Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 18 listopada 2020

Wywiad dla TVP Wilno

prowadząca program i prezydent siedzą przy stoliku, patrzą w obiektyw   |   Wywiad Prezydenta RP dla TVP Wilno Wywiad Prezydenta RP dla TVP Wilno

Relacje polsko-litewskie na poziomie politycznym są w ostatnich latach – śmiało mogę powiedzieć – nie tylko bardzo dobre, ale wręcz wyśmienite. To ogromnie cieszy, bo wierzę, że to się także przekłada na relacje międzyludzkie – powiedział Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla TVP Wilno.


Prezydent w rozmowie podsumował zakończoną właśnie dwudniową wizytę na Litwie. CAŁY WYWIAD >>>


Jak podkreślił Andrzej Duda, podczas spotkań w Wilnie wielokrotnie akcentowana była wspólna dbałość o bezpieczeństwo – „przede wszystkim w naszym regionie, związana z tym, że razem staraliśmy się choćby o obecność sił NATO na wschodniej flance”.


– Bez wątpienia decyzja podjęta na Szczycie NATO w Warszawie w 2016 roku wzmocniła nasze bezpieczeństwo i dzisiaj cały czas nad tym pracujemy – mówił Prezydent.


Andrzej Duda przywołał także współpracę w ramach Inicjatywy Trójmorza, która „od początku spotkała się z przychylnością przywódców Europy Środkowej, a dzisiaj przynosi już pierwsze profity”. Wspólne inwestycje to: Via Baltica, Via Carpatia, Rail Baltica, realizacja połączenia gazowego pomiędzy Polską a Litwą i synchronizacja systemów energetycznych.


Zapewnił, że zarówno po stronie litewskiej, jak i polskiej „te inwestycje są realizowane w sposób bardzo zdecydowany, systematyczny i zaawansowany.

 

Ponadto, Prezydent mówił między innymi o kontynuacji dobrych stosunków polsko-litewskich pomimo zmian politycznych na Litwie, a także o idei powołanej właśnie przez obydwa kraje Rady Prezydenckiej.(AW)

 

CAŁA ROZMOWA: wilno.tvp.pl>>
 

WIĘCEJ O WIZYCIE: 

 

Poleć znajomemu