Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 1 czerwca 2016

Prezydent w Radiu Lublin o niwelowaniu podziałów w Polsce

Wywiad Prezydenta RP dla Radia Lublin (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP)

- Przywrócenie zrównoważonego rozwoju jest bardzo potrzebne – powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla Radia Lublin po wtorkowej wizycie w Radzyniu Podlaskim. - Swoją obecnością w Radzyniu chcę pokazać, że dla Prezydenta RP te mniejsze miasta też są ważne – podkreślił.

 

W rozmowie z Tomaszem Nieśpiałem prezydent mówił także o niwelowaniu podziałów w Polsce i niepodzielnym bezpieczeństwie NATO.

 

- To jest Polska A przede wszystkim dlatego, że Polska to ludzie, którzy mają ją w sercach. Podkreślił, że w tej części kraju patriotyzm jest bardzo głęboki. - Tradycje patriotyczne są tutaj ogromnie głębokie, bo wynika to z historii – powiedział Andrzej Duda. Przypomniał, że przodkowie mieszkańców Radzynia walczyli o Polskę m.in. w powstaniach kościuszkowskim, listopadowym, styczniowym, a potem w czasie II wojny światowej. Zobacz także: Prezydent: Będę wspierał zmiany przyjazne zwykłym ludziom

 

- Teraz za tym wszystkim musi pójść jeszcze rozwój, tak aby stopa życiowa była odpowiednia – zaznaczył Andrzej Duda.  

 

- Cieszę się niezwykle, że program 500+ trafia właśnie do takich miejsc jak Podlasie, Lubelskie, bo jest tu niezwykle potrzebny. To są te rejony Polski, które niestety, poza wielkimi miastami, przez lata gorzej były traktowane i ogromnie dziś potrzebują wsparcia – podkreśli prezydent.  Dodał, że wsparcia potrzebują szczególnie młodzi, którzy zdecydowali się na dzieci.

 

Prezydent pytany był również o spór wokół Trybunału Konstytucyjnego.

 

- Komisja Europejska w wielu przypadkach była fałszywie poinformowana o tym, co tak naprawdę w Polsce się dzieje, o relacjach prawnych w tym sporze – zauważył Andrzej Duda.

 

- Po to zostałem prezydentem, żeby zrealizować swój program. Nigdy nie zgodzę się na to, aby ktokolwiek w Polsce, a w szczególności Trybunał Konstytucyjny stał ponad Konstytucją, bo Trybunał nie jest ciałem wybranym w demokratycznych wyborach przez społeczeństwo, ma swoją rolę do wykonania, ale mamy równowagę władz w Polsce – żadna władza nie jest powyżej drugiej – powiedział Prezydent RP.

 

- Nie zgodzę się na to, żeby Trybunał Konstytucyjny ostentacyjnie łamał konstytucję, a jego zwolennicy mówili o potrzebie obrony demokracji – zaznaczył.

 

- Prezydent podkreślił, że wierzy w rozwiązanie tego sporu. – Nie mam wątpliwości, że będą się musieli na to zgodzić także ci, którym ten spór jest na rękę, dla których stanowi paliwo polityczne – powiedział Andrzej Duda. - Myślę, że to Komisja Europejska wymusi na opozycji pójście na kompromis – dodał.

 

- Jako gospodarz szczytu NATO czuję się zobowiązany spotkać się ze wszystkimi przyszłymi gośćmi, którzy do nas przyjadą z krajów Sojuszu i krajów, które z Sojuszem Północnoatlantyckim są zaprzyjaźnione. Dlatego tych wizyt zagranicznych jest ostatnio bardzo dużo, także po to, aby dbać o nasze polskie interesy – mówił prezydent pytany o przygotowania do szczytu, który 8 i 9 lipca będzie odbywał się w Warszawie.

 

 – Ważną zasadą jest, że bezpieczeństwo wszystkich członków NATO i każdego z nich osobno, jest niepodzielne. To oznacza, że jesteśmy jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – to gwarancja tzw. obrony kolektywnej – podkreślił Andrzej Duda. 

Poleć znajomemu