Menu rozwijane

30 stycznia 2020

Szanowny Panie Premierze,

Szanowny Panie Ministrze,

Szanowni Państwo Ministrowie,

Ekscelencjo, Szanowna Pani Ambasador,

Ekscelencjo, Czcigodny Księże Arcybiskupie

Szanowny Panie Wojewodo,

Szanowny Panie Burmistrzu,

Szanowni Panowie Prezesi, przede wszystkim całej grupy PGE, ale także i wszystkich spółek,

Szanowni Panowie Prezesi, przedstawiciele wykonawców tej wielkiej inwestycji,

Drodzy Przedstawiciele Związków Zawodowych i Pracownicy PGE Elektrowni Dolna Odra

Wszyscy Wielce Szanowni Państwo!

Bardzo się cieszę, że inaugurujemy dzisiaj tutaj, w Elektrowni Dolna Odra, poprzez zawarcie umowy tą tak bardzo oczekiwaną i tak bardzo potrzebną inwestycję, która jest kolejnym wielkim krokiem w rozwoju i modernizacji polskiej energetyki. Tysiąc czterysta megawatów mocy będą miały przyszłe dwa bloki gazowo-parowe, które zostaną zbudowane przez konsorcjum General Electric i Polimex Mostostal tutaj właśnie, w tej elektrowni, zastępując w przyszłości istniejące tu w tej chwili bloki węglowe. Bloki, które działają niemalże od mojego urodzenia. To są lata 74-77, kiedy one były tutaj budowane i prawda jest taka, że są już wysłużone i potrzebne jest dzisiaj coś bardziej nowoczesnego z wielu punktów widzenia. Po pierwsze po to, żeby wzmocnić bezpieczeństwo polskiego sektora energetycznego. Po drugie po to, żeby sprostać wymaganiom czasu, między innymi, żeby poprawić warunki ochrony klimatu, zmniejszyć emisję CO2, bo to jest również niezwykle znaczący element tej wielkiej inwestycji i skutków, jakie ona przyniesie.

Szanowni Państwo,

To będzie rzeczywiście skok technologiczny. Skok technologiczny, który także – co bardzo mocno chcę podkreślić – jest wynikiem pewnego procesu, który, można śmiało mówić został zainicjowany przed ponad dziesięciu laty przez pana Prezydenta, prof. Lecha Kaczyńskiego. On zdecydował de facto wtedy, że tutaj, na Pomorzu Zachodnim, powstanie pierwszy polski gazoport w Świnoujściu. Ta inwestycja została zrealizowana i dzisiaj działa, funkcjonuje. To między innymi dzięki temu dzisiaj możemy kupować gaz z całego świata, to jest nasza decyzja, od którego odbiorcy gaz kupimy. W pełni korzystamy z warunków konkurencyjności na tym rynku i mamy umowy z firmami z Kataru, mamy też długofalowe, długoletnie, umowy z firmami ze Stanów Zjednoczonych.

Jesteśmy pierwszym w Europie odbiorcą gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych. I między innymi właśnie dlatego, że obok tego gazoportu, a więc obok tego miejsca, do którego z całego świata może być dostarczany gaz dla Polski – a mam nadzieję, że nie tylko, biorąc pod uwagę trwającą rozbudowę gazoportu. Ale również dlatego że jesteśmy w trakcie budowy gazociągu z szelfu norweskiego, poprzez Danię, poprzez potem Baltic Pipe, aż do Polski, tutaj właśnie na nasze zachodnie wybrzeże, także dlatego właśnie te bloki gazowe będą miały gwarantowane zasilanie i będzie możliwość bezpiecznego zasilania z pełną dywersyfikacją źródeł dostaw. To chcę z całą powagą podkreślić. Dostawy gazu do tej elektrowni będą mogły następować z różnych kierunków. To jest sytuacja niezwykle korzystna, która stanowi gwarancję właśnie tego, że to paliwo konieczne dla funkcjonowania tych bloków, które tutaj powstaną, będzie dostarczane.

