Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 25 stycznia 2021

Prezydent RP Andrzej Duda w rozmowie z dziennikiem „Financial Times”

  |   Prezydent RP Andrzej Duda w rozmowie z dziennikiem „Financial Times” Prezydent RP Andrzej Duda w rozmowie z dziennikiem „Financial Times” Prezydent RP Andrzej Duda w rozmowie z dziennikiem „Financial Times”

Prezydent RP Andrzej Duda w rozmowie z dziennikiem „Financial Times” wezwał Unię Europejską do zaostrzenia sankcji wobec Rosji w związku z aresztowaniem i uwięzieniem rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

 

  • „Nadrzędność prawa międzynarodowego ma tu fundamentalne znaczenie” 

W poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych państw UE mają omówić unijną reakcję na uwięzienie Nawalnego. Według Prezydenta Andrzeja Dudy, rozmowy o dalszych sankcjach byłyby „absolutnie uzasadnione”, biorąc pod uwagę zarówno traktowanie Nawalnego, jak i ciągłe zaangażowanie Rosji w nierozwiązane konflikty w Gruzji i na Ukrainie. Powiedział też, że wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych Josep Borrell powinien ponownie rozważyć plany złożenia wizyty w Moskwie w przyszłym miesiącu.

 

– Nie ma innego pokojowego narzędzia wywierania nacisku na państwo, które łamie zasady prawa międzynarodowego. Nadrzędność prawa międzynarodowego ma tu fundamentalne znaczenie. Tak długo, jak przestrzegane jest prawo międzynarodowe, nie ma wojny – powiedział Andrzej Duda.

 

– Jeżeli prawo międzynarodowe jest łamane, to skutkiem tego jest zawsze konflikt, a czasami niestety konflikt militarny, który jest tragiczny dla państw, dla narodów i niesie nieszczęście, śmierć, głód i biedę. Musimy zrobić wszystko, by tego uniknąć. Jedynym sposobem, aby to osiągnąć, jest wymuszenie przestrzegania prawa międzynarodowego. Jedynym sposobem, aby to zrobić bez karabinów, armat i bomb, są sankcje. Jesteśmy więc gotowi pomóc w budowaniu konsensusu w tej sprawie – podkreślił.


Andrzej Duda powiedział, że jednym ze sposobów na zwiększenie presji na Kreml byłoby objęcie sankcjami rosyjskiego giganta gazowego Gazprom. – Myślę, że jeśli ograniczymy możliwość gospodarczego funkcjonowania Gazpromu na terytorium UE, zwłaszcza w zakresie zawierania nowych inwestycji, to sprawy związane z poszanowaniem prawa międzynarodowego oraz praw człowieka i praw politycznych w Rosji zaczną się posuwać do przodu, bo to będzie poważny ruch w sferze rosyjskich interesów gospodarczych – powiedział.


Andrzej Duda zaznaczył, że planowana na luty wizyta Borrella w Moskwie będzie błędem, jeśli „warunkiem jego wizyty nie będzie uwolnienie Nawalnego”. – Bez tego, moim zdaniem, nie ma o czym mówić – powiedział. – Rosja nie jest krajem, któremu można zaufać, ani który podziela te same wartości, cele i zasady funkcjonowania, co wspólnota państw euroatlantyckich. To jest inny kraj. To kraj, który od lat pokazuje, że jego imperialne ambicje powróciły – podkreślił polski Prezydent.

 

  • „Obecność armii amerykańskiej w Europie w interesie NATO”

Prezydent powiedział, że ma nadzieję, iż bliskie relacje między USA a Polską będą trwały pod rządami nowej administracji, a Biden będzie kontynuował politykę zaangażowania w Europie Środkowej.

 

Andrzej Duda zaznaczył, że za rządów Baracka Obamy – Prezydenta z Partii Demokratycznej, tak jak Biden – USA wzmocniły obecność wojskową w Polsce i powiedział, że będzie „starał się” przekonać nowego Prezydenta do dalszego zwiększenia amerykańskiego kontyngentu wojskowego w Polsce, argumentując, że byłoby to „w interesie NATO”. – Na pewno będę dążył do tego, aby armia amerykańska była bardziej zaangażowana w naszą część Europy; mówiąc to, chciałbym zaznaczyć, że nie patrzę na to tylko przez pryzmat polskich interesów. Jest to w interesie Sojuszu Północnoatlantyckiego – podkreslił Prezydent. 

 

– Byłbym zadowolony, gdyby obecność USA była dalej zwiększana i byłbym szczęśliwy, gdyby armia amerykańska przeniosła do Polski jeszcze więcej swojej infrastruktury niż do tej pory – powiedział. – Jesteśmy gotowi przyjąć tutaj armię amerykańską i stworzyć jej niezbędne warunki do stacjonowania – dodał Andrzej Duda. – Zrobię wszystko, aby armia amerykańska nie wycofała się z Europy. Uważam, że siły zbrojne USA powinny pozostać w Europie – zaakcentował. 

 

  • Prezydent o zwolnieniu tempa wprowadzania szczepionki przez firmę Pfizer:

– Nie jest dobrze, że plan nie jest realizowany. Pfizer ograniczył dostawy szczepionek i jest to dziś z pewnością ogromny problem dla wszystkich, którzy mają umowy z firmą Pfizer, ponieważ opóźnia to pokonanie koronawirusa, a każdy dzień, w którym nie udaje nam się pokonać koronawirusa, kosztuje nas majątek. Mogę tylko powiedzieć, że koszt jednego dnia walki z koronawirusem dla polskiego budżetu wynosi 1 mld zł – mówił Prezydent. (PAP/FT)

Poleć znajomemu