Menu rozwijane

29 września 2021

Szanowna Pani Minister,
Szanowna Pani Prezes,
Szanowni Panowie Prezesi,
Szanowny Panie Dyrektorze,
ale przede wszystkim Czcigodni Drodzy, Kochani Odznaczeni,
Wielce Szanowni Państwo na czele z Panem Prezesem!

Bardzo dziękuję. Jest dla mnie ogromną radością, że mogłem Wam wręczyć te odznaczenia państwowe. I tak jak powiedziałem każdemu z Państwa: za piękne reprezentowanie Rzeczypospolitej, za rozsławianie polskiego sportu, za radość, którą wszystkim nam przynosicie swoją piękną postawą, swoimi wspaniałymi sukcesami i za to, co dzięki swojej niezwykłej postawie dajecie innym.

Igrzyska zakończone. Mam nadzieję, że następne będą w normalnym terminie, że koronawirus już nam nie będzie przeszkadzał. Tak jak powiedziałem do Państwa nieco skonfundowany tym, że ostatnio nie włączył nam się „Mazurek Dąbrowskiego”, gdy żegnaliśmy Państwa lecących do Tokio – cieszę się, że mogliście tych „Mazurków” wysłuchać na miejscu. I z całego serca gratuluję!

Z ogromnym podziwem obserwowaliśmy Państwa zmagania. Bo prawda jest taka, że igrzyska były – oczywiście – igrzyskami paraolimpijskimi, ale zawodnicy, którzy tam występowali, a zwłaszcza ci, którzy zdobywali medale, są najczęściej dużo sprawniejsi niż ci, którzy z niepełnosprawnością na co dzień w swoim życiu się nie borykają.

Są Państwo naprawdę wielcy. To niezwykłe zwycięstwo ducha, niezwykłe zwycięstwo siły wewnętrznej, którą Państwo mają, by trenować. To morderczy trening. Doskonale zdaję sobie sprawę, że są to pot, łzy, krew i wszystko, co powoduje, że człowiek dobija do granicy ludzkich możliwości, granicy kontuzji i cały czas balansuje na tej granicy po to, by być o jeden ułamek sekundy czy o jeden centymetr lepszy, szybszy, mocniejszy – by osiągnąć wynik. Za te wyniki z całego serca dziękuję.

Jak powiedziałem, ogromnie się cieszę, że mogłem wręczyć Państwu te medale. Jestem ogromnie wdzięczny Panu Prezesowi, jestem ogromnie wdzięczny Pani Paulinie Malinowskiej–Kowalczyk za to, że organizują Państwo polski sport paraolimpijski. Ogromnie dziękuję Panu Redaktorowi Michałowi Polowi, że pisze o tym sporcie, że go relacjonuje w sposób niezwykły, piękny, wykorzystując swój olbrzymi talent. Dziękuję za to z całego serca.

Jeżeli już mówimy o relacjonowaniu, dziękuję TVP Sport za relacje, które były, które mogliśmy zobaczyć. To było naprawdę bardzo ważne. Bo poza tym, że Państwo – nasi wspaniali medaliści, sportowcy – są niezwykli, wkładają w to ogromny wysiłek, to to, żeby to pokazać, jest właśnie niezwykłą rolą społeczną. To razem daje efekt, że ludzie się podnoszą, znajdują w sobie siłę, by odzyskiwać wiarę w swoje możliwości – że nawet jeżeli ich życie się zmieniło, to może być życiem, które przynosi ogromną satysfakcję, które też wiele daje innym. To jest niesamowite i piękne.

I za to też jestem wdzięczny i Państwu, którzy jesteście naszymi wspaniałymi sportowcami, i jestem wdzięczny telewizji, która to relacjonuje, i Panu Redaktorowi, który w piękny, przystępny sposób także o tym pisze.

Może Cię zainteresować Odznaczenia dla paraolimpijczyków z letnich igrzysk w Tokio

Dziękuję wszystkim Państwu trenerom, dziękuję fizjoterapeutom – wszystkim, którzy przyczynili się do tych sukcesów na igrzyskach. Jest to najwyższy poziom, wyższego nie ma. 4,5 tys. sportowców z całego świata. Z igrzysk na igrzyska jest Państwa więcej, to właśnie pokazuje siłę sportowej rywalizacji. Coraz więcej ludzi chce, coraz więcej ludzi się przekonuje, że warto, że można, że trzeba się spróbować – czy będę mocniejszy, czy będę umiał lepiej.

Jestem ogromnie wdzięczny, że tak pięknie nas reprezentujecie; że nasze reprezentacyjne stroje było widać w Tokio po raz kolejny. Zdaję sobie sprawę, jaki to jest wysiłek. Jak Państwo wiedzą, byłem przez chwileczkę w Tokio, więc wiem, jaka jest tam pogoda, temperatura, wilgotność powietrza i nietrudno sobie wyobrazić, co to znaczy profesjonalnie startować w zawodach, gdy są takie, a nie inne warunki. Dlatego tym większy ukłon, tym większe chapeau bas!

Ogromnie Państwu dziękuję w imieniu całego naszego społeczeństwa, że tak pięknie nas reprezentowaliście oraz przynieśliście nam tyle radości i tyle sukcesów. Dziękuję i życzę na przyszłość powodzenia, poprawienia wyników. Życzę wszystkim, którym nie udało się zdobyć medali, którzy osiągnęli wyniki niższe, niż wynikało to z ich aspiracji, by poradzili sobie lepiej na następnych igrzyskach. Ale proszę, by zawsze pamiętać o jednym: to jest sport, a w sporcie bywa różnie. Doskonale to Państwo wiedzą, lepiej ode mnie.

Wszystkiego najlepszego i jeszcze raz dziękuję.