Menu rozwijane

13 kwietnia 2017
Prezydent Andrzej Duda: "Jestem przekonany, że służba tutaj, na terenie Polski, na terenie mojego kraju, będzie dla Was ciekawym doświadczeniem" (1)
o1152236842.jpg

Szanowni Panowie Ministrowie,

Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie,

Szanowni Państwo Ekscelencje Ambasadorowie,

Szanowny Panie Wojewodo,

Szanowni Panowie Generałowie,

Szanowni Państwo Oficerowie,

Żołnierze,

Wszyscy Dostojni Goście!

Bardzo się cieszę, że mogę być z Państwem tu dziś, jako Prezydent Rzeczypospolitej, w tym historycznym dla mojego kraju momencie. Oto stoimy wszyscy przed Batalionową Grupą Bojową Sojuszu Północnoatlantyckiego na polskiej ziemi. Nie przesadzę, gdy powiem, że na ten moment czekały pokolenia Polaków od końca II wojny światowej. Pokolenia, które marzyły o tym, żebyśmy politycznie stali się na powrót członkami sprawiedliwego, solidarnego, demokratycznego i prawdziwie wolnego Zachodu. Marzyły i ponosiły ofiarę, poczynając od Żołnierzy Niezłomnych, którzy za wolność Rzeczypospolitej od sowieckiej okupacji polegli.

Dzisiaj wspólnie stojący tutaj w Orzyszu żołnierze Stanów Zjednoczonych, żołnierze Wielkiej Brytanii, żołnierze Rumunii, żołnierze polscy, a wkrótce żołnierze chorwaccy symbolizują to, że wolność po latach oczekiwania nadeszła – i ta wolność jest mocna. Jest mocna, dlatego że bronią jej piersi bohaterskich żołnierzy Sojuszu Północnoatlantyckiego – największej organizacji bojowej, militarnej, obronnej na świecie, i najsilniejszej. Dziękuję za to naszym sojusznikom, dziękuję za to głównodowodzącemu sił NATO w Europie i sił Stanów Zjednoczonych w Europie ‒ panu generałowi Curtisowi Scaparrottiemu, dziękuję wszystkim dowódcom Sojuszu Północnoatlantyckiego i dziękuję przywódcom państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Ale z całego serca dziękuję także Wam, żołnierze, i Waszym najbliższym, którzy z wyrozumiałością przyjmują to, że służycie tutaj, w moim kraju, na obcej ziemi, ale zapewniam Was, że bratniej. Cieszę się ogromnie, że postanowienia szczytu w Newport, a przede wszystkim szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie, o które tak ogromnie zabiegaliśmy, stają się dzisiaj faktem.

Jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jestem dumny z tego, że polscy żołnierze uczestniczą tutaj w Batalionowej Grupie Bojowej, na której czele stoją wojska amerykańskie. Jestem dumny z tego, że uczestniczą w Grupie Batalionowej, która formowana jest na Łotwie. Cieszę się ogromnie i jestem dumny z tego, że biorą udział w Grupie Batalionowej, która jest tworzona w ramach Tailored Forward Presence w Rumunii.

Szanowni Panowie Generałowie, Oficerowie, Żołnierze, witam Was z całego serca. Jestem przekonany, że służba tutaj, na terenie Polski, na terenie mojego kraju, będzie dla Was ciekawym doświadczeniem. Jestem przekonany, że zdobędziecie nowe umiejętności, a – wierzę w to głęboko – także i nowe przyjaźnie. Życzę Wam, by nigdy nie opuszczało Was niezwykle ważne ‒ powiedziałbym: podstawowe ‒ tzw. żołnierskie szczęście.

Życzę teraz, na ten nadchodzący czas świąt Wielkiej Nocy, Wam i Waszym najbliższym – zwłaszcza gdy jesteście daleko od nich ‒ wszystkiego dobrego, wszelkiego powodzenia, a przede wszystkim spokojnych i dobrych świąt.

Jeszcze raz z całego serca dziękuję. God bless You, Soldiers, God bless Your families, God bless Your homelands. Dziękuję.