Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 23 stycznia 2019

Prezydent: Prawo międzynarodowe jest gwarancją pokoju

  |   Wywiad Prezydenta Andrzeja Dudy dla Polskiego Radia Wywiad Prezydenta Andrzeja Dudy dla Polskiego Radia

- Polska chce zrobić wszystko, żeby pomóc w zaprowadzeniu pokoju na Bliskim Wschodzie – mówił Prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do konferencji planowanej w Polsce na luty. - Prawo międzynarodowe jest gwarancją pokoju – podkreślił w wywiadzie dla Polskiego Radia.

 

- My jesteśmy państwem neutralnym, nie mamy swoich interesów na Bliskim Wschodzie, nie mamy swoich wielkich interesów w Iranie, a jesteśmy członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ i idziemy od samego początku w RB z takim programem pokoju – to znaczy: pokój przez prawo – mówił Prezydent, podkreślając, że trzeba przestrzegać prawa międzynarodowego po to, aby był pokój na świecie, bo prawo międzynarodowe jest gwarancją pokoju i jeżeli będzie przestrzegane, nie będzie wojen.


Kolejna sprawa to – zdaniem Prezydenta – ochrona mniejszości, mniejszości religijnych, przede wszystkim chrześcijan na Bliskim Wschodzie, ochrona dzieci. - O tym wszystkim mówimy na forum Rady, to zarazem nas zobowiązuje do prowadzenia aktywnych działań na rzecz pokoju i przejawem tego jest organizowanie przez nas konferencji bliskowschodniej jako państwo, które jest państwem neutralnym - akcentował.


Prezydent zauważył, że Polska organizuje konferencję wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi , ale nasz teren jest terenem neutralnym, Polska jest neutralna i chce zrobić wszystko, żeby pomóc w zaprowadzeniu pokoju na Bliskim Wschodzie.  - Oczywiście Iran jest takim przysłowiowym języczkiem u wagi dzisiaj, ale Bliski Wchód to znacznie szerszy problem niż tylko Iran, choć Iran na pewno zajmie w czasie tej konferencji u nas, w Polsce bardzo poważne miejsce – ocenił. Dodał, że będzie to spotkanie na poziomie ministerialnym. 

 

Zobacz także: Prezydent w Davos: Miarą skuteczności polityków jest poziom innowacyjności ich krajów [PL/ENG] Polski Dom w Davos Prezydent: Polska jest miejscem otwartym dla inwestycji [PL/ENG] „Dane makroekonomiczne Polski robią ogromne wrażenie” [PL/ENG] Andrzej Duda wspomniał także, że organizacja konferencji dodaje Polsce prestiżu. I dodał, że nasz kraj organizuje już kolejne duże wydarzenie międzynarodowe. – To jest ważne, w ten sposób buduje się nasz prestiż – zaznaczył.

 

Prezydent pytany o zaproszenie dla Iranu jako uczestnika konferencji odpowiedział: - To jest kwestia także do dyskusji z partnerami. Proszę pamiętać, że my jesteśmy gospodarzem, współorganizujemy tę konferencję ze Stanami Zjednoczonymi, są też inni uczestnicy i na pewno ministerstwo spraw zagranicznych, pan minister Czaputowicz prowadzi w tej sprawie intensywny dialog.

 

Andrzej Duda uczestniczy w Światowym Forum Ekonomicznym w Szwajcarii, gdzie tematami rozmów są zarówno gospodarka, jak i polityka międzynarodowa.
(KG)

 

Cała rozmowa do wysłuchania na stronie Polskiego Radia >>>

Poleć znajomemu