Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 13 marca 2016

Prezydent w Gnieźnie: Mam świadomość 1050 lat trwania państwa polskiego

- X Zjazd Gnieźnieński to nie tylko nawiązanie do słynnego wydarzenia z 1000 roku, w którym brał udział Bolesław Chrobry i Otton III, ale to dzisiaj spotkanie międzynarodowe intelektualistów i duchownych z Europy Środkowo-Wschodniej, a także naszych sąsiadów z Niemiec i dyskusja o przyszłości Europy w świetle chrześcijaństwa i tego jaką rolę ma chrześcijaństwo do odegrania w Europie w przeszłości – powiedział prezydent Andrzej Duda w Gnieźnie. Zobacz także: Prezydent: Polacy nie mogą bać się bronić swoich wartości

 

W dniu otwarcia X Zjazdu Gnieźnieńskiego prezydent udzielił wywiadu Polskiemu Radiu. Rozmowę z Agnieszką Trzeciakiewicz i Wiesławem Molakiem wyemitowano na antenie Jedynki w niedzielę.

 

Prezydent mówił, że warto przyjechać do Gniezna i zobaczyć miejsca związane z początkami państwa polskiego, zwiedzić ekspozycję Muzeum Początków Państwa Polskiego, odwiedzić katedrę, zobaczyć słynne Drzwi Gnieźnieńskie.

 

- Dla mnie to miejsca wręcz magiczne. Mam świadomość 1050 lat trwania państwa polskiego. Oczywiście z tymi przerwami, kiedy państwa polskiego nie było, bo były chociażby zabory, czy też okres II wojny światowej, kiedy Polskę rozdrapali najeźdźcy, ale ona zawsze trwała w sercach i dlatego też dziś jest. Ludzie walczyli o nią - zaznaczył Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, że odzyskaliśmy wolność właśnie dlatego że Polacy czuli się w sercu ludźmi wolnymi i dlatego mieli w sobie tę siłę, żeby walczyć także o wolność instytucjonalną.

 

- Dzisiaj, kiedy patrzę na te miejsca jako Prezydent Rzeczypospolitej, to czuję wielką odpowiedzialność za prowadzenie polskich spraw, tak żeby także tym, którzy przyjdą po mnie i będą sprawowali ten urząd, zostawić dobrą spuściznę - powiedział prezydent.

 

Pytany o to, jak zachęciłby młodych ludzi z całego świata do przyjazdu do Polski na Światowe Dni Młodzieży, prezydent odpowiedział: „Bardzo serdecznie ich zapraszam. To będzie wielkie spotkanie młodych ludzi, wielka szansa na zawarcie także i przyjaźni, bo wszyscy przyjeżdżają tutaj z dobrem w sercach, po to, żeby tworzyć pewną wspólnotę, przede wszystkim ludzi wierzących. A generalnie zapraszam do Polski, bo mieszkamy w pięknym miejscu na mapie Europy i świata, mamy mnóstwo zabytków pokazujący naszą historię, 1050 lat kultury, z której mamy prawo być dumni”.

Poleć znajomemu