Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 23 stycznia 2019

„Dane makroekonomiczne Polski robią ogromne wrażenie” [PL/ENG]

  |   Rozmowa z Prezydentem Andrzejem Dudą w TVP Info przeprowadzona w Davos Rozmowa z Prezydentem Andrzejem Dudą w TVP Info przeprowadzona w Davos

Zobacz także: Polski Dom w Davos Prezydent w Davos: Miarą skuteczności polityków jest poziom innowacyjności ich krajów [PL/ENG] Prezydent: Polska jest miejscem otwartym dla inwestycji [PL/ENG] Wypowiedź Prezydenta RP podczas spotkania z mediami w Polish House w Davos Dane makroekonomiczne Polski dotyczące m.in. wzrostu PKB w 2018 r. robią ogromne wrażenie - mówił Prezydent Andrzej Duda w specjalnym wywiadzie dla TVP Info przeprowadzonym w Davos. - Znajdujemy się w tym momencie w gronie najpoważniejszych partnerów inwestycyjnych – ocenił.

 

Prezydent był pytany, czy ostatnie dane makroekonomiczne Polski - dotyczące wzrostu PKB na poziomie 5 proc. w 2018 r., a także deficytu budżetowego w 2018 r., wynoszącego ok. 10-11 mld zł - budzą zainteresowanie na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. ENGLISH VERSION >>>


Zobacz także: Wywiad Prezydenta RP dla TVP Info [CAŁOŚĆ] Andrzej Duda powiedział, że odbył już kilka spotkań z dużymi inwestorami, których namawiał do przyjazdu do Polski, a także przedstawiał im te dane, które na każdym robią wrażenie.


- Dzisiaj na świecie, kiedy część państw cały czas jeszcze zmaga się z jakimiś resztkami kryzysu z 2008 r., wzrost PKB na poziomie 5 proc. naprawdę robi ogromne wrażenie – ocenił.


- W UE, gdzie wiadomo, że sytuacja gospodarcza jest raczej stabilna, gdzie trudno spodziewać się jakichś ogromnych nagłych wzlotów, to, że Polska systematycznie rozwija się od samego początku przemian, to, że mamy cały czas dodatni wzrost gospodarczy, a teraz ten wzrost jest tak duży - rzeczywiście robi ogromne wrażenie i każdy inwestor przyznaje tutaj, kiwa głową, że to jest coś – mówił.

 

Prezydent podkreślał też, że w Davos po raz pierwszy stanął polski pawilon konferencyjny – Polish House. W jego ocenie, dzięki temu Polska jest w Davos widoczna, jest miejsce, gdzie można przyjść, spotkać polskich inwestorów. - To na pewno przyciąga i buduje klimat gospodarczy – zauważył Andrzej Duda. Jak dodał, to pokazuje także potencjał kraju, bo swoje pawilony w Davos mają m.in. Niemcy, Rosja i wszyscy, którzy chcą się liczyć.

____________________

Konferencja w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie

 

Zobacz także: Krzysztof Szczerski: Szukamy dróg do pokoju na Bliskim Wschodzie Prezydent mówił, że planowana na luty w Warszawie konferencja jest organizowana po to, aby dyskutować o Iranie, ale przede wszystkim o ogólnej sytuacji na Bliskim Wschodzie, o problemie uchodźców, wojnie, a także o tym, w jaki sposób doprowadzić do pokojowych rozwiązań w tamtym rejonie. – Tu jest nasze zadanie, jako państwa, które uważa się za neutralne, które nie stoi po żadnej stronie, w związku z tym podchodzi w sposób jak najbardziej obiektywny i stara się szukać takich rozwiązań, które będą dla wszystkich do przyjęcia – zwracał uwagę Prezydent.


Andrzej Duda pytany, czy może warto zaprosić Iran jako uczestnika tej konferencji, odpowiedział: To jest oczywiście także i nasza decyzja, jako gospodarza, ale pamiętajmy, że również i uczestników, więc zostawmy to na razie. Dopytywany, czy jest to „kwestia otwarta”, Andrzej Duda odparł: Jest to kwestia otwarta.

(KG)

 

Poleć znajomemu