Menu rozwijane

04 października 2017
Dzięki spotkaniom w Pałacu ci wielcy, jak choćby Azoty, korzystają z myśli innowacyjnej młodych - podkreślał prezydent Andrzej Duda
o1478459298.jpg

Szanowna Pani Minister,

Szanowni Państwo Ministrowie,

Szanowna Pani Prezes,

Szanowny Panie Prezesie,

Szanowna Pani Dyrektor,

Wszyscy Przybyli Państwo Prezesi,

Dostojni Goście,

a w jakiejś części mogę już powiedzieć – Drodzy Przyjaciele!

Mogę powiedzieć „Drodzy Przyjaciele”, bo to trzeci raz, gdy spotykamy się tutaj, w Pałacu Prezydenckim, na kolejnej już edycji Startupów w Pałacu. Ogromnie się cieszę, że w świecie polskich startupów, w świecie inwestorów w Polsce, którzy są zainteresowani generalnie branżą innowacyjną, w której startupy stanowią jakby pewien trzon, to wydarzenie – Startupy w Pałacu – stało się już pewną tradycją oraz ważnym elementem życia czy, jak słyszeliśmy, nawet pewnym kamieniem milowym w rozwoju niektórych polskich startupów, które tutaj, w Pałacu Prezydenckim, były.

To dla mnie ogromna satysfakcja, bo muszę Państwu powiedzieć otwarcie – zresztą słyszeliście moje wcześniejsze wystąpienia: była to moja wielka ambicja, żeby wesprzeć młodych ludzi, żeby stworzyć specyficzną dodatkową ‒ oprócz innych istniejących ‒ płaszczyznę porozumienia pomiędzy inwestorami, wielkim biznesem a właśnie tymi młodymi ludźmi, którzy mają unikatowy pomysł i chcą go wykorzystać. Właśnie dzięki temu wsparciu będą mogli go zrealizować, będą mogli ‒ także z mojej perspektywy jako prezydenta – nie tylko budować polską gospodarkę, ale przede wszystkim także bardzo często rozsławiać Polskę na świecie: jako państwo ludzi inteligentnych, państwo, w którym powstają innowacyjne pomysły, rodzą się innowacyjne technologie. To dla mnie niezwykle istotne właśnie jako dla Prezydenta Rzeczypospolitej.

To prawda, proszę Państwa, rzeczywiście jest tak, że głowa państwa ma te specyficzne możliwości. Nie tylko bardzo często tutaj, w Pałacu Prezydenckim na różnych wydarzeniach, takich jak m.in. Startupy w Pałacu, skupia się wiele oczu ‒ i w związku z tym to wydarzenie budzi także spore zainteresowanie. Czasem w określonym tylko sektorze, ale w tym sektorze wystarczająco duże, żeby być porównywalne z największymi wydarzeniami, jakie istnieją. To jedno.

Po drugie, prezydent oznacza także bardzo wiele kontaktów zagranicznych, bardzo wiele spotkań, które umożliwiają kontakt z największymi, z liderami – czy to właśnie świata nowoczesnych technologii, technologii innowacyjnych, czy to świata startupów, sposobu ich kreowania, wspierania. Dlatego też jednym z pomysłów związanych ze Startupami w Pałacu była idea paszportów prezydenckich, czyli w zasadzie można powiedzieć: biletów prezydenckich – biletów do prezydenckiego samolotu na wyjazdy ze mną w różne części świata. Mieliśmy do tej pory trzy takie wyjazdy, gdzie przedstawiciele start-upów byli w prezydenckiej delegacji. To były: Szwecja, Szwajcaria i Izrael. Teraz, w najbliższym czasie, 10 startupów, które prezentowały się tutaj na naszym marcowym spotkaniu, będzie mogło pojechać ze mną do Finlandii, gdzie – jak Państwo wiedzą – również ta dziedzina gospodarki, ten rodzaj działalności rozwija się w sposób niesłychanie dynamiczny.

