przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 6 października 2015

„Mam nadzieję na współpracę przy naprawie Rzeczypospolitej”

  |   Wywiad prezydenta dla Radia Koszalin Wywiad prezydenta dla Radia Koszalin Wywiad prezydenta dla Radia Koszalin Wywiad prezydenta dla Radia Koszalin

W rozmowie z Radiem Koszalin prezydent zapowiedział zamierza konsekwentnie realizować zobowiązania, jakie podjął wobec rodaków. - Wierzę w to, że nowy rząd nie będzie mi w tym przeszkadzał – powiedział prezydent

 

Przebywający z wizytą na Pomorzu prezydent Andrzej Duda rozmawiał we wtorek z Radiem Koszalin. Pytany o wątpliwości w sprawie ustawy antysmogowej prezydent stwierdził, że przed jej podpisaniem w Kancelarii Prezydenta zorganizowane było spotkanie z przedstawicielami organizacji zaangażowanych w tę sprawę. – Zdecydowana większość głosów była za ustawą – przyznał. W opinii prezydenta  ustawa jest właściwym kierunkiem bo daje samorządom pewną elastyczność w działaniu. – To właśnie samorządy, które są bliżej mieszkańców, wiedzą jaka jest sytuacja, a mają w ustawie spore możliwości działania. Wierzę, że będą działały tak, by pomóc, a nie zaszkodzić – mówił Andrzej Duda. Dodał, jako prezydent będzie monitorował jak będzie wyglądała realizacja ustawy i czy w przyszłości nie będzie konieczne wprowadzenie do niej zmian.

 

Odnosząc się do pomysłu utworzenia województwa środkowopomorskiego prezydent wskazywał, że odległość od ze Sławna do Szczecina, czyli obecnej stolicy województwa zachodniopomorskiego, wynosi 200 km. – Jaką mieszkańcy Sławna mają łatwość w komunikacji ze stolicą województwa, gdzie są władze rządowe, myślę o wojewodzie, i samorządowe? To jest problem – mówił prezydent przyznając, że pomysł utworzenia nowego województwa  wart jest rozważenia. – Jestem zwolennikiem tego, żeby zacząć poważną rozmowę na ten temat – stwierdził.

 

Przypomniał, że rozmowy o sytuacji polskich rybaków prowadzone były jeszcze w czasie kampanii i zobowiązał się wówczas, że jako Prezydent RP będzie podejmował działania w celu rozwiązania przedstawianych mu problemów. Jak mówił, dziś rozmawiał z rybakami na temat polityki realizowanej przez rząd i Unię Europejską, która wg nich jest szkodliwa i niszczycielska dla branży i ludzi, ale też dla ekosystemu Morza Bałtyckiego. Zgodził się, że obecna polityka jest niespójna i niekonsekwentna i dlatego trzeba w tej kwestii interweniować.

 

Prezydent Andrzej Duda zapewnił też, że po wyborach będzie otwarty na współpracę z każdym rządem i ma nadzieję, że ta współpraca będzie realizowana. Jak oświadczył, dalej zamierza realizować zobowiązania, jakie podjął w kwestii obniżenia wieku emerytalnego, wprowadzenia kwoty wolnej od podatku i wdrażania programów prorozwojowych. – Jestem człowiekiem poważnym i uważam, że to jest mój obowiązek. Zawarłem umowę z moimi rodakami i wierzę w to, że nowy rząd nie będzie mi w tym przeszkadzał – powiedział prezydent. – Mam nadzieję, że będziemy w stanie współrealizować coś, co nazywam naprawą Rzeczypospolitej – dodał.

 

Pytany o spotkanie z prezydentem Barackiem Obamą prezydent przyznał, że było to dobre spotkanie, które stanowi wstęp do dobrej współpracy. – Rozmowa pokazała, że klimat współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi jest sprzyjający – mówił prezydent Duda.

 

Odnosząc się do słów ambasadora Rosji o najgorszych stosunkach od 1945 r., prezydent stwierdził, że klucz do poprawy relacji między naszymi krajami jest dzisiaj w Moskwie. – Polska nic nie zrobiła, by te relacje się pogorszyły. Myślę, że świat się zdziwił, gdy usłyszał te słowa – stwierdził prezydent dodając, że musimy prowadzić konsekwentną i skuteczną politykę historyczną, bo słowa ambasadora pokazują, w jaki sposób zakłamuje się dziś historię.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.