Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 20 grudnia 2018

„Wiosną decyzje w sprawie Fort Trump”

  |   Wywiad Prezydenta dla 300POLITYKA i WP Z Prezydentem Andrzejem Dudą rozmawiał Łukasz Mężyk Z Prezydentem Andrzejem Dudą rozmawiał Łukasz Mężyk

- Wzrost obecności sojuszniczej w Polsce, a w szczególności USA, z pewnością wzmocni bezpieczeństwo naszego państwa, ale także regionu. Nie ukrywam, że o to zabiegamy - mówił o budowie Fortu Trump Andrzej Duda w wywiadzie dla Wirtualnej Polski i portalu 300polityka.pl. Dodał, że już wiosną mogą być podejmowane decyzje w tej kwestii.

 

- Relacje ze Stanami Zjednoczonymi są bardzo dobre. Donald Trump przywiązuje bardzo dużą wagę do tego, czy inni również partycypują w kosztach bezpieczeństwa. My partycypujemy i to jest szanowane przez stronę amerykańską - zapewnił Andrzej Duda w rozmowie z Łukaszem Mężykiem.

  • Nowelizaja ustawy o Sądzie Najwyższym 

Nie miałem powodów do satysfakcji przy podpisywaniu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - powiedział Prezydent o podpisanej w poniedziałek ustawie. Jego zdaniem Trybunał Sprawiedliwości UE ws. reformy sądownictwa w Polsce wykroczył poza swoje kompetencje.

 

- Ja szanuję i uznaję orzeczenie TSUE, aczkolwiek uważam, że Trybunał tutaj dalece wykroczył poza swoją właściwość rzeczową. Według mnie kwestia, do której tutaj się odniósł, jest kwestią pozatraktatową, organizacja wymiaru sprawiedliwości leży w gestii państw członkowskich - mówił Andrzej Duda.

 

Przyznał, że nie miał powodów do satysfakcji przy podpisywaniu nowelizacji o ustawy o SN, umożliwiającej sędziom SN i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrót do pełnienia urzędu. Nowelizacja została przygotowana w związku z październikowym postanowieniem TSUE.

 

Zdaniem Prezydenta „TSUE poszedł za daleko”. - Jest to poważne zmartwienie państw członkowskich UE, że Trybunał się rozpycha, zagarnia pod siebie coraz większe kompetencje, coraz bardziej ingerując w wewnętrzne sprawy państw członkowskich - ocenił Andrzej Duda. - Dla mnie jest to taki dzwonek alarmowy - podkreślił.

 

Andrzej Duda był też pytany o swoją krytyczną wypowiedź wobec sędziów wygłoszoną we wtorek w TK. Jego zdaniem on, jako Prezydent, w obecnej sytuacji ma obowiązek wygłosić takie słowa. - Jeżeli Prezydent obserwuje taką sytuację, że przedstawiciele władzy sądowniczej, nad którą de facto nie ma kontroli - a nad Sądem Najwyższym nie ma kontroli - jeżeli tam dochodzi do jawnego, ostentacyjnego łamania ustaw i konstytucji przez sędziów, to jest to sytuacja zatrważająca, nad którą nie można przejść do porządku dziennego - oświadczył Andrzej Duda.

 

We wtorek podczas corocznego publicznego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego Prezydent krytycznie odniósł się do sędziów, którzy - po wydaniu przez TSUE październikowego postanowienia ws. środków tymczasowych, w tym zawieszenia stosowania przepisów ustawy o SN, dotyczących przechodzenia sędziów w stan spoczynku - powrócili do Sądu Najwyższego i uznając, że stali się na powrót sędziami czynnymi, podjęli funkcje, które wcześniej pełnili jako czynni sędziowie oraz zaczęli wydawać wewnętrzne akty prawne i zarządzenia.

 

Prezydent pytany, jak wyborcy zareagują na podpisanie przez niego nowelizacji ustawy o SN, zaznaczył, że wyborcy „muszą sobie zdawać sprawę, że chcemy być w UE i musimy pewne elementy jej funkcjonowania respektować, a takim elementem funkcjonowania są orzeczenia TSUE”.

