przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 15 sierpnia 2015

"Cel jest jeden – wzmocnienie bezpieczeństwa Polski"

  |   Wywiad prezydenta Andrzeja Dudy dla "Sygnałów Dnia" Polskiego Radia Wywiad prezydenta Andrzeja Dudy dla "Sygnałów Dnia" Polskiego Radia Wywiad prezydenta Andrzeja Dudy dla "Sygnałów Dnia" Polskiego Radia

Cel jest jeden – wzmocnienie  bezpieczeństwa Polski, wzmocnienie gwarancji bezpieczeństwa dla Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział prezydent Andrzej Duda, w dniu Święta Wojska Polskiego, w wywiadzie dla „Sygnałów Dnia” w radiowej Jedynce.

 

Myślę, że każdy już dzisiaj widzi, że ta obecność NATO tutaj w Europie Środkowo–Wschodniej, w Polsce powinna być bardziej namacalna, powinna być faktyczna -podkreślił prezydent.

 

"Dziś rzeczywiste istnienie wschodniej flanki Sojuszu - a ja uważam, że my jesteśmy tą wschodnią flanką Sojuszu - musi oznaczać także faktyczną obecność wojsk NATO na naszym terenie - zaznaczył prezydent. - Myślę tutaj o twardej, czy tak zwanej krytycznej (...) infrastrukturze NATO - myślę tutaj o bazach, choćby polsko-amerykańskich czy innych bazach wojsk NATO - wyjaśnił. Dodał, że chciałby, aby w tym procesie uczestniczyli polscy żołnierze. - Uważam to także za element budowy silnej polskiej armii. My naszą armię musimy wzmacniać, bo poza gwarancjami sojuszniczymi, przede wszystkim powinniśmy liczyć na siebie - powiedział Andrzej Duda.

 

- Jest pakiet, cel i negocjacje już się rozpoczęły. Odbyłem już jako prezydent elekt cały szereg spotkań (z premierem Kanady, z szefem NATO, rozmowa telefoniczna z głównodowodzącym NATO). – przypomniał Andrzej Duda. Dodał, że nie spotkał się ze zdecydowanym sprzeciwem. Zobacz także: Wywiad prezydenta w "Sygnałach dnia" Polskiego Radia

 

Prezydent w "Sygnałach dnia" odniósł się także do kontrowersji wokół przetargu na zakup śmigłowców od Airbusa. - Mam takie same wątpliwości, jak podnosi wielu Polaków, jakie podnosiło także wielu polskich polityków - powiedział. Podkreślił, że "to jest bardzo ważna przede wszystkim polska sprawa, wspólna sprawa, bo to są ogromne pieniądze podatników, które mają zostać wydane na unowocześnienie i dozbrojenie polskiej armii".

 

W celu wyjaśnienia spraw związanych z przetargiem, prezydent zadeklarował chęć rozmowy z ministrem obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem. - Ustaliliśmy wstępnie z panem ministrem, że zaproszę pana ministra do siebie w przyszłym tygodniu po to, żeby właśnie porozmawiać m.in. na ten temat - powiedział Andrzej Duda.

 

- Ale ja chciałbym z panem ministrem też szerzej rozmawiać, na temat właśnie całego tego wielkiego programu dozbrojenia polskiej armii, w jaki sposób będziemy to realizować - podkreślił. Zdaniem zwierzchnika Sił Zbrojnych polską armię należy wyposażać w sprzęt możliwie najnowocześniejszy. - To są duże pieniądze, ale trzeba je wydać dobrze i to jest wielkie zadanie i to jest także wielka odpowiedzialność polityków przed społeczeństwem i przed polskim wojskiem, bo ono musi być bezpieczne, ono musi być dobrze wyposażone, musi być silne. Silna armia to podstawa; taka armia, żeby nikomu nie przyszło nawet do głowy podnieść na nas rękę. To jest najistotniejsze w tej chwili - zaznaczył prezydent.


Andrzej Duda podkreślił, że "przyszłość polskiego przemysłu zbrojeniowego powinna być wielkim elementem przyszłości polskiej gospodarki". - My mamy bardzo dobre tradycje, jeżeli chodzi o przemysł zbrojeniowy, i to nie jest tak, że my powinniśmy kupować broń wszędzie na świecie - powiedział. Według prezydenta ważne jest, "żeby pieniądze zarabiali nasi rodacy, polscy pracownicy, tak, żeby one trafiały do polskiego budżetu".
 

Z okazji Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda podziękował żołnierzom za ich codzienną służbę i złożył im życzenia.

 

(inf. własna, PAP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.