Menu rozwijane

30 maja 2019

Prezydent RP, Andrzej Duda

Szanowny Panie Ministrze,

Szanowni Panowie Generałowie,

Szanowni Państwo Profesorowie, na czele z naszymi wspaniałymi Odznaczonymi,

Wielce Szanowny Panie Poruczniku, Panie Doktorze,

Wszyscy Szanowni Drodzy Państwo Doktorzy,

Wielce Szanowna Pani Dyrektor,

Wszyscy Dostojni Przybyli Goście!

Jest to dla mnie bardzo wzruszający moment. Po pierwsze – dlatego, że uroczyście otwieramy dzisiaj, w przededniu Dnia Dziecka, zmodernizowaną Klinikę Pediatrii tutaj, w Wojskowym Instytucie Medycznym, a więc coś, co będzie służyło zdrowiu naszych dzieci. Mówię „naszych”, bo przecież pracujący tutaj lekarze i personel medyczny pomagają wszystkim dzieciom, które tej pomocy potrzebują i które się tutaj do nich zgłoszą. Jestem Państwu za to ogromnie wdzięczny.

Może Cię zainteresować „Podnosimy na wyższy poziom opiekę nad dziećmi w WIM” Cieszę się również, bo szpital jakby z samej swojej istoty dedykowany jest dla Wojska Polskiego, a więc są to także dzieci naszych żołnierzy. I to jest także bardzo ważne. Cieszę się, że nasi żołnierze, nasze wojskowe rodziny będą dzięki tej opiece tutaj wzmocnione, będą mogły być spokojniejsze, że na tym jeszcze wyższym poziomie, teraz z nowoczesnym sprzętem – zaraz będzie mówiła o tym moja żona – ta pomoc właśnie dzieciom, które przecież są najważniejsze, będzie mogła być niesiona.

Cieszę się również ogromnie, jest to dla mnie wielki zaszczyt, że mogłem odznaczyć Panów Profesorów. Pana profesora, który kieruje Kliniką, pana prof. Bolesława Kalickiego, ale również pana prof. Adama Stępnia. Bardzo się cieszę, że mogłem wręczyć te odznaczenia absolutnie należne za długie lata niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, pacjentowi – zwłaszcza temu małemu – za długie lata doskonalenia polskiej medycyny, także poprzez rozwój medycyny jako nauki, nie tylko jako niesienia pomocy choremu.

Jestem za to ogromnie wdzięczny i obu Panów Profesorów prosiłem przed chwilą o jeszcze. I teraz proszę o jeszcze w tej zmodernizowanej Klinice na jeszcze nowocześniejszym sprzęcie niż do tej pory, abyście w związku z tym – mam nadzieję – jeszcze doskonalej, Panowie, nadal tę pomoc nieśli.

Panie Doktorze! Pana Doktora odznaczyłem dzisiaj Krzyżem Zasługi za Dzielność nie za działanie długotrwałe, ale za coś, co do tej pory miało miejsce tylko raz – prawdopodobnie pierwszy raz w dziejach światowej medycyny. Coś, co miało fundamentalne znaczenie nie tylko dlatego, że uratowało życie pacjentowi, pilotowi – a więc drogocennemu człowiekowi, drogocennemu żołnierzowi, ważnemu dla polskiego państwa i dla polskiej armii. Bo każdy pilot jest niezwykle ważny. Ale przede wszystkim dlatego, że pan doktor por. Jacek Siewiera zaryzykował własne życie po to, by uratować tego żołnierza, pacjenta.

Nie wiem – Szanowny Panie Ministrze, Szanowni Państwo, Panie Doktorze – kiedy ostatni raz rzeczywiście zdarzyła się na pewno taka odnotowana sytuacja, że lekarz żołnierz zaryzykował własne życie, by ratować innego żołnierza. Nie wiem – może podczas Powstania Warszawskiego tak było, że lekarze rzeczywiście ryzykowali życie? W pełnej świadomości tego ogromnego ryzyka.

Oczywiście, że Pan jako osoba, która pełni obowiązki kierownika Kliniki Medycyny Hiperbarycznej ma wiedzę medyczną dotyczącą tego, w jaki sposób wysokie ciśnienie oddziałuje na organizm człowieka. Ale tego, co Pan zrobił, nikt jeszcze nigdy nie zaryzykował – nikt jeszcze nie spędził razem z chorym w komorze hiperbarycznej przy ciśnieniu na poziomie 18 metrów zanurzenia prawie pięciu godzin. Normalnie do 40 minut bez dekompresji można w takim ciśnieniu przebywać.

Pan spędził tam nie tylko prawie pięć godzin – ponad 4,5 godziny – ale przede wszystkim miała tam miejsce sytuacja, która była już rzeczywiście absolutnie ekstremalna, a mianowicie: u chorego po czwartej godzinie wystąpiła niewydolność oddechowo-krążeniowa. I Pan zdjął swój aparat – a więc de facto przerwał Pan dekompresję – po to, by ratować mu życie. Cieszę się, że jest Pan tutaj dzisiaj z nami, jestem zaszczycony, że mogłem Pana odznaczyć i chcę Panu bardzo podziękować.

