Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 11 września 2016

Wywiad Pary Prezydenckiej ze Spały

  |   Wywiad Pary Prezydenckiej dla magazynu "Tydzień" TVP1 (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wywiad Pary Prezydenckiej dla magazynu "Tydzień" TVP1 (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wywiad Pary Prezydenckiej dla magazynu "Tydzień" TVP1 (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wywiad Pary Prezydenckiej dla magazynu "Tydzień" TVP1 (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wywiad Pary Prezydenckiej dla magazynu "Tydzień" TVP1 (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP)

Przy okazji Dożynek Prezydenckich w Spale Para Prezydencka udzieliła wywiadu dla magazynu „Tydzień”. Program został wyemitowany w niedzielę w TVP1.

 

Andrzej Duda przypomniał o zapoczątkowanej przez prezydenta Ignacego Mościckiego tradycji Prezydenckich Dożynek w Spale. - Mam ten zaszczyt, że już drugi raz zapraszam tu polskich rolników do Spały, żeby im podziękować, żeby wraz z nimi cieszyć się z plonów, z tego wielkiego święta zakończenia zbiorów – powiedział.

 

 

- Każdy rok jest trudny dla rolnictwa, bo jest wiele elementów nie do przewidzenia. Ten rok był trudny choćby z powodu suszy – zaznaczył Andrzej Duda. Zdaniem prezydenta polski rząd powinien przygotować dobre ubezpieczenia, które zapewnią rolnikom spokój. - Cieszę się, że prace nad takim projektem są realizowane – dodał.

 

Prezydent przypomniał, że rosyjskie embargo dotknęło najbardziej polskich sadowników. - Poszukujemy nowych rozwiązań - zapewnił. Przypomniał swoją rozmowę z Przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej na temat eksportu polskich jabłek na chiński rynek. Dodał, że chciałby, aby zakres eksportowy dla polskich rolników był jeszcze szerszy i aby rynków otwartych dla polskich rolników było więcej.

 

Prezydent wyraził nadzieję, że uruchomienie pomocy dla rolników, hodowców, którzy zostali dotknięci skutkami ASF (afrykański pomór świń) nastąpi jak najszybciej. - Cieszę się bardzo, że jest ustawa rządowa w związku z afrykańskim pomorem świń, została ona błyskawicznie przeprowadzona Sejm, szybko przeszła przez Senat i już została przeze mnie podpisana. Wiem, że to jest pilna sprawa i że rolnicy tego potrzebują. Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu będzie już obowiązywała – powiedział prezydent.

 

Małżonka Prezydenta RP, która w sobotę była obecna w Spale na rozstrzygnięciu konkursu na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”  o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pytana była o pielęgnowanie tradycji dożynkowych na wsi.

 

- Wieńce dożynkowe to prawdziwe dzieła sztuki, tak mocno zakorzenione w naszej pięknej polskiej tradycji. Jestem zawsze pełna podziwu dla kunsztu wykonania tych wieńców. Potrzebne są niezwykłe umiejętności, a przede wszystkim zmysł artystyczny, cierpliwość i poświęcenie naprawdę dużej ilości czasu wielu osób. Dlatego bardzo się cieszę, że te najpiękniejsze wieńce i korony przyjeżdżają tu do Spały na Dożynki Prezydenckie – powiedziała Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza Dama podkreśliła, że ważne jest, że ta piękna tradycja dożynkowa była kontynuowana przez młode pokolenie.

 

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że obecny polski rząd oraz on jako Prezydent RP spoglądają na rolnictwo z wielką troską. – Zależy nam, żeby poprzez wsparcie polskiego rolnictwa, poprzez wsparcie wsi i rodzin mieszkających na wsi realizowana była także zasada zrównoważonego rozwoju.

 

Para Prezydencka złożyła najserdeczniejsze życzenia wszystkim polskich rolnikom. – Życzymy Państwu pomyślnego przyszłego roku, dobrych zbiorów, przede wszystkim zdrowia i sił, wszelkiej pomyślności i błogosławieństwa Bożego. – powiedział prezydent. Agata Kornhauser-Duda złożyła serdeczne życzenia kobietom z Kół Gospodyń Wiejskich. Przypomniała, że w tym roku Koła Gospodyń Wiejskich obchodzą piękny jubileusz 150-lecia. 

Poleć znajomemu