Proszę Państwa, wiem, że gospodarka nie składa się ze startupów, że w dużym stopniu opiera się na sile wielkich, największych podmiotów, takich jak w Polsce: Azoty, KGHM, Orlen, Lotos czy inne wielkie polskie spółki. Ale, proszę Państwa, dzięki tym spotkaniom w Pałacu właśnie ci wielcy, jak choćby Azoty, już dzisiaj korzystają z myśli innowacyjnej młodych. Bo dwa podmioty spośród tych, które były tutaj w Pałacu na pierwszej edycji, właśnie zawarły kontrakty z Azotami i już dzisiaj Azoty stosują opracowane przez nie technologie. To jest właśnie niezwykle istotne dla budowania pewnej synergii także i naszej gospodarki. Dla mnie to niezwykle ważne.

Dziś spotykamy się pod hasłem „Global”, bo dzisiaj naszymi głównymi, najważniejszymi gośćmi są przedstawiciele tych startupów, które czują się już gotowe do globalnej ekspansji. Dlatego cieszę się ogromnie, że na sali są także przedstawiciele dużych funduszy venture capital – częściowo z Polski, ale w przeważającej części z zagranicy. Że będą mieli Państwo możliwość się z tymi pomysłami zapoznać, że będą mieli Państwo okazję porównać je także z tym, co spotykacie w innych miejscach na świecie.

Dla mnie jest to wielka satysfakcja i bardzo wszystkim serdecznie dziękuję za przybycie. Mam nadzieję, że ideę Startupów w Pałacu, a więc promowania młodej, odważnej przedsiębiorczości przez Prezydenta Rzeczypospolitej, będę mógł kontynuować przy Państwa wsparciu.

Bardzo dziękuję zarówno Polskiemu Funduszowi Rozwoju reprezentowanemu tutaj przez Pana Prezesa i Panią Dyrektor, jak i Fundacji Startup Poland reprezentowanej przez Panią Prezes za wspólną realizację tego dzieła. Bardzo dziękuję za obecność, także za wszystkie idee, pomysły, które Państwo przekazują właśnie po to, żeby działania Startupów w Pałacu były skuteczne i przekładały się na konkretne efekty wzmacniające młodych polskich przedsiębiorców ‒ ale właśnie poprzez ich kontakty z wielkimi firmami także wzmacniające i rozwijające polską gospodarkę.

Proszę Państwa, niektórzy ekonomiści mówią, że doszliśmy do specyficznego momentu w sensie gospodarczym: że rynek pracy zaczyna powoli poszukiwać pracownika, a nie jak do tej pory ‒ że to pracownik poszukiwał pracodawcy. Że rynek się wysyca i Polska przestaje być państwem taniej siły roboczej. Że powoli widać nie tylko rosnącą presję płacową, ale przede wszystkim ‒ żeby znaleźć pracownika, trzeba mu będzie lepiej zapłacić. A to oznacza dla nas jedno: albo wybijemy się technologicznie i będziemy realizowali rzeczywiście nowoczesną, innowacyjną gospodarkę, która jest konkurencyjna na świecie, albo też popadniemy w stagnację gospodarczą. Ja sobie tego drugiego scenariusza w ogólne nie wyobrażam.

Dlatego obecność dzisiaj w Pałacu i młodzieży, i przedstawicieli funduszy jest dla mnie tak niezwykle ważna. Wierzę, że także i dzisiejsze spotkanie przyczyni się do zawarcia kolejnych kontraktów, przyczyni się do tego, że młodzi ludzie będą mieli fundusze na to, żeby rozwijać swoje pomysły, żeby tworzyć nowe, innowacyjne rozwiązania i budować nowe, innowacyjne przedsięwzięcia.

Szanowni Państwo, bardzo serdecznie dziękuję i jeszcze raz witam wszystkich.