Bo jeżeli mamy w jakiś sposób budować etos polskiej armii i etos polskiej medycyny wojskowej, jeżeli ten etos armii ma być budowany także poprzez budowanie morale, to jest nim także przekonanie żołnierza, że jeżeli nawet coś mu się stanie, to lekarze zrobią wszystko, by go uratować, włącznie z tym, że zaryzykują własne życie. Pan pokazał, że tak właśnie jest. I jestem Panu za to w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej – jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych – niewypowiedzianie wdzięczny.

Order, który Pan otrzymał, to tylko symboliczne podziękowanie za wielki czyn, jakiego Pan dokonał, i wielkiego ducha, jaki jest w Panu. Także jeżeli chodzi o tę stronę niewojskową, tylko tę stronę właśnie oddania przysiędze Hipokratesa tego wszystkiego, co powinno być niezwykłym elementem etyki lekarskiej. Pokazał Pan to w każdym calu i jestem za to ogromnie wdzięczny.

Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda

Szanowni Panowie,

Wszyscy Szanowni Państwo!

Mnie nie pozostaje nic innego, jak tylko dołączyć się do gratulacji i życzeń złożonych przez męża. Ale chciałabym też Panom bardzo serdecznie podziękować za pełną zaangażowania, poświęcenia, ale przede wszystkim pasji pracę.

Jak już wspomniał Pan Dyrektor, spotykamy się dzisiaj z bardzo przyjemnej okazji – otwarcia przebudowanej i zmodernizowanej Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej. Bardzo cieszymy się, że za chwilę będziemy mogli z mężem uczestniczyć w tym otwarciu.

Trzeba tutaj powiedzieć, że bardzo cieszy fakt, że Wojskowy Instytut Medyczny tak pięknie rozwija się także pod względem infrastrukturalnym, ponieważ jest to już kolejna zrealizowana inwestycja, po Zakładzie Radioterapii i Klinice Onkologii. Bardzo serdecznie gratulujemy tego bardzo ważnego i potrzebnego przedsięwzięcia, które jednak pewnie nie mogłoby być zrealizowane, gdyby nie wysiłki władz i pracowników Wojskowego Instytutu Medycznego, które miały na celu pozyskanie niemałych środków na tę modernizację. I rzeczywiście jest to bardzo dobre i pożyteczne wykorzystanie środków unijnych.

Muszę powiedzieć, że bardzo mnie to cieszy, ponieważ mając okazję do składania wizyt w wielu szpitalach w całej Polsce, obserwuję pozytywny trend w tym zakresie. Osobiście uważam, że nie ma takich pieniędzy, których nie warto by zainwestować w ratowanie zdrowia i życia pacjentów – przede wszystkim właśnie tych najmłodszych, którzy są naszym największym skarbem i naszą przyszłością. W związku z tym jest to inwestycja w naszą wspólną przyszłość. Mam nadzieję, że ten trend się utrzyma, zwłaszcza że jest jeszcze wiele do zrobienia.

Szanowny Panie Profesorze, a także wszyscy pracownicy Kliniki, jestem głęboko przekonana, że te zmodernizowane wnętrza Kliniki, które zostały stworzone dla, ale też z myślą o dzieciach, o czym świadczy też wystrój Kliniki, który został przygotowany w takich bardzo przyjaznych, dziecięcych kolorach, przyczyni się – z jednej strony – do poprawy komfortu pracy całego personelu medycznego Kliniki, ale myślę, że też bardzo pozytywnie wpłynie na kondycję psychiczną małych pacjentów. A wszyscy doskonale wiemy, że dla każdego z nas pobyt w szpitalu jest trudnym doświadczeniem, a dla dzieci jest to doświadczenie szczególnie trudne. Tak więc wierzę, że teraz ten proces leczenia będzie jeszcze szybszy.

Ale to, co bardzo cieszy, to fakt, że udało się w ramach tego projektu zakupić również bardzo nowoczesny sprzęt do Kliniki, dzięki czemu dzieci będą mogły liczyć na jeszcze skuteczniejszą pomoc, a także dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia.

Wszystkim pracownikom i współpracownikom Pana Profesora bardzo serdecznie dziękuję – z jednej strony – za profesjonalizm, bardzo wysokie kompetencje, ale również za coś, co – uważam – że jest może jeszcze nawet ważniejsze. Mianowicie: za niezwykle ciepłe podejście do małych pacjentów i za stworzenie bardzo przyjaznej i serdecznej atmosfery w Klinice. Myślę, że dzięki temu dzieci będą szybciej dochodziły do siebie, czego bardzo serdecznie oboje z mężem im życzymy w związku z nadchodzącym Światowym Dniem Dziecka.

Jeszcze raz bardzo serdecznie gratuluję tej inwestycji.

Prezydent RP, Andrzej Duda

Dziękujemy też bardzo Panu Ministrowi i jego współpracownikom.

Wizyta Pary Prezydenckiej w Wojskowym Instytucie Medycznym
o1129499535.jpg