Menu rozwijane

27 sierpnia 2021

Szanowna Pani Prezydent,
Szanowni Panowie Prezydenci,
Drodzy Przyjaciele,
Szanowni Państwo!

Przede wszystkim bardzo serdecznie dziękuję Pani Prezydent za zaproszenie tutaj, do Kiszyniowa, do Mołdawii, nie tylko do złożenia wizyty państwowej, lecz także do wzięcia udziału w dzisiejszych uroczystościach 30-lecia ogłoszenia niepodległości przez Mołdawię.

Cieszę się ogromnie, że mogłem być dzisiaj z Państwem i bardzo proszę wszystkich Mołdawian, wszystkich obywateli Mołdawii o przyjęcie moich najserdeczniejszych gratulacji z okazji rocznicy 30-lecia oraz życzeń wszelkiej pomyślności zarówno dla państwa mołdawskiego, jak i dla wszystkich jego mieszkańców. Proszę, żeby w szczególny sposób te życzenia przyjęli ci, którzy mieszkają tutaj w Mołdawii, Mołdawia jest ich ojczyzną, ale są Polakami, mają polskie korzenie. Wszystkiego najlepszego!

Cieszę się także, że jestem tutaj dzisiaj i że w gronie prezydentów, z Panem Prezydentem Klausem Iohannisem i Panem Prezydentem Wołodymyrem Zełenskim pod przewodnictwem Pani Prezydent, mogliśmy rozmawiać o problemach regionu. Tak się składa, że my jako Polska jesteśmy sąsiadem Ukrainy, Ukraina jest sąsiadem Mołdawii, Mołdawia jest sąsiadem i Ukrainy, i Rumunii. Cieszę się, że możemy w tej formule rozmawiać o bezpieczeństwie regionalnym, o współpracy, o wzajemnym wsparciu. Przede wszystkim o wsparciu Mołdawii i jej obecnych władz na czele z Panią Prezydent w dziele reform, które bez wątpienia będą przybliżały Mołdawię do Unii Europejskiej.

Może Cię zainteresować Andrzej Duda na obchodach Święta Niepodległości Mołdawii

Rozmawialiśmy o Partnerstwie Wschodnim, o trio stowarzyszonych, czyli o Ukrainie, Mołdawii i Gruzji, krajach, które w tej części Europy są najbliżej Unii Europejskiej. Będziemy na pewno czynili wszystko, żeby Mołdawia mogła jak najszybciej do Unii Europejskiej przystąpić. Zawsze deklarowałem to jako Prezydent Rzeczypospolitej, że jesteśmy zwolennikami polityki otwartych drzwi w Unii Europejskiej, przyjmowania kolejnych krajów.

Podkreślam to zawsze, kiedy spotykam się z kolegami, koleżankami – przywódcami państw Unii Europejskiej, że to, że Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej, nie oznacza, że projekt europejski się kończy, ale żeby to pokazać, powinniśmy przyjąć do Unii Europejskiej kraje, które są najbliżej, a które do Unii Europejskiej aspirują.

I w tym duchu właśnie także i dzisiaj wspieramy Mołdawię i wspieramy aspiracje władz mołdawskich i społeczeństwa mołdawskiego, bo jasno pokazuje to wynik ostatnich wyborów prezydenckich i parlamentarnych, w tym właśnie dążeniu do Unii Europejskiej, do europejskiej Wspólnoty.

Wczoraj długo rozmawiałem z Panią Prezydent, mówiąc, że jesteśmy gotowi podzielić się naszymi doświadczeniami 30 lat polskiej transformacji, która miała różne momenty, ale którą generalnie uważamy za sukces w rozwoju gospodarczym, zwłaszcza ostatnich lat, rozwoju społecznym, od 17 lat jesteśmy członkiem Unii Europejskiej. Jesteśmy gotowi rozmawiać, jesteśmy gotowi pomagać na najróżniejsze sposoby, w zależności od woli i zainteresowania Mołdawii, władz Mołdawii, Pani Prezydent, Pani Premier. Z całą pewnością będziemy o tych kwestiach jeszcze rozmawiali.

Dzisiaj zaproponowałem Państwu Prezydentom, że może by nam się udało w przyszłości jeszcze spotkać w takim samym gronie, w takim, jak powiedziałem dzisiaj, formacie kiszyniowskim, specyficznym, i właśnie rozmawiać o tym, jak wygląda nasza współpraca, jakie są problemy, w jakim zakresie jeszcze Mołdawia potrzebuje wsparcia.

Bo uważam, że to jest ważne, aby właśnie w naszej części Europy, tutaj, gdzie wszyscy żyjemy, dbać o bezpieczeństwo, dbać o to, żeby kraje były jak najmocniejsze, dbać o to, żeby demokracja w poszczególnych krajach była silna, żeby kraje były rządzone uczciwie i żeby obywatelom żyło się coraz lepiej. To jest wielkie dążenie dzisiaj Pani Prezydent, to jest wielkie dążenie nowego rządu mołdawskiego.

Doskonale to rozumiem i deklaruję to wsparcie, dlatego że dzięki wsparciu, dzięki podzieleniu się doświadczeniami z rumuńskimi braćmi Mołdawian, ale także z nami Polakami, przecież też jesteśmy związani z Mołdawianami wspólną historią, wierzę w to, że ten proces będzie sprawniejszy, szybszy, że wszystkie cele zostaną szybciej osiągnięte i uda się uniknąć niektórych pułapek, niektórych niepotrzebnych być może decyzji. Tak że te doświadczenia na przestrzeni ostatnich lat zdobyte są bardzo ważne i myślę, że zarówno ze strony rumuńskiej, jak i ze strony polskiej jest tutaj pełna otwartość na to, żeby się z nimi z władzami Mołdawii podzielić.

Jeszcze raz składam Wszystkim Państwu najserdeczniejsze gratulacje z okazji pięknego jubileuszu i najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności dla Mołdawii i dla wszystkich jej obywateli.
Dziękuję.