Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 10 lutego 2020

Prezydent dla Radia Gdańsk: Wielu Kaszubów oddało życie za to, żeby tutaj była Polska

Puck | Prezydent na obchodach 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem

Zobacz także: 100. rocznica zaślubin Polski z morzem [PL/ENG] – Za to, żeby tutaj była Polska, Kaszubi walczyli, cierpieli, a wielu z nich oddało życie. To są ludzie, którzy oparli się germanizacji: ci zamordowani w Piaśnicy i ci, którzy cierpieli katusze w obozie koncentracyjnym Stutthof i w wielu innych miejscach – mówił Prezydent Andrzej Duda w rozmowie dla Radia Gdańsk.

 

Jak podkreślał, przyjechał na Pomorze, „by pochylić głowę przed bohaterstwem i pamięcią ludu kaszubskiego”. – Ludu Polaków, którzy w sercu zachowali Polskę mimo germanizacji, okupacji i prześladowań. Trwali przy niej cały czas, bo to są ludzie silni, twardzi, przyzwyczajeni do ciężkiej pracy, ale i ludzie wiary. Także dzięki wierze katolickiej, Kościołowi, przetrwali te trudne czasy jako Kaszubi, mający poczucie polskości – mówił.

 

– Ta rocznica jest bardzo ważna dla naszej historii, dla naszego państwa, dla Polaków. To są postanowienia traktatu wersalskiego, że Polska wróciła nad morze. Mieszkańcy tych ziem byli na konferencji w Paryżu i o to walczyli. Generał Józef Haller 10 lutego 1920 r stanął nad Zatoką Pucką i wrzucił pierścień morza. To był symboliczny element zaślubin. Najważniejsze było to, jak weszła polska armia, co potem pozwoliło zbudować Gdynię, rozwijać polski przemysł, rozwijać Polskę ekonomicznie – dodał Prezydent.

 

Andrzej Duda przypomniał także, że rocznicę stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzimy od 2018 do 2022 roku. – To jest cały szereg ważnych wydarzeń. Poczynając od 11 listopada 1918, przez grudzień 1918 roku i powstanie wielkopolskie, potem I powstanie śląskie, następnie właśnie zaślubiny Polski z morzem, obrona Polski przed najazdem Bolszewickim i słynna Bitwa Warszawska w sierpniu 1920 roku a wreszcie odzyskanie Górnego Śląska po III powstaniu śląskim – wymieniał Prezydent.(radiogdansk.pl/AW)

Poleć znajomemu