Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 5 lutego 2020

Andrzej Duda w TVP Info: Robię to, co zgodnie z prawem może zrobić Prezydent RP

Mam nadzieję, że po podpisaniu nowelizacji ustaw sądowych sytuacja wróci do normalności; działam środkami legalnymi, złożyłem odpowiednie wnioski do Trybunału Konstytucyjnego, robię to, co zgodnie z prawem może zrobić Prezydent RP – podkreślił Prezydent Andrzej Duda.
 

Zapytany w TVP Info o głosy części polityków opozycji mówiące, że po podpisaniu nowelizacji ustaw sądowych Polsce grozi „polexit”, wyraził nadzieję, że „nikt w Polsce w to (polexit) już nie wierzy”.
 

– Który to już raz słyszymy takie opowieści? Może tak więcej wiary w Polaków, bo to przede wszystkim Polacy decydują w takich sprawach. Od siebie mogę powiedzieć tylko tyle: proszę nie słuchać, to są nieprawdziwe opowieści – mówił Andrzej Duda i dodał: – Cały czas prowadzimy dyskusję na poziomie europejskim na ten temat. Uważamy, że jest to kwestia pozostawiona w traktatach do decyzji państwa członkowskiego. Już tutaj zasadza się samo to, że my mamy prawo ustrój naszych sądów sami tworzyć i sami reformować. To jest nasze prawo jako państwa członkowskiego.
 

Jak powiedział, liczy na to, że „sędziowie będą się zachowywali odpowiedzialnie i nie będą łamali prawa, z czym spotykamy się ostatnio”. – Mam nadzieję, że sytuacja wróci do normalności – podkreślił.

 

– Ja działam środkami legalnymi, złożyłem odpowiednie wnioski do Trybunału Konstytucyjnego, robię to, co zgodnie z prawem może zrobić Prezydent RP – stwierdził.
 

Zapytany, jak chce przekonać do siebie wyborców zapowiedział, że będzie rozmawiał o dalszym rozwoju Polski. Jak podkreślił, jest to najważniejsze. – Chcę, by to wszystko, co do tej pory już zostało zrobione, spokojnie mogło dalej funkcjonować – mówił Prezydent.
 

Zapowiedział, że kolejnym jego zadaniem będzie rozwijanie gospodarki oraz „budowanie takiego społeczeństwa, które z jednej strony otrzymuje, ale też i z siebie daje”. – Chodzi o pobudzanie młodych do wolontariatu, organizowanie centrów usług społecznych, po to, by mieszkańcy mieli łatwiejszy dostęp do podstawowych usług, które są im świadczone przez działalność samorządów – zaznaczył.
 

Według Andrzeja Dudy, ważna jest naprawa służby zdrowia oraz ustanowienie specjalnych programów, także dla seniorów. Jak dodał, „roboczo jest to nazywane +75 Plus+”. – Chodzi o to, by opieka nad seniorami była sprawna, bo wszystkie statystyki wskazują, że starszych ludzi będzie coraz więcej. Takich elementów jest bardzo dużo. Jak się poprawia jakość życia, to można sobie pozwolić na wszystko, co jest taką obudową, ale jest to też niezwykle istotne dla budowania państwa, które można nazwać nowoczesnym – przekonywał.
 

Jak stwierdził, konieczny jest rozwój nowoczesnych centrów badawczych, rozwojowych i dalszy rozwój przemysłu. – To jest też zadanie dla Prezydenta, by zachęcać zagranicznych inwestorów do tego, by przyjeżdżali do nas. Moich rodaków zachęcam, by mieli odwagę, by młodzi zakładali start-upy, żeby w tych start-upach organizowali swoją kreatywność. To jest budowanie silnego państwa – mówił.
 

Podkreślił, że ważna jest także dalsza modernizacja armii oraz budowanie pozycji Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim. – Cały czas trzeba tworzyć nowe posterunki policji, nową infrastrukturę dla policji, po to, by było bezpiecznie – ocenił. (PAP)

Poleć znajomemu