Menu rozwijane

09 czerwca 2020

Szanowni Państwo,

bardzo się cieszę, że możemy spotkać się w Bytowie na terenie fabryki Wireland, która, jak widać, działa. Przyjmuję ten hałas, który może nieco nam zakłóca odbiór, z wielką radością, bo to oznacza, że fabryka pracuje pełną parą i cieszę się, że tak właśnie jest.

To jest przykład z jednej strony wielkiej odpowiedzialności polskiego biznesu, polskiego przedsiębiorcy – obecnego tutaj pana prezesa – ale z drugiej strony także przykład tego, w jaki sposób wykorzystane zostało przez firmę wsparcie ze strony państwa po to, żeby dostosować się do panującej sytuacji, uruchomić nową produkcję, ale przede wszystkim dokonać takich zmian i zwrócić się o takie wsparcie, które umożliwiło zachowanie wszystkich miejsc pracy. Krótko mówiąc, nikt w tych zakładach nie stracił pracy i wszyscy pracownicy nadal są związani z firmą.

Dzisiaj firma przede wszystkim produkuje stacje do dezynfekcji rąk. Projekt, który jest całkowicie projektem firmy, w stu procentach wykonawstwem z materiałów polskich – co ogromnie cieszy – to jest nasza, rodzima produkcja. Dzisiaj to jest wielka partia zamówień, kolejna, którą firma realizuje, nie tylko na rynek polski, lecz także i na rynki zagraniczne, bo te stacje wysyłane są do kilku krajów europejskich.

Normalnie firma zajmuje się wytwarzaniem płyt wiórowych i, przede wszystkim, produkcją wyposażenia sklepów, czyli tych wszystkich lad, półek – tego wszystkiego, co znamy ze sklepów, supermarketów. To właśnie w ogromnej części w Polsce produkowane jest przez firmę Wireland.

Są obecni panowie: prezes firmy a także wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, bo między innymi tym wsparciem dla firmy Wireland były właśnie pieniądze, które firma w błyskawicznym tempie otrzymała od Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach tarczy antykryzysowej. Ponad milion złotych, który był wsparciem w tym, żeby dokonać zmian produkcyjnych, utrzymać miejsca pracy, przetrwać ten najtrudniejszy czas, kiedy uderzenie kryzysu związanego z koronawirusem było najmocniejsze.

Może Cię zainteresować Andrzej Duda z wizytą w siedzibie firmy Wireland

To jest właśnie ten element, który był i jest w tej chwili tak bardzo ważny. Polski Fundusz Rozwoju wypłaca polskim firmom w całym naszym kraju miliard złotych dziennie. To jest ta pomoc, która wędruje wszędzie. To już ponad 46 mld zł, które sam Fundusz wypłacił. Jeżeli do tego dodamy pomoc, która jest wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Bank Gospodarstwa Krajowego i przez urzędy pracy – w sumie to jest już w tej chwili ponad 79 mld zł, które w ramach tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej zostały przekazane polskim firmom.

Prezes Funduszu mówi mi, że szacują, że w tej chwili cała ta pomoc udzielana firmom w Polsce globalnie przez wszystkie podmioty publiczne osłoniła ok. 4 mln miejsc pracy w naszym kraju, sam Fundusz uratował prawie 3 mln miejsc pracy. To są ogromne liczby miejsc pracy, ogromna liczba rodzin, które dzięki temu mają pieniądze na to, żeby normalnie funkcjonować, żeby mogły się wychowywać dzieci. Pomoc i wsparcie dla firm, które przekłada się na to, żeby rodzina mogła normalnie funkcjonować, to także normalne funkcjonowanie polskiego państwa. Bo przecież rodziny idą do sklepów, dokonują zakupów, wydają pieniądze i, tym samym, napędzają gospodarkę. Te pieniądze wracają do gospodarki w podatkach, wracają do skarbu państwa. Więc jest tak, jak gospodarka powinna normalnie funkcjonować. Dzisiaj polskie państwo, poprzez wspomniane przeze mnie różne formy, wspiera polską gospodarkę.

Jeżeli popatrzymy na cały powiat bytowski, to są 122 firmy w tym powiecie, które otrzymały z Polskiego Funduszu Rozwoju wsparcie na kwotę ok. 55 mln zł, 3 300 miejsc pracy, które dzięki temu tutaj – tylko w powiecie bytowskim – oprócz Wirelandu zostały osłonione. To jest więc bardzo wymierne wsparcie dla gospodarki w tym powiecie, w województwie pomorskim i, tym samym, dla gospodarki Rzeczypospolitej.

