Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 7 lipca 2017

"Ta wizyta przyczyniła się do wzmocnienia bezpieczeństwa naszego kraju"

  |   Wywiad Prezydenta Andrzeja Dudy dla Telewizji Polskiej i programu "Gość Wiadomości" Wywiad Prezydenta Andrzeja Dudy dla Telewizji Polskiej i programu "Gość Wiadomości" Wywiad Prezydenta Andrzeja Dudy dla Telewizji Polskiej i programu "Gość Wiadomości" Wywiad Prezydenta Andrzeja Dudy dla Telewizji Polskiej i programu "Gość Wiadomości" Wywiad Prezydenta Andrzeja Dudy dla Telewizji Polskiej i programu "Gość Wiadomości" Wywiad Prezydenta Andrzeja Dudy dla Telewizji Polskiej i programu "Gość Wiadomości" Wywiad Prezydenta Andrzeja Dudy dla Telewizji Polskiej i programu "Gość Wiadomości"

- To było bardzo mocne wystąpienie. Wystąpienie, w którym Donald Trump mówił o tym, że zwycięża świat oparty na wartościach - powiedział prezydent Andrzej Duda pytany w piątek w TVP 1 o przemówienie amerykańskiego prezydenta na pl. Krasińskich w Warszawie.

 

Dodał, że przywódca USA mówiąc o cywilizacji Zachodu miał na myśli Stany Zjednoczone i Europę Zachodnią, "do której wyraźnie nas zaliczał". Zauważył, że prezydent Trump "podkreślał te elementy, które są elementami naszej dumy narodowej". - I to pokazuje, że faktycznie zna Polskę - powiedział Andrzej Duda.

 

- Prezydent Stanów Zjednoczonych wyszedł tu, w Polsce, w Warszawie, i powiedział do całego świata, że gwarantuje de facto bezpieczeństwo Polski, że artykuł 5. Traktatu Sojuszu Północnoatlantyckiego jest niezwykle istotny, obowiązuje - podkreślił Andrzej Duda.

 

Jak dodał, Trump "wskazał Polskę, jako przykład takiego dobrego ducha dzisiaj dla świata". - I powiedział, że jesteśmy państwem dumnych ludzi, bo my jesteśmy państwem dumnych ludzi, mamy swoje wartości, mamy swoją wielką tradycję, mamy swoją historię i mamy być z czego dumni. Jesteśmy dumni i rośniemy w siłę - mówił prezydent. Zaznaczył, że ogromnie mu się to podoba i przynosi mu wielką satysfakcję. 

 

- Jeśli ktoś mnie pyta, jak wygląda nasza sytuacja na arenie międzynarodowej to odpowiadam krótko: prezydent Stanów Zjednoczonych przyjechał do nas i wygłosił z Warszawy wystąpienie do całego świata - powiedział Duda.

 

Podkreślił, że było to "pierwsze wielkie wystąpienie poza granicami Stanów Zjednoczonych właściwie do całego świata", w którym prezydent Trump "mówił o Europie, mówiło Rosji, mówiło Polsce, mówił także o zagrożeniu terrorystycznym, które przecież jest zagrożeniem dla całego świata".

 

- Dla mnie w tym wystąpieniu jedna rzecz była uderzająca, a mianowicie to było takie wystąpienie, które Polskę pokazywało jako takie, w pewnym sensie, państwo z amerykańskiego snu, gdzie w walce ze złem zwycięża jednak dobro, nawet jeżeli przez pewien czas jest w defensywie to to dobro zwycięża - tak jak mówił o tym, że ponad 100 lat walczyliśmy o to, żeby odzyskać nasze granice, żeby odzyskać nasze państwo - ocenił prezydent.

 

Zauważył, że wszystkie telewizje na świecie pokazywały to wystąpienie. - Wszędzie były jego fragmenty i wszędzie było powiedziane, że to było wystąpienie z Warszawy,  że to było warszawskie wystąpienie prezydenta Trumpa. To jest dla mnie niezwykle istotne - podkreślił Andrzej Duda. (Inf. własna/ PAP)

 

Poleć znajomemu