Może Cię zainteresować Andrzej Duda z wizytą na Pomorzu Zachodnim

To także, proszę Państwa, tak jak wspomniałem, bardzo ważny krok, na drodze naszej polityki klimatycznej w stosunku do tego, jaka jest obecnie emisja realizowana przez te bloki, które dzisiaj są zasilane węglem kamiennym. Ta nowa inwestycja i zasilanie bloków gazem to jest daleko idąca zmiana, to jest ogromne ograniczenie emisji CO2. To się więc wpisuje we współczesną politykę światową, europejską. To jeden z dowodów dla wszystkich naszych kooperantów, wszystkich naszych przyjaciół, z którymi współpracujemy na całym świecie, w przestrzeni międzynarodowej, że my rzeczywiście realizujemy politykę ochrony klimatu i tą politykę rzeczywiście wdrażamy w życie.

To jest także budowanie miksu energetycznego, który jest w naszym kraju dzisiaj strategicznie zaplanowany do 2040 roku – zmian w naszej energetyce. I tutaj jeszcze jeden ważny element, o którym także trzeba wspomnieć, a mianowicie obok tych wielkich, super nowoczesnych, ogromnych jak na skalę światową, bo to chcę całą mocą podkreślić, pierwszych tak wielkich w Europie bloków gazowo-parowych, które tutaj powstaną – powstanie tutaj także ogromne pole produkujące energię solarną, będą tutaj postawione w elektrowni panele solarne, które będą produkowały 100 megawatów energii.

Takie są plany, oprócz tego PGE będzie realizowało także i elektrownie wiatrowe w systemie off-shore, w związku z czym te inwestycje, które są planowane także w energię tak zwaną zieloną energię odnawialną są – tutaj właśnie, w zachodniej Polsce, w północno-zachodniej, nad Morzem Bałtyckim – faktycznie ogromne.

W efekcie PGE ma ambicje i ma nadzieję osiągnąć poziom 25% całej produkowanej energii jako energii produkowanej właśnie ze źródeł odnawialnych. Energia ze źródeł odnawialnych, zwłaszcza w takim klimacie jak nasz, ma to do siebie, że raz to słońce jest i rzeczywiście ta energia jest w ogromnym stopniu produkowana, raz wiatr jest silniejszy i produkcja idzie pełną parą. Ale wiemy o tym, że innym razem ten wiatr jest mniejszy, czy słońca nie ma, tak jak dzisiaj, i wtedy z tą energią jest problem. Musi być więc alternatywa. I ta alternatywa właśnie tutaj będzie w pełni stworzona. Także idziemy w kierunku unowocześniania naszego sektora energetycznego. Ogromnie się z tego cieszę.

Bardzo się cieszę, że jest z nami obecna Pani Ambasador Stanów Zjednoczonych. General Electric – wielka amerykańska firma jest jednym z tych podmiotów, które weszły w tę wielką inwestycję i to nowoczesne rozwiązanie energetyczne będzie tutaj realizować razem z polskim Polimexem-Mostostalem.

Bardzo mnie to cieszy. Proszę to także postrzegać jako efekt dobrej, rozwijającej się współpracy polsko-amerykańskiej. Cieszę się z tego, że te dobre wzorce także ze Stanów Zjednoczonych przenikają również na nasz obszar. I mam nadzieję, że to jest też jeden z tych dowodów, które pokazują jak dobrze rozwija się współpraca pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, którą od kilku lat staramy się ze wszech miar tworzyć, także przez obecność wojsk amerykańskich w Polsce.

Cieszą mnie te inwestycje, w których uczestniczą podmioty ze Stanów Zjednoczonych, jak również cieszą mnie te amerykańskie inwestycje w Polsce. Mam nadzieję, że ta współpraca między Polską, a największą gospodarką na świecie, jaką jest gospodarka amerykańska, będzie się rozwijała.

Jeszcze raz serdecznie gratuluję władzom PGE. Serdecznie gratuluję całej ekipie Elektrowni Dolna Odra, poczynając od dyrekcji, kierownictwa, poprzez wszystkich pracowników wszystkich szczebli. Mam nadzieję, że to będzie nowa jakość, która otworzy się dla Państwa, i że dzięki temu będzie tutaj praca i będzie tutaj rozwój elektrowni na dalsze 10-lecia.

Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie dotychczasowe wysiłki. Dziękuję za wierną i solidną pracę dla Rzeczypospolitej. Życzę Państwu wszelkiego powodzenia i tutaj na miejscu w sprawach zawodowych, w tych, w których na co dzień się realizujecie, ale i w sprawach rodzinnych, domowych, tych najbardziej prywatnych. Wszystkiego dobrego. Dziękuję.

Uroczystość podpisania kontraktu na budowę dwóch bloków gazowo-parowych w Elektrowni Dolna Odra
o335848082.jpg