 

- Oczywiście możemy wyrażać swoje zdanie. Z wielką dezaprobatą patrzę na to, i to jest coś, co mi się nie podoba w UE, że rządząca tam liberalna lewica udaje, że nie widzi problemów, które są w Polsce - czyli łamania konstytucji i prawa przez środowisko sędziowskie, przez cały szereg sędziów SN, którzy do czasu opublikowania ustawy i wejścia jej w życie są cały czas sędziami w stanie spoczynku – zaznaczył  Andrzej Duda.

 

  • „Wzrostu cen prądu nie będzie”

W rozmowie poruszono także temat wtorkowego spotkania Prezydenta z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim, w trakcie którego szef resortu przedstawił trzy warianty, dzięki którym uda się uniknąć wzrostu cen prądu. - Wszystkie trzy warianty, jak przekonywał mnie pan minister, mają doprowadzić do tego, że wzrostu cen dla konsumentów nie będzie – powiedział Andrzej Duda.

 

Prezydent był także pytany o krytykę, która spadła na niego po wypowiedziach dot. wykorzystania węgla w energetyce. Andrzej Duda podczas akademii z okazji Barbórki w Brzeszczach (Małopolskie), gdzie świętowali górnicy z Tauron Wydobycie, zadeklarował, że dopóki pełni w Polsce urząd Prezydenta, nie pozwoli, „by ktokolwiek zamordował polskie górnictwo”.

 

- Wszyscy ci, którzy się tym poważnie interesują, wiedzą o tym, że gdyby w Polsce ludzie rzeczywiście palili węglem, to to zanieczyszczenie byłoby znacznie mniejsze - podkreślił Prezydent. - Problem największy polega na tym, że nie węgiel jest spalany, ale śmieci, różnego rodzaju odpady i to powoduje zanieczyszczenie. Dobrze spalany węgiel takiego zanieczyszczenia nie powoduje - dodał Andrzej Duda.

 

Prezydent przyznał jednocześnie, że spalanie węgla musi być ograniczane, a Polskę interesują jak najczystsze technologie wykorzystania węgla. - Nie możemy powiedzieć, że zrezygnujemy z węgla, bo to byłoby nieodpowiedzialne. To jest nasza gwarancja suwerenności energetycznej - oświadczył.

 

Podkreślił, że przemysł nadal będzie korzystał z węgla. Prezydent dodał przy tym, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby Polska jednocześnie rozwijała technologie pozyskiwania „zielonej energii”, w tym z biomasy, wiatru i słońca. Zaznaczył, że strategia rozwoju polskiej energetyki będzie zakładała tworzenie nowego miksu energetycznego, w którym coraz więcej miejsca będzie zajmowała czysta energia, z OZE, a coraz mniej węgiel. 

 

  • „Nic nie zagraża naszemu członkostwu w UE”

Jestem eurorealistą, zawsze tak o sobie mówię. Bycie w Unii Europejski ma swoje plusy i ma swoje minusy, aczkolwiek sam jestem zwolennikiem obecności Polski w Unii Europejskiej i cieszę się, że w niej jesteśmy i chciałbym bardzo, żebyśmy w niej byli – pokreślił  Andrzej Duda w wywiadzie.

 

Wyraził przekonanie, że ze strony Polski nic nie zagraża naszemu członkostwu w UE. - Natomiast musimy pilnować tego i walczyć o to, żeby UE była Unią wolnych narodów i równych państw. Nie możemy dopuścić, żeby stworzono jakąś Unię dwóch prędkości, gdzie Polska byłaby spychana do kategorii B – zaznaczył.

 

- Nie można absolutnie na to pozwolić i dlatego idziemy mocno do przodu, dlatego staramy się podnosić rangę Polski na każdym kroku - dodał Andrzej Duda. Zaznaczył, że podnoszenie rangi Polski to także „rozpychanie się, forsowanie swoich interesów, walka o to, żeby Polska miała jak najsilniejszą pozycję”

 

 

Poleć znajomemu