju. W tym roku Orszaki Trzech Króli zostały zapowiedziane w 751 miastach w Polsce i w 20 miastach poza granicami naszego kraju. Inicjatywa się rozszerza.

To, że jesteśmy tutaj, w Wadowicach, jest rzeczywiście znamienne. To jest miasto Karola Wojtyły, to jest miasto świętego Ojca Świętego Jana Pawła II, miasto, które go wychowało, miasto, z którego wyszedł, miasto, które było jego kolebką, które go ukształtowało jako człowieka w rodzinie, we wspólnocie, we wspólnocie parafialnej, we wspólnocie szkolnej, wartości, które niósł w sobie i ze sobą przez całe swoje życie. To, że wtedy stojąc w Warszawie na dziś Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, wołając: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi, oczywiście miał na myśli to, co dzisiaj usłyszeliśmy podczas kazania z ust księdza biskupa, miał na myśli prawdziwy powrót wiary, głębokiej wiary do naszego społeczeństwa, miał na myśli to, żeby dalej kształtowała się nasza świadomość i nasza tradycja, żebyśmy ją kultywowali.

Dzisiejszy, 10. marsz, idzie pod hasłem Odnowienia tej ziemi. I sam marsz, i to jak bardzo ta idea Orszaku Trzech Króli rozszerza się i w kraju, i poza granicami, pokazuje, że ta ziemia właśnie się odnawia, że my wszyscy idziemy w tej tradycji wiary, tego, co dla nas tak bardzo ważne, a przede wszystkim wspólnoty – tego, że idziemy razem, że się spotykamy, że pokazujemy co jest dla nas ważne, i że chcemy być ze sobą.

Chciałbym, żebyśmy w tym roku także w sposób szczególny spojrzeli na drugą stronę naszego kraju, żebyśmy spojrzeli na Koszalin, gdzie mieszkańcy w tym roku w marszu Trzech Króli jako marszu radości, w tym wspaniałym, barwnym orszaku nie pójdą ze względu na tragedię, która spotkała ich wspólnotę. Bo to jest marsz rodzin, to jest orszak, w którym idą dzieci, ich rodzeństwo, rodzice, dziadkowie, mieszkańcy miast, miasteczek, ci u nich nie pójdą, bo tak straszliwą stratę ponieśli w ostatnich dniach. Chciałbym z tego miejsca ich zapewnić, że idąc w tym Orszaku Trzech Króli łączymy się także z nimi, w myślach, w bólu po tej tak straszliwej stracie i w modlitwie. I że o nich pamiętamy.

Chciałbym proszę Państwa, żebyśmy zawsze tą wspólnotą pozostali, wspólnotą myślenia wzajemnie o sobie, wspólnotą bycia razem, wspólnotą rozumienia się nawzajem, bo to jest także istota Orszaku Trzech Króli, to jest także istota w ogóle Święta Objawienia Pańskiego i Święta Trzech Króli – bycie razem, wspólnota rodziny, ducha, wiary i tradycji.

Jeszcze raz z całego serca chcę podziękować, że w tym roku 2019, w dziesiątym roku wspaniałych Orszaków Trzech Króli w naszym kraju, możemy być z Wami, tutaj w Wadowicach.

Dziękuję.

Małżonka Prezydenta:

Jeszcze raz dziękując za zaproszenie, dziękując za wspaniałą organizację orszaku, chcielibyśmy złożyć Państwu życzenia Noworoczne. Życzymy wielu sukcesów, zarówno w życiu zawodowym, jak i w życiu prywatnym, życzymy wszelkiej pomyślności, wiele dobra i dużo optymizmu na każdy dzień. Życzymy Państwu wiary, która góry przenosi, nadziei, która nigdy nie gaśnie, i wiele, wiele miłości, która pochodzi od Bożego Dziecięcia.

Do Siego Roku!

Wystąpienie podczas uroczystości Święta Trzech Króli (1)
o1249354195.jpg