Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 22 stycznia 2020

Wywiad Prezydenta dla „Financial Times”

  |   Prezydent RP rozmawia z dziennikarzami „Financial Times” Prezydent RP rozmawia z dziennikarzami „Financial Times”

Prezydent Andrzej Duda w opublikowanym w środę wywiadzie dla brytyjskiego dziennika „Financial Times” powiedział, że Prezydent Rosji Władimir Putin – przed obchodami 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz – rozsiewa „historyczne kłamstwa”.

 

– Słowa Władimira Putina są całkowitym wypaczeniem prawdy historycznej. Nadajemy jej bardzo bezpośrednią nazwę, jest to ideologia, jest to rodzaj poststalinowskiego rewizjonizmu – powiedział Andrzej Duda, powiedział Duda, odnosząc się do wypowiedzianych pod koniec grudnia przez Putina twierdzeń, jakoby Polska była częściowo odpowiedzialna za wybuch II wojny światowej.

 

Zobacz także: Wywiad Prezydenta RP dla izraelskiej telewizji – Niektórzy twierdzą, że jest to propagandowe, hybrydowe działanie wojenne. Niektórzy eksperci twierdzą, że słowa Putina są używane na potrzeby wewnętrznej propagandy. Dla nas nie robi to żadnej różnicy. Dla nas liczy się to, że to historyczne kłamstwo jest rozpowszechniane na całym świecie. A my absolutnie nie możemy tego zaakceptować – podkreślił Prezydent.

 

Wyjaśnił też, że niezaproponowanie mu zabranie głosu nie było związane z żadnymi nieporozumieniami w relacjach między Polską a Izraelem, ponieważ wydarzenie w Yad Vashem jest inicjatywą prywatnej organizacji kierowanej przez związanego z Kremlem oligarchę Wiaczesława Mosze Kantora, a nie państwa izraelskiego.

 

Wyjaśnił, że biorąc pod uwagę niedawne twierdzenia Putina na temat II wojny światowej, sytuacja, w której rosyjski prezydent może wygłosić przemówienie, a on – nie, jest nie do zaakceptowania. – Szczerze mówiąc, w tym kontekście moja nieobecność w Yad Vashem jest protestem przeciwko wypaczaniu historii przez rosyjskiego prezydenta – powiedział AndrzejDuda.

 

Prezydent RP ostrzegł przed jakimikolwiek próbami złagodzenia unijnych sankcji na Rosję. – Nadal opowiadamy się i domagamy się zachowania integralności terytorialnej zarówno Ukrainy, jak i Gruzji. Jest absolutnie nie do przyjęcia, że w XXI wieku Rosja przesuwa granice w Europie siłą – powiedział. – Nie zgadzamy się z polityką, która prowadziłaby do prób złagodzenia sankcji lub ich zniesienia i powrotu relacji z Rosją, jakby nic się nie zmieniło. Jesteśmy przekonani, że takie zachowanie jedynie zachęci Rosję do agresywnych zachowań, jak pokazało ostatnie 12 lat, począwszy od ataku Rosji na Gruzję w 2008 roku – wyjaśnił AndrzejDuda. (PAP)

Poleć znajomemu