Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 24 września 2021

Rozmowa z Prezydentem w TVN24

Nowy Jork | Z Prezydentem rozmawia Marcin Wrona

Nord Stream 2 to wzmocnienie dominacji rosyjskiej na europejskim rynku gazowym – ocenił Prezydent Andrzej Duda w rozmowie z TVN24. Prezydent mówił też o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, sprawie kopalni Turów oraz solidarności w dobie pandemii Covid-19. CZYTAJ CAŁOŚĆ >>>

  • Nord Stream 2

Prezydent uważa, że Nord Stream 2 to ominięcie Europy Środkowej, to zagrożenie dla interesów i bezpieczeństwa Ukrainy, Słowacji, Polski i innych krajów. – To jest wzmocnienie dominacji rosyjskiej na europejskim rynku gazowym, czyli rynku energetycznym – zaznaczył.

 

– Stany Zjednoczone namawiały nas nie tak dawno do tego, żebyśmy kupowali od nich gaz LNG do naszego terminalu w Świnoujściu po to, żeby dywersyfikować dostawy, po to, żeby zmniejszyć rosyjską dominację na rynku gazowym europejskim – przypomniał Andrzej Duda, dodając, że poza względami ekonomicznymi, były względy natury strategicznej – dywersyfikacji dostaw, bezpieczeństwa. – I wtedy rzeczywiście Nord Stream 2 był przez Stany Zjednoczone blokowany, nagle jest odblokowany, jest w budowie, to ja pytam, o co chodzi? To, jaka jest ta polityka amerykańska? – mówił. 

  • Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej

Prezydent podkreślał, że Polska jest krajem granicznym UE i Polska ma obowiązek strzec tej granicy przed nielegalną migracją. – I my to po prostu robimy. Robimy z całą stanowczością. I będziemy to robić – akcentował.

 

Jego zdaniem, „odpowiedzialność za tragiczne wydarzenia spada na tych, którzy pchają tych ludzi pod granicę”. – To nie my, to nie Polska, to nie polskie władze, to nie polskie społeczeństwo doprowadziły tych ludzi do nieszczęścia – zaznaczył.

  • Sprawa kopalni Turów

– My nie możemy zamknąć tej kopalni – przekonywał Andrzej Duda. – Jeżeli zamkniemy tę kopalnię i 7 proc. naszego rynku energetycznego zostanie wyłączone, to będziemy musieli kupować prąd z Niemiec. Może o to chodzi? Takie jest moje odczucie – powiedział Prezydent. – My nie jesteśmy w stanie zastąpić tego prądu w tej chwili – ocenił.

  • Solidarność w walce z pandemią Covid-19

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta w debacie generalnej 76. sesji ZO NZ [PL/EN] Prezydent apelował o solidarność w dobie pandemii, mówił o tym również na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. – Cieszę się, że my jesteśmy solidarni, że się dzielimy z innymi – mówił, dodając, że Polska wysyła szczepionki do różnych krajów w ramach pomocy, a także środki ochrony osobistej, środki do dezynfekcji.


Prezydent zachęcał też do szczepień przeciwko koronawirusowi.

 

WIĘCEJ o wizycie w USA:

Poleć znajomemu