Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 30 listopada 2017

Konferencja Prezydenta nt. prac parlamentarnych nad projektami ustaw o KRS i SN

- Określiłem granice tego, co postrzegam jako dopuszczalną zmianę w ustawach o KRS i SN. Nie zgodzę się na powrót do rozwiązań, które zakwestionowałem w lipcu - powiedział Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej.

 

Polsat News: Chciałam się zapytać o sądy. Jak Pan się odnosi, Panie Prezydencie, do poprawek, które PiS wprowadza do  projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, czy to były te, które były konsultowane?

 

Prezydent ma prawo do inicjatywy ustawodawczej, ja to prawo zrealizowałem zgodnie ze swoim zobowiązaniem, które podjąłem w lipcu.  Zrealizowałem je terminowo. Przypomnę, że 26 września złożyłem w Sejmie dwa projekty ustaw. (…) Nie jest dla mnie w związku z tym niczym zaskakującym, że posłowie chcą złożyć poprawki, to jest ich prawo i Prezydent nie może w żaden sposób ograniczać posłów w możliwości składania poprawek i pracy nad ustawami. Pamiętajmy o tym, że ciałem ustawodawczym jest parlament, czyli Sejm i Senat. Natomiast ja określiłem, jakie są granice tego, co postrzegam jako dopuszczalną zmianę w  tych ustawach. I powiedziałem, że na powrót do rozwiązań, które zakwestionowałem w lipcu się nie zgodzę. To jest granica, którą wytyczyłem i wielokrotnie to podkreślałem, także jeszcze niedawno w wywiadach mówiłem, gdzie te granice są zarysowane i mam nadzieję, że te projekty w tych granicach się utrzymają. Jeżeli zostaną przekroczone, to jako Prezydent, niestety nie będę mógł się na to zgodzić.

 

 

Polskie Radio: Panie Prezydencie, czy na tym etapie prac nad ustawami można powiedzieć, że bliżej jest podpisania czy weta?

 

Zobacz także: "Nie zgodzę się na powrót do rozwiązań, które zakwestionowałem w lipcu" Na tym etapie trwa debata parlamentarna, więc zostawmy to parlamentarzystom. Debata jest przeze mnie obserwowana, uczestniczą w niej na bieżąco moi przedstawiciele. Wiem, że są aktywni, bo jestem z nimi w kontakcie – niezależnie od przesunięcia w strefach czasowych jesteśmy w bieżącym kontakcie telefonicznym i cały czas mam relację z tego, jak sytuacja wygląda. Cieszę się, że parlament pracuje, cieszę się, że jest prowadzona też nad tym dyskusja, również i o to chodzi. Oczywiście, że spodziewałem się krytyki ze strony opozycji, ale proszę zwrócić uwagę, że jeżeli Państwo wrócicie do moich wypowiedzi z lipca, to zrealizowałem dokładnie to, do czego się zobowiązałem, tak też wyglądają moje projekty ustaw, a to, że będą wprowadzane jakieś poprawki i w szczegółach będą dokonywane zmiany, to się należało spodziewać. Natomiast ja wyznaczyłem pewne ramy i liczę na to, że te ustawy w tych ramach zostaną utrzymane.

 

 

PAP: Czy planuje Pan spotkać się z Prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim w związku nad pracami w Sejmie nad pańskimi projektami?

 

Szanowni Państwo, mam nadzieję, że nie będzie takiej pilnej potrzeby, żeby organizować jakieś ekstra spotkanie w tej sprawie, natomiast chcę jedną rzecz mocno zaznaczyć: po pierwsze, debata na ten temat jest prowadzona. Druga sprawa, zarówno pan Prezes Jarosław Kaczyński, jak i ja swego czasu wyznaczyliśmy swoich przedstawicieli do tego, aby dyskutowali nad tym. Te dyskusje się odbyły i trwają w tej chwili na bieżąco. Trzecia sprawa, to jest normalna debata parlamentarna, naturalna w demokracji, tak samo, jak naturalne są kontakty pomiędzy Prezydentem a szefem największego ugrupowania, które dzisiaj ma samodzielną większość w polskim parlamencie. I oczywiście dojdzie na pewno jeszcze do niejednego spotkania między Prezesem Jarosławem Kaczyńskim a mną, to jest jest potrzebne do tego, żeby dobrze kierować sprawami państwa. W szczegółach nie ma zaplanowanego żadnego spotkania, ale jest tak, że jesteśmy umówienie, że jeżeli takie spotkanie będzie potrzebne, to postaramy się je odbyć jak najszybciej.

Poleć znajomemu