Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 25 stycznia 2020

Prezydent w RMF FM: Polskę wreszcie widać w Davos

Podsumowując polski udział w Światowym Forum Ekonomicznym, Prezydent ocenił, że „nasz kraj wreszcie widać w Davos”. – To bardzo dobrze, bo jeżeli chcemy się liczyć, chcemy być w międzynarodowych gremiach, jeśli mamy ambicję wejść do G-20, to musimy się pokazywać, musimy być widoczni, musimy być ofensywni i to się dzieje – mówił Andrzej Duda po powrocie z forum.

Zobacz także: „Europa Środkowo-Wschodnia to jeden z najdynamiczniejszych regionów” [PL/EN] Otwarcie Domu Polskiego w Davos [PL/EN]

 

– To bardzo korzystne żeby tam być. Cieszę się że Polska była tam reprezentowana, że byli nasi ministrowie, cieszę się że był premier, że był wicepremier, że był minister finansów – wymieniał.

 

Jak dodał, jest to „bardzo ciekawe spotkanie”, gromadzące „mnóstwo interesujących ludzi, którzy mają ogromną wiedzę”.

 

Andrzej Duda przyznał, że wiele rozmawiał w Szwajcarii o opartej na węglu polskiej energetyce, ale – jak podkreślał – próbował tłumaczyć, że to spadek po okresie komunizmu, i że potrzeba czasu na transformację.

 

– Czterdzieści lat za żelazną kurtyną i szczerze mówiąc, to nie my decydowaliśmy, jak będzie sprofilowany nasz przemysł. Decydowali nasi sąsiedzi ze wschodu – wyjaśniał. Jednocześnie Prezydent wskazywał na szybko rosnący udział energii odnawialnej w polskim miksie energetycznym i wspomniał m.in. o planach budowy dużych farm wiatrowych na Bałtyku.

 

Organizatorzy forum zapewniali, że impreza jest neutralna węglowo i przyjazna środowisku. Energia elektryczna pochodziła ze źródeł odnawialnych, jedzenie z lokalnych hodowli, a wiele potraw białkowych – z roślin. Prezydent był pytany, czy zwrócił uwagę na ekologiczną żywność i „ekodywany”. Andrzej Duda odpowiedział, że podobnie było w poprzednich latach. – Od samego początku, jak jestem obecny na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, jest duży nacisk na kwestie ochrony środowiska – mówił i dodał: – Kubeczki zawsze były papierowe, nigdy nie były plastikowe. Tam nie ma toreb plastikowych, wyłącznie z płótna.(RMF24.pl/AW)

Poleć znajomemu