W całym województwie pomorskim to ponad 2 mld zł, które zostały wypłacone w ramach tych świadczeń pomocowych dla ponad 5 tys. firm, które łącznie zatrudniają ponad 100 tys. osób w województwie pomorskim, a więc to jest także w tym formacie wojewódzkim realne wsparcie.

Za chwilę Pan Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju powie także o tym, że uruchamiane jest kolejne wsparcie w ramach Tarczy finansowej, a mianowicie wsparcie dla dużych firm – 25 mld zł, które dzisiaj rusza, aby wspierać duże firmy w naszym kraju.

Pomoc, która wymagała notyfikacji ze strony Komisji Europejskiej, więc to jest projekt, który razem z Premierem Mateuszem Morawieckim, Panią Premier Jadwigą Emilewicz, a przede wszystkim z Panem prezesem funduszu Pawłem Borysem i panem wiceprezesem przygotowywaliśmy jeszcze w kwietniu, tylko ten czas potrzebny na notyfikację był trochę dłuższy niż się spodziewaliśmy. Ale ta notyfikacja jest, negocjacje z Komisją Europejską trwały do ostatniej chwili, ale jest zatwierdzenie. I dzisiaj właśnie ta pomoc – 25 mld zł będzie ruszała do wielkich firm w postaci pożyczek płynnościowych, pożyczek – swego rodzaju wyrównawczych.

Dlatego, że firmy musiały się dostosować do panujących warunków w związku z sytuacją epidemiczną, a więc poniosły także określone wydatki związane ze swoim funkcjonowaniem na zabezpieczenie epidemiczne. I te pożyczki premiujące będą służyły temu, żeby to wyrównywać. Oprócz tego, jest jeszcze cały szereg instrumentów finansowych, które będą w ramach tego funduszu uruchamiane. To są gigantyczne pieniądze, z których polskie duże i średnie firmy – to znaczy te, które zatrudniają powyżej 249 pracowników i te, które zatrudniają powyżej 150 pracowników – będą mogły korzystać. Także również do nich jest ta wyciągnięta ręka – zgodnie z postulatami wielkich przedsiębiorców.

To jest efekt konsultacji z przedsiębiorcami, oni mówili: „my potrzebujemy pożyczek, my nie potrzebujemy tego, żeby polskie państwo cokolwiek nam dawało. Bo my nie potrzebujemy darowizn ze strony polskiego państwa, my potrzebujemy wsparcia w postaci pożyczek, linii kredytowych, czegoś, co będziemy mogli zwrócić, bo my jesteśmy polskim biznesem, my chcemy się rozwijać, my jesteśmy ambitni”.

Dziękuję za te wszystkie słowa, które padały. Dziękuję również za wsparcie. Dziękuję także za wsparcie naszych polskich organizacji przedsiębiorców, za wsparcie w Brukseli, bo także z ich strony to wsparcie było. I dzięki temu m.in. ten proces notyfikacyjny udało się przeprowadzić z powodzeniem.

Mam nadzieję, że ta kolejna transza pomocy, tym razem dla dużych firm, która trafi do polskiej gospodarki wesprze ją i spowoduje, że szybko wrócimy na drogę takiego dynamicznego rozwoju gospodarczego, jaki mieliśmy przed epidemią koronawirusa i że będziemy mogli dalej rozwijać nasz kraj, realizować swoje ambicje i budować silne państwo, w którym polskie sprawy są dobrze, czy jak najlepiej załatwiane.

Jeszcze raz dziękuję Państwu za dzisiejsze spotkanie. Panu Prezesowi gratuluję tak pięknego rozwoju firmy, gratuluję tej nowej hali. I gratuluję dynamiki, pomysłu biznesowego, gospodarczego, że firma, władze, z Prezesem na czele, umie być elastyczna i szybko uruchomić nowe elementy produkcji, które odpowiadają na zapotrzebowanie rynkowe. I dzięki temu jest praca, miejsca pracy – mimo sytuacji kryzysowej – przetrwały. Jeszcze raz gratuluję i dziękuję.

BYTÓW | Prezydent Andrzej Duda z wizytą w siedzibie firmy Wireland
o340924543.jpg