Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 22 listopada 2019

Wspólny wywiad Prezydentów Polski i Litwy dla TVP

Wilno | Wywiad Prezydentów Polski i Litwy dla TVP

Dzisiejsze uroczystości pogrzebowe przywódców powstania styczniowego to wiadomość dla naszych narodów, które kiedyś żyły razem w jednym kraju. Ci wszyscy ludzie niezależnie od narodu, z którego pochodzili są naszymi wspólnymi bohaterami – mówił Prezydent Andrzej Duda. 

 

Zobacz także: WILNO: Pożegnanie uczestników powstania styczniowego [PL/ENG] Wystąpienie podczas uroczystości pogrzebowych uczestników powstania styczniowego Para Prezydencka z wizytą na Litwie [PL/ENG]  Prezydent Andrzej Duda z Małżonką oraz litewska Para Prezydencka uczestniczyli w Wilnie w uroczystościach pogrzebowych uczestników i przywódców powstania styczniowego.

 

– Dzisiaj my jako narody, jako państwa kłaniamy się im i dziękujemy za tamten wielki akt bohaterstwa, że stawali w walce o wolność – o wolność naszą i waszą – zaznaczył Andrzej Duda w wywiadzie dla TVP. I dodał, że Prezydenci Polski i Litwy wspólnie idący za trumnami naszych bohaterów to wielkie pokazanie jedności i wspólnoty w naszej części Europy.


Także Prezydent Litwy Gitanas Nausėda podkreślał, że powstanie styczniowe nie było powstaniem jednego czy dwóch narodów, ale stanowiło ważne wydarzenie dla wielu narodów, które dążyły do wolności.

 

Andrzej Duda, pytany o wzmacnianie wschodniej flanki NATO, wskazywał, że siły NATO obecne są na Litwie, Łotwie, w Estonii, Polsce, Rumunii i to jest ewidentny, widomy znak tego, że NATO funkcjonuje i działa.


– NATO było, jest i będzie najważniejszą tarczą naszego bezpieczeństwa, to jest gwarancja naszego bezpieczeństwa. Litwa i Polska bardzo wcześnie to zrozumiały i dokładały wszelkich starań, aby do NATO przestąpić jak najszybciej – akcentował Gitanas Nausėda.

 

Prezydenci mówili także o dobrych relacjach polsko-litewskich. Andrzej Duda przypomniał, że Gitanas Nausėda w swoją pierwszą podróż po zaprzysiężeniu na Prezydenta wybrał się właśnie do Polski. – To był bardzo ważny, jednoznaczny sygnał polityczny, ale także pokaz wielkiej przyjaźni i historycznego związku, jaki jest między Polską a Litwą i naszymi narodami – zaznaczył, wspominając też przyjaźń śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i byłego Prezydenta Litwy Valdasa Adamkusa.

 

Poleć znajomemu