Menu rozwijane

01 marca 2017
Apel Pamięci z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Apel Pamięci z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Apel Pamięci z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Apel Pamięci z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Apel Pamięci z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Apel Pamięci z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Apel Pamięci z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Apel Pamięci z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
o263447915.jpg
o876849293.jpg
o1968389424.jpg
o302398476.jpg
o709737852.jpg
o1802573785.jpg
o725538538.jpg
o383148067.jpg
o1929558088.jpg

Czcigodni Kombatanci, Żołnierze Niezłomni,

Najbliżsi Żołnierzy Niezłomnych,

Czcigodne Rodziny tych, co polegli, i tych, co przeżyli,

Szanowny Panie Marszałku,

Szanowni Państwo Ministrowie,

Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie,

Szanowni Panowie Generałowie,

Szanowne Panie i Szanowni Panowie Oficerowie,

Żołnierze,

Drodzy Rodacy!

Niepodległość to coś, co dla każdego narodu jest najcenniejsze: własne, suwerenne, niepodległe państwo, w którym naród może sam o sobie stanowić. Ci, których święto dziś obchodzimy, tę prawdę rozumieli doskonale – że nie ma większej wartości, że ich własne życie nie jest wielką wartością w porównaniu z wolnością, suwerennością i niepodległością polskiego państwa. Byli Żołnierzami Rzeczypospolitej pisanymi wielkimi literami.

Może Cię zainteresować Wystąpienie Prezydenta RP na uroczystości wręczenia odznaczeń w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Dlatego dziś stoimy tu, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, w stolicy wolnej Polski, w Warszawie, czcząc ich pamięć, ale zarazem z satysfakcją patrząc na upamiętniające ich walkę tablice, które od 2016 roku tu, na Grobie Nieznanego Żołnierza, są. Tablice, które ostatecznie zamazują komunistyczne łgarstwo i kłamstwo, albowiem oni nie byli żadną bandą, jak ich nazywali zdrajcy i wyrodni synowie naszej ojczyzny. Byli polskimi żołnierzami, pochodzili z polskich miast i wiosek, byli jednymi z nas, ale tymi, którzy byli gotowi służyć ojczyźnie do samego końca. Nie godzili się na to, by ojczyzna była zniewolona, by istniała pseudowolna Polska. Jak pisał „Młot”: „Nie wyjdziemy z lasu, dopóki sowiecka stopa będzie stała na polskiej ziemi!”. I nie wyszli, zostali tam. I do dziś w tych lasach jest wiele kości Żołnierzy Niezłomnych, którzy walczyli, mimo iż mieli świadomość, że ta walka jest beznadziejna, że ona nie przyniesie realnego, natychmiastowego zwycięstwa.

Ale tak jak tu już dzisiaj powiedziano, oni wiedzieli, że przez taką nawet beznadziejną walkę idzie się do wolności i że trzeba zostawić tę pamięć po sobie następnemu pokoleniu ‒ i to właśnie dlatego komuniści za wszelką cenę chcieli ich z pamięci narodu wymazać. To właśnie dlatego nazywali ich bandytami, to właśnie dlatego wrzucali ich do bezimiennych dołów, to właśnie dlatego za wszelką cenę chcieli ich wymazać ze świadomości narodu. Bo wiedzieli, że Żołnierze Niezłomni kroczą ku wolności – tej prawdziwej, wolności, w której Polska nie jest państwem komunistycznym, wolności, w której Polska nie jest wasalem Związku Radzieckiego, wolności, w której Polska stoi dumna i wyprostowana. Taka, o jaką cały czas walczymy, aby była – silna, dumna i piękna. I że następne pokolenia, wzorując się na ich walce, będą rozumiały, że ich obowiązkiem jest taką właśnie ojczyznę budować i o taką właśnie ojczyznę starać się każdego dnia.

Może Cię zainteresować Wystapienie Prezydenta RP podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych I dlatego, stojąc tu dziś przed Grobem Nieznanego Żołnierza, który upamiętnia także i ich bohaterstwo, i ich walkę o niepodległą ojczyznę, możemy mówić: oni zwyciężyli, oni nie przegrali tej walki, oni nie przegrali tego trwającego 18 lat powstania antykomunistycznego. Oni zwyciężyli, bo dziś to oni są bohaterami polskiej młodzieży, bo dziś to oni są bohaterami wolnej, niepodległej i suwerennej ojczyzny. Bohaterami, o których – wierzę w to głęboko – Polska po wsze czasy wolna i niepodległa będzie pamiętać i przed którymi będzie chyliła czoła.

I dlatego chcę jako Prezydent Rzeczypospolitej z tego miejsca wszystkim podziękować. Tym, którzy przez lata o tę pamięć o Żołnierzach Niezłomnych walczyli, tym, którzy to święto w całej Polsce dzisiaj – w polskich wsiach, miasteczkach i miastach – obchodzą, którzy wznoszą pomniki Żołnierzy Niezłomnych, tym, którzy cały czas ich poszukują po to, byśmy mogli pogrzebać ich z należną im godnością i należnymi im honorami. Dziękuję Wam za to, że pamiętacie, dziękuję Wam za to, że tę pamięć budujecie. Dziękuję Wam za to, że tę pamięć zaszczepiacie w następnych pokoleniach, że to właśnie dzięki Wam młodzi Polacy stoją dzisiaj dumni i wołają: „Cześć i chwała bohaterom! Wieczna pamięć poległym Żołnierzom Niezłomnym!”.