Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 20 stycznia 2020

Wywiad Prezydenta RP dla izraelskiej telewizji

Prezydent: Teren niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau to najważniejsze miejsce, gdzie pamięć o ofiarach Holocaustu powinna być czczona i upamiętniana.

Prezydent Putin z całą pewnością rozpowszechnia kłamstwa historyczne – ocenił w rozmowie z izraelską telewizją publiczną Prezydent RP Andrzej Duda w odpowiedzi na pytanie, czy Prezydent Rosji kłamie ws. faktów dotyczących II wojny światowej.
 

Na dorocznej konferencji prasowej dla mediów rosyjskich i zagranicznych Prezydent Rosji Władimir Putin skrytykował przyjętą we wrześniu rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą wybuchu II wojny światowej. Oświadczył, że stawianie na jednej płaszczyźnie ZSRS i hitlerowskich Niemiec jest „szczytem cynizmu”. – Totalitaryzm zasługuje na potępienie (...), można potępiać dowolnie stalinizm i ogółem totalitaryzm (...), nasz naród najbardziej ucierpiał z jego powodu, ale porównywanie stalinizmu i Niemiec faszystowskich świadczy o nieznajomości historii – oświadczył.

 

O te wypowiedzi był pytany Prezydent Duda w rozmowie z izraelską telewizją publiczną. – Jeżeli chodzi o tamte fakty, jeśli chodzi o rozpoczęcie II wojny światowej, no niestety tak (…), ale Prezydent Putin z całą pewnością świadomie rozpowszechnia kłamstwa historyczne – powiedział Prezydent PR. Jak podkreślił, Władimir Putin ma w tym cel. – Chce w ten sposób wymazać odpowiedzialność Rosji stalinowskiej za rozpoczęcie II wojny światowej wspólnie z hitlerowskimi Niemcami –  ocenił Andrzej Duda.

 

Prezydent był także pytany o obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. – Dlatego uważam i zawsze uważałem, że obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu powinny odbywać się właśnie tam (na terenie byłego obozu – red.) – mówił Andrzej Duda. – To jest to najważniejsze miejsce, gdzie pamięć o ofiarach Holocaustu powinna być czczona i powinna być upamiętniana. Dlatego też – w związku z 75. rocznicą wyzwolenia obozu – międzynarodowe uroczystości, zresztą z udziałem Prezydenta Rivlina, będą odbywały się na terenie obozu Auschwitz-Birkenau – przypomniał.
 

Andrzej Duda został również zapytany, czy nadal oczekuje przeprosin od ministra spraw zagranicznych Israela Katza w związku z jego wypowiedziami z zeszłego roku. Israel Katz na antenie radia oświadczył, że Polacy „wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. Po tych słowach polski MSZ wezwał ambasador Izraela, a Premier Mateusz Morawiecki ogłosił rezygnację Polski z udziału w szczycie V4, który miał się odbyć w Izraelu. Ostatecznie szczyt ten został odwołany.
 

– Są przedstawiciele społeczności żydowskiej, którzy urodzili się na terenie Polski przed II wojną światową, którzy przeżyli Holokaust, którzy uważają, że Polacy i Polska powinni zostać przeproszeni za te słowa, które wypowiedział minister Katz – stwierdził Andrzej Duda. – Rozmawiałem z takimi osobami, czy tutaj w Warszawie, kiedy odwiedzają Polskę, czy w Nowym Jorku, i takie głosy padają – wskazał. – Nie mam wątpliwości, że były to słowa krzywdzące dla nas Polaków i dla naszego kraju – podkreślił. (PAP)

Poleć znajomemu