Menu rozwijane

28 lutego 2018
Prezydent Andrzej Duda wręczył w Belwederze nominacje sportowcom, którzy wystąpią w zimowych igrzyskach paraolimpijskich w Pjongczangu
o1248562810.jpg

Szanowny Panie Ministrze,

Szanowna Pani Prezes,

Szanowny Panie Prezesie,

Ekscelencjo, Panie Ambasadorze,

Szanowni Państwo, Drodzy Nasi Sportowcy – Paraolimpijczycy!

Bardzo się cieszę, że zechcieliście przyjąć zaproszenie do tej historycznej rezydencji Prezydenta Rzeczypospolitej w roku stulecia odzyskania niepodległości, żeby tutaj, gdzie mieszkał marsz. Piłsudski, Naczelnik Państwa, odebrać nominacje paraolimpijskie do tego wielkiego światowego wydarzenia. To jest dla mnie naprawdę ogromna satysfakcja, że będę mógł tutaj współwręczyć Państwu te nominacje i że mogę razem z moją małżonką pożegnać Was przed wylotem do Seulu i później do Pjongczangu.

Są Państwo bardzo ważnym elementem polskiego sportu i polskiego społeczeństwa. Nie tylko dlatego, że osiągacie sportowe sukcesy, ale przede wszystkim dlatego, że jesteście też dla ludzi wspaniałym przykładem. Każdy sportowiec jest przykładem, każdy sportowiec jakoś mobilizuje do zdrowego życia, każdy sportowiec jest wzorcem – ale Państwo, którzy pokonują dodatkową słabość związaną z niepełnosprawnością, która Was dotyka, jesteście dodatkowo niesamowicie mobilizującym elementem.

Mobilizującym także dla tych wszystkich, którzy w naszym społeczeństwie różnego rodzaju niepełnosprawnościami są dotknięci. A doskonale wiecie, że ci ludzie często przeżywają załamania, są w depresji – wiecie, jak bardzo często jest to trudny stan. I Wasza postawa, Wasz przykład, Wasz wzorzec są tutaj niesamowicie ważne. Jestem Wam za to ogromnie wdzięczny.

Wiem, co mówię, ponieważ sam w życiu też zetknąłem się z taką sytuacją. To, że Państwo są tak sprawni – sprawniejsi od przeciętnego zdrowego człowieka – jest niebywałym osiągnięciem i jest to nie tylko kwestia dumy, ale przede wszystkim ogromnego podziwu, jaki wszyscy dla Państwa mamy.

Ale poza tym, proszę Państwa, igrzyska olimpijskie się skończyły, zaczynają się igrzyska paraolimpijskie. Nie powiem, żeby nam, jako Polakom, przejadły się medale w czasie igrzysk olimpijskich. Tak że trzymamy kciuki, kibicujemy, czekamy na sukcesy, czekamy na medale – tych sukcesów i medali z całego serca Wam życzymy.

Bardzo serdecznie Wam dziękuję za wysiłek włożony w przygotowanie do tych igrzysk. Bardzo serdecznie dziękuję trenerom i wszystkim działaczom za tę wielką pracę, która została wykonana.

Bardzo dziękuję sponsorom ‒ wszystkim, którzy Was wspierają. Mogę autorytatywnie powiedzieć, że w kurtkach 4F jest ciepło nawet w Korei, gdzie bywało, że odczuwalna temperatura wynosiła -23 st., jak byliśmy na skoczni, tzn. pod skocznią – przepraszam. Na skoczni pewnie było jeszcze zimniej. Ale rzeczy są naprawdę wysokiej jakości, świetnie zabezpieczają i myślę, że możemy być z nich dumni. Mam nadzieję, że będzie Wam też wygodnie w nich startować.

Trzymamy – tak jak powiedziałem – za Was kciuki. Czekamy na medale i życzymy Wam wielkiej sportowej satysfakcji i chwil radości. Życzymy Wam i sobie „Mazurków Dąbrowskiego”, łez i tego wszystkiego, co w sporcie jest najpiękniejsze.

Jeszcze raz dziękuję i trzymamy kciuki.