przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 24 marca 2017

Wywiad Prezydenta dla agencji Reutera

  |   Prezydent Andrzej Duda dla agencji Reutera: mimo sporów Polska jest w pełni zaangażowana w UE Prezydent Andrzej Duda dla agencji Reutera: mimo sporów Polska jest w pełni zaangażowana w UE Prezydent Andrzej Duda dla agencji Reutera: mimo sporów Polska jest w pełni zaangażowana w UE Prezydent Andrzej Duda dla agencji Reutera: mimo sporów Polska jest w pełni zaangażowana w UE Prezydent Andrzej Duda dla agencji Reutera: mimo sporów Polska jest w pełni zaangażowana w UE Prezydent Andrzej Duda dla agencji Reutera: mimo sporów Polska jest w pełni zaangażowana w UE Prezydent Andrzej Duda dla agencji Reutera: mimo sporów Polska jest w pełni zaangażowana w UE Prezydent Andrzej Duda dla agencji Reutera: mimo sporów Polska jest w pełni zaangażowana w UE
Prezydent Andrzej Duda powiedział agencji Reutera, że Polska pozostaje w pełni zaangażowana na rzecz Unii Europejskiej, pomimo serii potyczek stoczonych w Brukseli, i że każda partia polityczna, która nawoływałaby do wyjścia z Unii śladem Wielkiej Brytanii, zostałaby odrzucona przez polskich wyborców.

 

Unia Europejska, do której Polska wstąpiła w 2004 roku, ostro krytykowała Prawo i Sprawiedliwość za reformy Trybunału Konstytucyjnego, mediów publicznych i inne działania, twierdząc, że są one podważeniem rządów prawa. Nie dalej, jak w tym miesiącu Polska została jeszcze bardziej wyizolowana w Unii Europejskiej, gdy na próżno usiłowała zablokować ponowną nominację Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Premier Beata Szydło powiedziała także, że Warszawa może w sobotę odmówić przyjęcia Deklaracji Rzymskiej dla uczczenia 60. rocznicy Unii Europejskiej, chyba że zostaną w niej właściwie odzwierciedlone niepokoje Polski związane z przyszłością Unii. W piątek, przed odlotem do Rzymu, pani premier złagodziła swoje stanowisko.

 

Prezydent Andrzej Duda stwierdził, że Polska pragnie jedynie być traktowana jako równy partner w Unii Europejskiej i że wyjście Polski z klubu europejskiego w ogóle nie wchodzi w grę. “Obecnie żadna partia, która wkroczyłaby twierdząc otwarcie: ‘Jesteśmy ugrupowaniem dążącym do wyjścia Unii, nie chcemy Polski w Unii Europejskiej’, nie miałaby najmniejszych szans na polskiej scenie politycznej” – podkreślał prezydent Duda.

 

"Pragniemy Unii wolnych i równych państw narodowych."

 

Polska jest największym beneficjentem funduszy Unii Europejskiej i ma otrzymać 77,6 miliarda euro w obecnych ramach finansowych na lata 2014-20, na cele projektów infrastrukturalnych, na rzecz swoich biedniejszych regionów i polepszenia konkrecyjności gospodarki.

 

POPRACIE DLA CZŁONKOSTWA W UNII EUROPEJSKIEJ

 

Badania opinii publicznej wskazują, że prawie 80 procent Polaków popiera członkostwo w Unii, chociaż wiele osób opowiada się przeciw głębszej integracji, polityce imigracyjnej i wejściu do strefy euro.

 

"Każdy, kto zna sytuację Polski i jej historię od 1989 roku (po upadku komunizmu) rozumie, jak ważna była dla nas akcesja do Unii Europejskiej i ile zyskaliśmy”, powiedział prezydent Andrzej Duda. "I to nie tylko biorąc pod uwagę aspekt czysto finansowy, czy też stopę życiową czy infrastrukturę, lecz również  swobodę, jak ją nazywamy – swobodę przemieszczania się bez granic.”

 

PiS, partia społecznie konserwatywna i eurosceptyczna, która opowiada się również za wyższymi wydatkami socjalnymi na rzecz uboższych Polaków, przejęła władzę pod koniec 2015 r. odsuwając przyjazną wobec Unii Europejskiej Platformę Obywatelską, na której czele stał Tusk od objęcia urzędu premiera w latach 2007-2014.

 

W Unii Europejskiej PiS pragnie większej roli dla parlamentów narodowych - stanowisko podobne do stanowiska Wielkiej Brytanii, która w przyszłym tygodniu rozpocznie proces rozwodowy z UE. Jarosław Kaczyński powiedział Premier Theresie May w czasie rozmowów w Londynie w czwartek, że Polska żałuje decyzji podjętej przez ​Wielką Brytanię o opuszczeniu klubu unijnego.

 

Jednakże Warszawie nie udało się zdobyć wystarczającego poparcia dla idei wprowadzenia poprawek do Traktatów  EU, aby dać większą wagę parlamentom narodowym.

 

Andrzej Duda powiedział, że propozycje pozostają nadal na stole, lecz zasygnalizował przy tym, że Warszawa jest gotowa działać “w ramach istniejących traktatów”, by osiągnąć swoje cele.

PiS wyraził również zaniepokojenie wezwaniami Niemiec, Francji i Brukseli do utworzenia "Europy wielu prędkości”, w której niektóre państwa pragnące bliższej integracji mogłyby pójść naprzód, nie czekając na pozostałe. Polska obawia się, że może to stworzyć dwustopniową UE.

 

Prezydent Duda powiedział, że ​​państwa członkowskie UE już obecnie są w stanie zgodnie z obowiązującymi zasadami pójść naprzód w pewnych obszarach, jeśli tego pragną.

 

"Teraz jednak istnieje pomysł, by stworzyć jakieś ekskluzywne kluby wewnątrz. Jest to bardzo zła tendencja", powiedział.

 

(autor: Lidia Kelly, redakcja Gareth Jones)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.